Alanya'da 'Hadi köyümüze dönelim' heyecanı

Alanya'da Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüşen 68 yerleşim yeri yeniden 'Köy' olmak istiyor

Yeni Alanya'ya konuşan Alanya Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Yüksel, Alanya'da mahalleye dönüşen 68 kırsal mahallenin tamamının köy olmak istediğini söyledi. Yüksel, "Mahalleye dönüşen köylere verilen kırsal mahalle statüsü tamamen köylünün yararına olacak bir uygulama. Kırsal mahalle statüsüne kavuşacak köyler ve beldeler için vergi, harç ve su ücreti ödemelerinde muafiyet ve indirimler sağlanıyor. Belediyelerde suyun tonu 2,50 TL iken köylerde 0,80 TL ödenecek. Köy olduğu zaman emlak vergileri, çöp vergileri kalkacak. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar rahatça hayvancılık yapabilecek. Belediyeye bağlı olduğu zaman ev yaparken alınan haraçlar kalkacak. Ama burada bir eksik var. Verilen hakların bir kısmı iade ediliyor, hepsi değil. Köylerin tüzel kişilikleri vardır. Bu tüzel kişilikler ger verilmedi. Tüzel kişilikler kurmak lazım. Alanya’da 68 köy mahalleye dönüştü. Vatandaşların lehine bir uygulama olduğu için Alanya’daki kırsal mahallelerin hepsi bu uygulamadan yararlanmak istiyor. Uygulamadan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederiz” dedi.

'VERGİLERE VEDA EDECEĞİZ'

YENİ Alanya'ya konuşan Alanya Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Yüksel, Alanya'da mahalleye dönüşen 68 kırsal mahallenin tamamının köy olmak istediğini söyledi. Yüksel "Çünkü tamamen köylünün yararına bir uygulama. Vergi, harç ve su ücretlerinde muafiyet ve indirimler gelecek. Emlak, çöp, ev harcı gibi vergiler kalkacak" dedi.

2012 yılındaki düzenlemeyle mahalleye dönüştürülen 17 bini aşkın köy ve belde, talep etmeleri halinde “kırsal mahalle”ye dönüşebilecek. Bu kapsamda yapılan düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.

ALANYA'DA BAŞVURULAR HAZIR

Yeni Alanya’nın edindiği bilgilere göre, köyden mahalleye dönüşen bazı kırsal mahalleler yeniden köy olmak için Alanya Belediyesi'ne başvuru yapmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda daha önce köy olup mahalleye dönüştürülen kırsal mahalleler köy olma yolunda ilk adımı attı. 

BAŞVURULAR ALANYA BELEDİYESİ'NE

Söz konusu düzenlemeye göre, mahallelere dönüştürülen köy ve belde yerleşimleri, başvuruda bulunmak şartıyla “kırsal mahalle” statüsüne geçebiliyor. Statü değişikliğine ilişkin başvurular, ilgili Alanya Belediye meclisinin teklifi üzerine Antalya Büyükşehir Belediye meclisinin onayı ile karara bağlanabiliyor.

BÜYÜK ÇAPLI İNDİRİM YAPILACAK

Başvurmaları halinde “kırsal mahalle” statüsüne kavuşacak köyler, beldeler için vergi, harç ve su ücreti ödemelerinde muafiyet ve indirimler sağlanıyor.

KÖY STATÜSÜ GERİ Mİ GELİYOR?

Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7254 Sayılı Kanun’un 10. maddesi ile başvuru yapmak şartı ile köy statüsü yeniden değiştiriliyor.

Dünya yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın söz konusu Torba Kanun ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’na eklenen madde ile getirilenleri şöyle özetledi:

1- Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunup sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin en geç 90 gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler, kırsal mahalle kabul edilir.

2- Bu belirlemenin mahalle düzeyinde yapılması esastır. Ancak; tamamı kırsal mahalle olarak tespit edilmeyen diğer mahallelerde de on bin metrekareden az olmamak kaydıyla kırsal yerleşik alan belirlenebilir. Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan vasfı bu fıkrada belirtilen usulle kaldırılabilir.

3- Büyükşehir belediyesi, birinci fıkra uyarınca ilçe belediyesinden gelen teklifi aynen veya değiştirerek kabul edebilir ya da reddedebilir.

VERGİ VE HARÇ İNDİRİMİ

4- Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde; gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre alınması gereken emlak vergisinden muaftır.

5- Bu yerlerde, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 indirimli uygulanır.

6- Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde, 26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmaz; anılan kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları yüzde 50 indirimli uygulanır.

SU FATURALARINA İNDİRİM

7- Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için yüzde 50’sini, konutlar için yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenir. 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca bilanço esasına göre defter tutan mükellefler için bu fıkrada belirtilen muafiyet ve indirimler uygulanmaz.

8- 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 12’nci maddesinin yedinci fıkrası ile 31/8/1956 tarihli ve 6831 sayılı Orman Kanunu’nun ek 17’nci maddesi hükümlerinden yararlanan yerler; kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenmesi halinde bu madde hükümlerine aykırı olmayan hak, sorumluluk ve imtiyazlardan faydalanmaya devam ederler.

9-Bu madde uyarınca kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerler hakkında 12/11/2012 tarihli ve 6360 sayılı 14 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 27 İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun geçici 1’inci maddesinin 15 ve 29. fıkraları uygulanmaz.” ( Haber Merkezi)

18 Mar 2021 - 21:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?