Mehmet Reşat kimdir? Mehmet Reşat'ın Biyografisi

Ad Soyad: Mehmet Reşat Doğum Tarihi: 02 Kasım 1844 Nereli: İstanbul Meslekler: Padişah Ölüm Tarihi: 03 Temmuz 1918

35. Osmanlı Padişahı

Mehmet Reşat, 2 Kasım 1844 tarihinde İstanbul, Topkapı Sarayı‘nda doğmuştur. Annesi Gülcemal Kadın Efendi, babası I. Abdülmecit‘dir. Annesi arnavuttur. Çocukluğu, padişah olan babasının yanında geçti. Mehmet Reşat, V. Mehmed Reşad, Mehmed Reşad veya Sultan Reşat olarak da bilinir. Abdülhamit II abisi ve Vahdettin VI. Mehmet kardeşidir. Sultan I. Abdülmecit‘in 18 oğlu ve 24 kızından üçüncü oğludur. 7 yaşında iken annesi veremden ölmüştür.

Mehmet Reşat, çocukluğundan itibaren özel olarak iyi bir tahsil ve terbiye ile büyüdü. Yüksek din ve fen bilgilerini okudu. Arapça ve Fransızca’yı en iyi bir şekilde öğrendi. Uzun şehzadelik devrinin çoğunu okumakla geçirdi.

Amcası Sultan Abdülaziz zamanında rahat bir şehzadelik yapmasına rağmen ağabeyi Sultan Abdülhamit II zamanında sarayda hapis hayatı yaşadı. Veliaht olduğu için devamlı kontrol altında tutuluyordu. Günlerini haremde eşleri ve çocukları ile geçirir, şiir ve kitap okurdu.

27 Mayıs 1909 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu’nun 35. Padişahı olduğunda aynı zamanda 114. İslam halifesi olmuştur. 27 Mayıs 1909 – 3 Temmuz 1918 tarihleri arasında hüküm sürmüştür.

27 Mayıs 1909 tarihinde İttihat ve Terakki Cemiyeti, 31 Mart Olayı ardından 1909 yılında Sultan Abdülhamit II Han’ı tahttan indirdi ve yerine Mehmet Reşat‘ı geçirdiler. Saltanat adı olarak, asıl adı olan “Reşad” değil, “Mehmed” adının kullanması kararlaştırıldı. Hüküm sürdüğü 9 yıl içinde; 8 Ekim 1912 – 30 Mayıs 1913 tarihleri arasında Balkan harbi oldu. Ve 11 Kasım 1914 tarihinde 4 sene süren I. Dünya savaşına katıldı.

Sultan V. Mehmet Reşat, İttihat ve Terakki Cemiyetinin desteğiyle 1909’da tahta çıktığında 65 yaşındaydı. Sultan Abdülhamit II‘in padişahlığı sırasında hapis hayatı yaşadığı için devlet işlerinde tecrübe edinememişti. Padişahlığı sırasında yönetim daha çok İttihat ve Terakki partisinin ileri gelenlerinden Enver Paşa, Talat Paşa ve Cemal Paşa‘nın elinde kaldı. Piyasaya onun adını taşıyan “Reşat Altını” sürüldü. Birçok İstanbul semtine, Anadolu kasaba ve köylerine “Reşadiye” adı verildi.

Mehmet Reşat, 3 Temmuz 1918 tarihinde İstanbul, Yıldız Sarayı’nda 74 yaşında kalp yetmezliğinden ölmüştür. Sağlığında Mimar Kemaleddin Bey‘e yaptırdığı Eyüp’teki Sultan Reşat Türbesi’ne defnedildi.

Mehmet Reşat ilk eşi Kamures ile1872 yılında evlendi.

Eşleri :


Kam-res Baş Kadın Efendi
Dürr-i And İkinci Kadın Efendi
Mihr-engiz İkinci Kadın Efendi
Naz-perver Üçüncü Kadın Efendi
Dil-firib Dördüncü Kadın Efendi

Erkek çocukları :


Şehzade Mehmed Ziyaeddin Efendi
Şehzade Mehmed Necmettin Efendi
Şehzade Ömer Hilmi Efendi
Kız çocukları : Yok

06 May 2021 - 21:51 - Biyografi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce tam kapanmaya gidilmeli mi?