Başkan Yücel’den Mahmuz Projesi

Alanya Belediyesi tarafından Keykubat Plajı’ndaki kıyı bandında yaşanan kum kaybının önlenmesi için hazırlanan kum tutucu mahmuz projesi basına tanıtıldı

Başkan Yücel’den Mahmuz Projesi
banner404

ALANYA'NIN son 10 yıllık görüntülerinden yola çıkılarak Keykubat Plajı’ndaki kum ve sahil erozyonun engellenmesi, kullanılabilir sahil bandının genişletilmesi ve bölge turizmine katkı sağlanması amacıyla hazırlanan kum tutucu T-Mahmuz Projesi basına tanıtıldı.
‘KEYKUBAT PLAJI ESKİ GÜNLERİNE DÖNECEK’
İlk etapta 3 adet yapımı planlanan mahmuzların basın tanıtım toplantısında proje hakkında bilgiler veren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Tarih boyunca bir liman şehri olan Alanya’da kurvaziyer turizminin gelişmesiyle birlikte yapılan mendirek, Keykubat Plajı’nda kum erozyonuna neden oluyordu. Keykubat Plajı’nda bundan 10 yıl önce kıyı bandı 20-25 metre civarındayken günümüzde 10 metreye kadar düştü. Biz de yerel yönetimler olarak buna bir önlem alma ihtiyacı hissettik ve bu projeyi hazırladık. Kum erozyonunu kontrol altına alabilmek adına hazırladığımız bu projeyle Keykubat Plajı’nı eski günlerine döndüreceğiz. Biz de bu azim ve hırs var” dedi.
‘PROJE ÇOK AMAÇLI KULLANIMA TASARLANDI’
Proje Danışmanı Mustafa Özdemir de proje hakkındaki teknik bilgileri basın mensuplarıyla paylaştı. Özdemir, “Denizin altında ciddi bir hareketlilik var. Keykubat Plajı’ndaki erozyondan dolayı kumlar çekildikçe kumların altında kalan kayalar gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu da bölgede denize girecekler için ciddi bir sorun oluşturuyor. Aynı zamanda Alanya’nın imajı için de bir dezavantaj. Bu mahmuzlar çok amaçlılık da taşıyacak. Kum kaybını önleyeceği gibi dere ıslahını da sağlayacak. Aynı zamanda her yıl gerçekleştirilen triatlon organizasyonlarında da iskele olarak kullanılabilecek. Deniz her yıl kıyıya daha fazla yaklaşıyor. Denizimiz alan kazanırken biz alan kaybediyoruz. Alanya’da deniz dalgasının boyu 6 metreye kadar yükseldi. Bunun da karaya vuruşunun önlenmesi açısından Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel güzel bir proje hazırladı. Proje 50 yıllık ihtiyacı karşılayacak” diye konuştu.
T-MAHMUZLARIN TEKNİK DETAYLARI
Kum tutucu mahmuzun deniz üstü dik kolu 84 metre mahmuzu ise 69 metre üstünde yürüme, balık tutma gibi aktiviteler için uygun ve iskele nitelikli, doğu tarafındaki kum tutucu mahmuz deniz üstü dik kolu 78 metre 72 metre mahmuzlu, batı tarafındaki kum tutucu mahmuz deniz üstü dik kolu 89 metre 86 metre mahmuzlu olacak şekilde 3 adet planlandı. Proje kapsamında plaj alanının en dar noktada 35-40 metre genişletilmesi hedefleniyor. Sahilde etkilediği ve genişlemesi düşünülen plaj uzunluğu 700 ila 750 metre arasında olacak. Hacet Deresi’nin çıkışında düşünülen kum tutucu mahmuz ise Hacet Deresi’nin denize kavuştuğu noktada, dere çıkışının da yeniden düzenlenerek Hacet Meydanı, Hacet Yürüyüş Yolu ile birleştirilmesi düşünülüyor.

'YEGANE PROJE'

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Kurucu Genel Başkanı ve Dim Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim, Twitter'da Yücel'in T-Mahmuz Projesi'ne ilişkin değerlendirmesinde "Giderek daralan ve yok olmaya yüz tutan kumsalımızı kurtaracak yegane proje buydu. Adem Murat Yücel başkanı kutlarım" dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 00:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zihni Yayla
Zihni Yayla - 2 ay Önce

Kumsallarimiz da kalici peyzaj bozunum tanzimleri degil,turistlerimiz kadar ayakizi birakmaliyiz. Oylum oylum oyup,doymacasina doldurup daha nereye kadar?Hepimizin Alanyasi icin lYIki variz. AB karar verici Meclisi nisan1'de Cevrecilesek.

Ahmet cengiz
Ahmet cengiz - 2 ay Önce

Haha ha ha

Vatandaş
Vatandaş - 2 ay Önce

5 yıl boyunca kum problemi olmadı da şimdi mi oldu nerde çevreciler bu mahmuzların doğal yaşamı nasıl etkileyeceği iyice araştırılmadan yapılmamalı ayrıca bu mahmuzların üstüne ilerde Alanyanın ağa babaları restoran cafe açmasınlar

Gokhan
Gokhan - 2 ay Önce

Kleopatra plajında da kayalar çıktı sayın Başkanım.

Haci Bilmez
Haci Bilmez - 2 ay Önce

Turkiye´ye de her belediyeye bir Adem basgan lazim

Vatandaş
Vatandaş - 2 ay Önce

Peki sayın başkanın 5 yıldır neredeydi tam seçim zamanı oluyor bu işler

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479