TARİHÇİ GÖZÜYLE

Fenerbahçe’ye Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği

Son bir aydır şike gerekçesiyle Fenerbahçe’ye karşı yoğun bir saldırı yaşanmaktadır. Aslında bu saldırı Türk futboluna, Türk ekonomisine, Türk kurtuluş savaşına, Türk bağımsızlığına, Türk ulusal bütünlüğüne karşı yapılmaktadır. Bazıları farkında olarak, bazıları ise farkında olmadan fanatik taraftar anlayışıyla bu saldırıya alet olmaktadır. Önce şunu belirleyelim. Fenerbahçe’nin kurulmasındaki amaç neydi? Amaç 20. yüzyıl başlarındaki Osmanlı’nın ekonomik ve siyasi yapısına önemli bir tepkiydi. Bu tepkiyi Fenerbahçe’nin kuruluş tüzüğünün 2.maddesinde görmek mümkündür.
2.Madde: Kulübün takip ettiği amaç ve gaye memlekette bedeni ve fikri terbiyenin yayılmasına çalışmak ve vatan gençlerini vatanın korunmasına, zorluklara ve askeri seferberliklere alıştırmaktır. Fenerbahçe, diğer iki büyük kulübümüz GS ve BJK ile birlikte Balkan ve Çanakkale savaşlarında önemli çalışmalar yaptı. Ancak daha da önemlisi Fenerbahçe’nin bir ölüm kalım mücadelemiz olan Kurtuluş Savaş’ındaki verdiği mücadeledir. Ve dünyada bir ulusun kurtuluş mücadelesinde Fenerbahçe gibi etkili olan bir başka spor kulübü yoktur. Atatürk’ün 03 Mayıs 1918 Cuma günü Fenerbahçe Spor Kulübü'nü ziyaret etmesi ve yöneticilerden Mustafa Elkatip Bey’in de yer aldığı Fenerbahçelilerle 3 saat süren gizli görüşme yapması, Fenerbahçelilerin Kurtuluş Savaşı’nda yapacaklarının saptanması olarak algılanmalıdır. Ayrıca Mustafa Kemal’in kulüpten ayrılırken kayıkla ayrılması, bütün Boğaz kıyılarını tek tek incelemesi, Fenerbahçe’ye verdiği görevi hatırlatırcasına ayrılırken kulüp başkanı Sabri Bey’e “Fenerbahçe’ye ebedi muvaffakiyetler dilerim” demesi boşuna değildir.
Çünkü Mustafa Kemal, Fenerbahçe’ye Dereağzı’ndan Anadolu’ya silah kaçırma görevi vermiştir. Fenerbahçe bunu gerçekleştirirken iki futbolcusunu şehit vermiştir. İşgal kuvvetleri komutanı İngiliz General Harrington “Fenerbahçelileri Anadolu’daki milliyetçilere silah kaçırmakla suçlayarak Kulübü süresiz olarak kapatacaktır. Aynı zamanda işgalci İngilizler Fenerbahçe Başkanı Sabri Bey’in Moda’daki evini basacaklar, çocuklarının gözleri önünde yerlerde sürüyerek tutuklayacak ve Malta adasına süreceklerdir. Yine Fenerbahçe’nin bir numaralı kurucusu Enver Bey de Anadolu’ya silah kaçırmak suçundan tutuklanacaktır. Yine Fenerbahçeli Şehzade Ömer Faruk Bey, “Efe Başvekil” Şükrü Saraçoğlu Milli Mücadele içinde önemli görevler almışlardır. Fenerbahçe’yi kapatan İngiliz General Harrington’a da en önemli cevabı Fenerbahçeliler vermişlerdir, Ulusal Kurtuluş Savaşında milletin moralini yükselten eylemlerde bulunmuşlardır. Örneğin 'Mim Mim Grubu'ndan Fenerbahçeli Cambaz Mehmet, Harrington’un otomobilini çalarak İnebolu üzerinden Ankara’ya Mustafa Kemal’e göndermiştir. Mustafa Kemal bu otomobilin üzerinde görüntülenerek, Harrington bütün dünyaya rezil edilmiştir. Mustafa Kemal’in 3 Mayıs 1918 Fenerbahçe Kulübü ziyaretinde, Ali Naci Karacan’ın anlattığına göre Fenerbahçelilerden ikinci isteği, işgalci kuvvetlere mensup takımlarla çarpışarak onları yenmek ve halka moral vermektir. Fenerbahçe bu doğrultuda da İşgalcilerle 50 maç yaptı, bunlardan 41’ini kazandı, 4’ünde berabere kaldı ve yalnızca 5’inde yenildi. Fenerbahçe Futbol Takımı bir taraftan cephede savaşırken, şehit verirken , bir taraftan da işgalcilerle ölümüne maçlar yapıyordu. Kazanılan bu maçlar gazetelerde geniş yer alıyor. Mustafa Kemal bu zaferlerin yer aldığı gazeteleri bütün cephelere ulaştırmaya çalışıyordu. Böylece askerin moralini yüksek tutuyordu. Bu maçlardan en önemlisi ise, General Harrington’un önemli bir kısmını İngiltere’den getirdiği futbolculardan oluşan Gardlar Karmasına karşı 29 Haziran 1923’te Taksim Stadı’nda Fenerbahçe’nin ölümüne yaptığı maçtır.Maçın İlk yarısını İngilizler 1 – 0 önde bitirmiştir.Devre arasında Fenerbahçe Kaptanı Hasan Galip Bey Fenerbahçeli Futbolculara, Beyler kolumuz, ayağımız, hatta kafamız kırılabilir, hatta ölebiliriz ama bu maçı kazanmak zorundayız, Yıllardır işgal altında ezilen, zulüm gören bu milleti güldürmek zorundayız. Haydin savaşa diyerek ikinci yarıya çıkılır ve Fenerbahçe İngilizleri Zeki Rıza Bey’in 2 golü ile 2-1 yener. Bu maç sonrası İstanbul’da Türkler büyük gösteriler yapar. Lozan’dan İsmet Paşa çektiği telgrafta “Başarınızdan dolayı meserretle gözlerinizden öperim” der.
Kısacası Fenerbahçe Atatürk’ün isteklerini yerine getirmiştir. Kurtuluş Savaşında üzerine düşeni yapmıştır. Bayrağın gönderde dalgalanmasında, ezanın minarelerde susmamasında önemli pay sahibi olmuştur. Kişilerle kurumları karıştırmayalım, Fenerbahçe’nin Türkiye, Türkiye’nin Fenerbahçe olduğunu unutmayalım. O nedenle de Fenerbahçe’den söz ederken lütfen bunları bilerek, düşünerek konuşalım...

Kaynakça : Fenerbahçe Cumhuriyeti, Yalçın Doğan
Fenerbahçe Tarihi, Sinan Meydan
Fenerbahçe Dergisi
Fenerbahçe internet sitesi

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necat Küçük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bugün son iki aday kalsa Erdoğan'ı mı Yavaş'ı mı seçersiniz?