KKTC’de KGK’dan uluslararası dev organizasyon

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) kardeş ülke KKTC’nin kuruluşunun 40’ıncı yılında uluslararası arenada tanınması ve tanıtılması amacıyla Lefkoşa’da uluslararası bir medya çalıştayına imza attı

KGK’NIN Lefkoşa'da gerçekleştirdiği KKTC Uluslararası Medya Buluşması’na 42’si yerli, 18’i yabancı olmak toplam 60 gazeteci katılıyor. Buluşma kapsamında Grand Paşa Nicosia Otel konferans salonunda uluslararası bir çalıştay gerçekleştirildi.

KKTC CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR SERGİ AÇTI

Çalıştay öncesi KGK heyeti, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın objektifinden fotoğraf karelerinin yer aldığı serginin açılışına katıldılar. Yakın Doğu Üniversitesi’nin evsahipliği yaptı sergide 50 fotoğraf yer aldı. Gün boyu temasların sürdüğü KKTC’de Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Eko TV imtiyaz sahibi Cengiz Özdemir ve Türk Alman Turizim Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner ile birlikte KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı makamında ziyaret etti. Ardından çalıştay öncesi katılımcıların tanışma ve kaynaşması için resepsiyon gerçekleştirildi.

KKTC’de KGK’dan uluslararası dev organizasyon


‘KKTC YABANCI YATIRIMCI ÇEKİYOR’


İki ayrı oturum halinde gerçekleştirilen çalıştayın açılış konuşmasını KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim gerçekleştirdi. Dim konuşmasında, “Öncelikle burada bulunan dış dünyadan gazeteci arkadaşların yaklaşık yüzde 75-80'i yakın coğrafyamızdan. Mesela Rusya'dan Kazakistan'dan, Azerbaycan'dan, Kırgızistan'dan, Özbekistan'dan, Gürcistan'dan, Suriye'den arkadaşlarımız var. Sadece bir Amerikalı arkadaşımız ve Japonya'dan bir arkadaşımız var, uzak bölgelerden gelen. Ama hemen hemen tamamı bizim yakın coğrafyamızdan. Çünkü KKTC, yakın bir tarihte Türk Devletleri Teşkilatı'nın gözlemci üye statüsünü kazandı. Bu, KKTC'nin tanınması için önemli bir adımdı. İşte bu aşamada Türk Devletleri Teşkilatı'nın içinde bulunan kardeş ülkelerimizde de AGİ çalışması yapmamız gerekiyordu. Tabii, Rusya bölgemizde önemli bir aktör. Rusya'nın da özellikle son dönemde KKTC'ye dönük pozitif dönümleri oldu, temsilcilik açılması gibi. Geçen yıl, Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı ödül töreninde Mikhail Gusman vardı, TASS Ajansı'nın genel müdürü. Kendisiyle irtibatımız devam ediyor. Gusman da Rusya düzeyinde KKTC'nin tanınması için gerekli PR'ın haberle yapılması noktasında bize çok katkı veren bir dostumuz. Bu arada, KKTC tabii ki son derece ilerleme kaydediyor. Yatırımcı geliyor, büyük çoğunluğu Türkiye'den olmak üzere yabancı yatırımlar da var. Türkiye'den gelen yatırımcılarımız burada inşaat sektörüne daha çok ilgi gösteriyor. Yabancıya mülk satışıyla ilgili bazı serzenişler var, Türkiye'de de yaşanıyor bu durum, ama globalleşen dünyada bu durum olmazsa olmaz. Mesela, Miami'nin yüzde 80'i yabancı, ama Amerikalılar ‘Miami bizim elimizden gitti’ demiyor. Kıbrıs'ta tabii ki düzenleme yapılabilir, ama yabancılara kapıları kapatma anlayışı doğru değil. Kıbrıs'ın kalkınmasına set çekmek doğru olmayabilir. Bugün aramızda İstanbul'dan, Ankara'dan ve Anadolu'nun her yerinden gelen Küresel Gazeteciler Konseyi'nin temsilcileri buradalar. Yaygın medyadan çok önemli duayen gazetecilerimiz var. Yavuz Donat ağabeyimiz başta olmak üzere, ki kendisi Türkiye'nin en kıdemli gazetecisi, Atatürk'ten tüm Cumhurbaşkanlarıyla röportaj yapan tek gazetecidir. İsimlerini sayamadığım kadar önemli gazeteciler burada. Bu çalıştayı gerçekleştirmemizde bize en çok katkı koyan değerli kişiler var. Meclis üyemiz Orhan Akyüz Bey'e, Genç TV sahibi Ertan Birinci Bey'e, Kıbrıs temsilcimiz Gökhan Güler Bey'e, üyelerimizden Alihan Pehlivan Bey'e, İlhami Bey'e ve daha ismini sayamadığım pek çok değerli dostuma teşekkür ediyorum. Kıbrıs'ın yatırımcısı ve MMT Tunç Group İnşaat'tan Abdülkadir Tunç Bey de aramızda. Çalıştay fikrini ortaya attığımızda kendisi de bu konuda gerekli desteği vermek isterim dedi, bu buluşmanın büyük bir kısmına destek verdi. Kendisine çok teşekkür ederim. Takdir ve katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu buluşmanın Kıbrıs halkına ve milletine hayırlı olmasını diliyorum. Sağolun, var olun” ifadelerine yer verdi.


‘VATANIMIZIN YARARINA BÜTÜN ORGANİZASYONLARDA BULUNACAĞIZ’


Dim’in ardından kürsüdeki yerini alan MMT Tunç Group sahibi Abdülkadir Tunç ise, “Bu mutlu ve kutlu günde bizi onure eden Mehmet Ali Dim Bey'e teşekkür ederim. KGK ailesine çok teşekkür ediyoruz. Bu güzel etkinlikleri bizim sponsorluğumuzla yaşattığı için, ayrıca grup olarak çok gurur verici bir an yaşıyoruz. Bütün KGK ailesine, Cumhurbaşkanımızın ve Büyükelçimizin huzurunda da diyoruz ki, vatanımızın ve insanlığımızın yararına bütün organizasyonlarda bulunacağız, elimizden geleni yapacağız” dedi.

KKTC’de KGK’dan uluslararası dev organizasyon


‘TÜRKİYE İÇİN KIBRIS, HİÇBİR ZAMAN BİR MESELE DEĞİLDİR’


Çalıştayın açılışında konuşan Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, “Varlığınız, Kıbrıs Türk'ünün ve Türkiye'nin milli davasına bu şekilde büyük katkı koymanız fevkalade değerli. Türkiye için Kıbrıs, hiçbir zaman bir mesele değildir; Kıbrıs, bir milli davadır. Meseleler yorar, bıktırır, ama bir dava size her zaman şevk verir. Gelecek nesillere de o dava ruhunu aktarabilirsiniz. Kıbrıs meselesi 1974'te çözülmüştür ve o zamandan beri burada barış vardır. Kıbrıs Türk halkı, yüce Türk milletinin asli unsurudur. Yabancılara konut satımı konusunda Türkiye, önemli kararlar almıştır. KKTC'nin de bu konuyu takip etmesi gerektiğini düşünüyorum. Sorunların doğru teşhis edilmesi ve doğru tedbirlerle önüne geçilmesi gereklidir. Bu konuda KKTC makamları talep ederse, ayrılmaz ittifakımız çerçevesinde üstümüze düşeni yerine getireceğiz. KKTC'nin mevzuatına göre bir yabancının bir daire alma hakkı vardır. Toprak alıyorsa ve içinde ev varsa beş dönüm, ev yoksa bir dönüm alabilir. Yetkili makamların bu kuralların uygulandığından yüzde 100 emin olunması gereklidir. Eğer ihlaller varsa, KKTC'nin yetkili makamları tarafından gereği yerine getirilir. Hepinize saygılar sunarım” diye konuştu.

KKTC’de KGK’dan uluslararası dev organizasyon


BAKANDAN KGK GENEL BAŞKANI DİM’E TEŞEKKÜR


KKTC Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, “Mehmet Ali kardeşime çok teşekkür ederim. Bugün, pek çok ülkeden dostlarımızla bir aradayız. Yaşanan süreci, yaşanan haksızlığı detaylı bir şekilde anlattığı için sayın Büyükelçimize teşekkür ederim. Bizler, birçok ülkede yapılan etkinliklerde kendimizi ifade etmeye çalışıyoruz. KKTC'nin yaşadığı geçmişten günümüze kadar olan bu süre, kolay geçen bir süre değildir. Pek çok zorluktan geçtik, ta ki 1974 Barış Harekatı'na kadar. Harekata kadar Kıbrıs Türklerinin yaşadıkları ortadadır. Harekattan sonra ana vatanla olan bağımız, sizlerin sayesinde oluşturulan köprülerle aktarılmıştır.
KKTC olarak birçok ülkede yapılan etkinliklerde elbette kendimizi ifade etmeye çalışıyoruz. Çalıştayın en iyi şekilde olacağını ve çıkacak olan yol haritasının en doğru haritası olacağını düşünüyorum. Sizlerin de KKTC'de yaşanan tüm olayların geçmişten günümüze kadar olan haksızlıkları en iyi şekilde aktaracağınıza hiç şüphe duymadan hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.

KKTC’de KGK’dan uluslararası dev organizasyon


‘EKONOMİK OLARAK KENDİ AYAKLARIMIZ ÜZERİNDE DURMAMIZ LAZIM’

Açılışta konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise şu ifadeleri kullandı: “Bizler kadim bağlarla bir aradayız. Bu kadim bağlarla birleşmiş, bu milletin hem Kıbrıs'tan hem de Anadolu'dan koparılamaması gerekir diye düşünüyorum. İşte bu, bütün münasebetlerimizi en iyi şekilde sürdürmemiz bakımından Sayın Mehmet Ali Dim'e teşekkürlerimi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Burada 60'tan farklı çok değerli gazetecimiz vardır. Hepsine hoş geldiniz diyorum. Tanınma meselesine gelince, bu ülkede 144 ülkeden farklı farklı öğrenci bulunmaktadır. Pek çok ülkeden turistler ve yatırımcılar geliyor. Tarımsal alanlarımızı korumamız lazım. Burası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'dir. Burada bir devlet vardır. Bu devleti kimse ezip geçemez. Biraz sorumlulukla abartmadan haber yapalım. Elinde belge olmadan dayanak olmadan sallayarak haber yapılmamalıdır. Abartılı haberler gözden geçirilmelidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz'de bağımsız bir Türk devleti olarak kendi iradesinde, kendi otoritesinde, kendine göre politikalarını sürdüreceği, milli siyasetin ayakta kalabileceği bir yapıyı koruması lazım. Ekonomi bu işte çok önemli. Çünkü ekonomik olarak kendi ayaklarımız üzerinde duramazsak, burada refah sıkıntısı olur. Refah sıkıntısının olduğu bir yerde, bizim bu siyaseti sürdürmemiz hiç de kolay olmaz. Garantörümüz olan Türkiye'yi hiçe sayarak bizi güney kesimle beraber Avrupa Birliği'ne almaya çalışıyorlar. Avrupa Birliği'nde sınır yok. Dolayısıyla, bunun gerçekleşmesi, Türkiye'nin ordusunu ve otoritesini çekmesi demektir. Kıbrıs'ın tamamen Yunan adası olacağı anlamına gelmektedir. Biz bu sürece karşıyız. Bizlerin dostları sizlersiniz, sizlerin dostları da bizleriz.
Bu konuda siz değerli gazetecilerin ve medya mensuplarının, bütün bu durumu en iyi şekilde yayabilmesi ve pekiştirebilmesi için KKTC'nin bağımsız bir Türk devleti olarak yaşayabilmesinin ne kadar önemli olduğunu duyurabilir ve anlatabilirsek, KKTC'nin Doğu Akdeniz'de bağımsız bir Türk devleti olarak bir başarı öyküsü olduğunu duyurmak gerekir."

KKTC’de KGK’dan uluslararası dev organizasyon


ÇALIŞTAY 2 OTURUMDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ


Çalıştayda 8 ayrı konuşmacı, Kıbrıs ve KKTC ile ilgili 8 ayrı konuda bildiri sundu. KGK Genel Başkan Vekili İsmail Bayazıt’ın moderatörlüğünde yapılacak ilk oturumda, “Tarihten bugüne Kıbrıs meselesi (Celal Bayar), KKTC’nin tanınmasının önündeki engeller ve fırsatlar (Ergün Olgun), Uluslararası alanda Kıbrıs’ta çözüm için atılan adımlar ve Rum tarafının tavrı (Prof. Dr. Hüseyin Işıksal) ve KKTC’nin tanınması ve izolasyonların kaldırılması için diplomatik ve siyasi girişimler (Gülşah Sanver Manavoğlu)" konulu bildiriler sunuldu. KGK Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan’ın moderatörlüğündeki ikinci oturumda ise, "Rusya ve Türk devletlerinin KKTC politikası (Gökhan Güler), KKTC ekonomisi, inşaat, turizm ve ticaret açısından fırsatlar (Prof. Dr. Ata Atun), Avrupa'da KKTC algısı ve batılı turizmcilerin adaya bakışı (Hüseyin Baraner), Tarih boyu KKTC basını ve Kıbrıs davasına gazetecilerin katkısı (Akay Cemal)" konularında bildiriler sunuldu.

KKTC’de KGK’dan uluslararası dev organizasyon


ADAYI DA GEZECEKLER


KKTC medya buluşmasına katılan gazeteciler, çalıştay öncesi ve sonrasındaki iki gün boyunca adanın tüm şehirleri ile tarihi ve turistik yerlerini de görme imkanı bulacaklar. Kapalı Maraş ve Karpaz da gezilecek ve görülecek noktalar arasında yer alıyor. (Haber MERKEZİ)

KKTC’de KGK’dan uluslararası dev organizasyon

Kaynak: Haber Merkezi

14 Ara 2023 - 19:15 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Çorum Haber