İz bırakan koleksiyonlar Alanya’da

Ka Collektion ve Aluka Alüminyum’un kurucusu, iz bırakan koleksiyonların mimarı Kemal Aksu, Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu oldu.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

PAZARTESİ SOHBETİ - EBRU AKARPAT


  ALANYA’DA pandemi döneminde inşaat sektörünün durumunu, koleksiyonlarını ve hedeflerini anlatan Aksu, herkesin işsiz kaldığı bu dönemde inşaat sektörünün ekonominin kaldıracı olduğunu aktardı.  Sektörde çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemini tamamladığını aktaran Aksu, “Yalnızca ev değil; yaşam alanları inşa ediyoruz, koleksiyonlarımıza sahip olan yatırımcılarımızın güvenli ortamlarda yaşamalarını sağlıyoruz” dedi. Ayrıca ülkemizden konut alan yabancılara, vatandaşlık hakkının verilmesinin yatırımcıları çeken bir unsur olduğunu da söyleyen Aksu, ülkemize döviz girdisi sağlandığı için ayrıca motive olduğunu aktardı. İşte, Kemal Aksu ile röportajımızdan öne çıkanlar:

-Kemal Bey, öncelikle Pazartesi Sohbeti’ne hoş geldiniz. Özellikle Akdeniz çanağında tanınan bir iş insanısınız, ‘İz bırakan projelerin mimarı’ olarak tanımlanıyorsunuz. Sizi tanımayanlar için kendinizi nasıl anlatırsınız?

Hoş buldum, davetiniz için teşekkür ediyorum. 1979 yılında Isparta’da doğdum, İlkokul eğitimi Isparta’da, ortaokul ve lise eğitimimi Alanya’da tamamladım. Birbiri ile ilintili iki işim var. Biri çıraklık, kalfalık ve ustalık deneyimlerim ile dolu olan alüminyum sektörü. Diğeri ise eşim ile birlikte kurucusu olduğum Ka Collection inşaat firmamız. Kurulduğumuz günden bugüne kadar pek çok koleksiyonu tamamlayarak insanlara geniş ve kaliteli yaşam alanları sunduk. Her zaman yeniliği, yenilenmeyi ve çok çalışmanın önemini savunan mücadeleci bir yapıya sahip olmam münasebetiyle sürekli olarak yeni hedefleri olan bir kişiliğe sahibim. Evliyim, 2 oğlum, 1 kızım var.

‘ÇOCUKLUĞUM SEKTÖRÜN İÇİNDE GEÇTİ, BU YÜZDEN NEYE İHTİYAÇ OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYORUM’

-  İnşaat sektöründe ne kadar zamandır çalışmalar yürütüyorsunuz? Bugüne kadar kaç farklı hayalinizi hayata geçirdiniz, hedefleriniz neler?

İnşaat sektöründe aile olarak 1978 yılından bu yana sektörün ürün tedariğini sağlıyoruz, ben de doğduğum günden bu yana bu sektörün bir parçasıyım. Çocukluğumu, gençliğimi sektörün içinde yaşadım. Ailemden, sektörün ileri gelenlerinden işin en küçük ayrıntılarını dahi öğrendim. Bu süre içerisinde eksikleri, yanlışları, doğruları gördüm. Sektörün uzmanlaşan, deneyim sahibi olan yüzü olarak da bir inşaat firması kurmaya, burada insanlara yalnızca ev değil, yaşam alanları sunmaya karar verdim. Çünkü insanların ne istediğini, hayallerini, evlerinden beklentilerini gözlemliyor, neye ihtiyaçları olduğunu, nasıl bir evde yaşamak istediklerini görebiliyordum. İnşaat tecrübemizin geçmişi 2010 yılına dayanıyor. Ailem ile Aluka Alüminyum işini yürütürken başlamıştı tecrübelerim. Geçen zamanın içinde, hayallerimi hayata geçirmek için 2017 yılında sevgili eşim ile birlikte Ka Collection'ı kurduk ve kendi koleksiyonlarımızı yapmaya başladık. O günden bugüne durmadan çalışmaya devam ediyoruz. Geçmişe baktığımda birçok hayalimi hayata geçirdiğimi görüyorum ama bizlerin hayali hiç bitmez; kendi iç dünyamda hayalini kurduğum ve bugünkü koleksiyonlarımıza da hayat veriyoruz. Hedefim; kaliteli ve mutlu yaşam alanları yaratabilmek.

 ‘GÜVENLİ YAŞAM ALANLARI İNŞA ETTİK’

-Bize şu an devam eden projeleriniz The Yacht, The Marina, White Sail ve The Voyage projelerinizi anlatır mısınız? İz Bırakan Koleksiyonlarınızı dinlemek isteriz.

 Kısa kısa bahsedeceğim elbette ama koleksiyonlarımıza dair söyleyeceğim ilk şey, güven. Koleksiyonlarımızda kullandığımız tüm malzemelerin tek tek kalite kontrolünden geçmiş olmasına çok büyük önem gösterdik. Evin içinde evlatlarımız yaşayacakmış gibi düşündük hep. Tuğlasından demirine, çivisinden yalıtımına kadar her malzemeyi birinci sınıf seçtik. Çünkü biz kalıcı, güvenilir ve sağlam yaşam alanları yaparak o evde yaşayacak olan tüm insanlara güven vereceğimizi biliyoruz. İstiyoruz ki ev sahiplerimiz, gece uykuya güvenle dalsın. Yatırımlarının gerçekten kazandıracağını bilsin. En önemlisi de evin içinde büyüyen evlatlar, her köşeye güzel anılar biriktirsin.

Projelerimizde kısa kısa bahsetmek isterim.

‘THE YACHT’

Şehrin kalbinde farklı bir koleksiyona sahip, bittiğinde bölgenin ikonu olacak… Projemizi hotel konsept gibi tasarladık. Burada 365 gün yaşam olacak. Yatırımcılara, “Evinizi uykuda bırakmayın” diyoruz. Ayrıca yatırımcılarımıza Alanya’da olmadığınız dönemde burayı büyük bir hız ile kiralayabileceklerini söyleyebiliriz.

‘THE MARİNA’

Emsali olmayan bir lokasyon; Renovasyon bir proje çünkü imar sorunu olan bölgeye yapıyoruz projemizi. Daha önceden hotel olan fakat uzun süreden bu yana kullanılmayan metruk bir bina idi burası. Alanya Marina’ya ve şehrin girişine ve çıkışına yakışan bir proje geliyor. Bittiğinde Marina’yı simgeleyen ikon bir proje olacak. The Marina, hem şirketlerin ofis olarak kullanabileceği hem de kira geliri de sağlayacak hotel konseptinde bir iş ve yaşam alanı olacak.

‘WHİTE SAİL’

Mahmutlar’ın yeni merkezi olacak bir lokasyona sahip çünkü denize ve merkeze çok yakın bir konumda bulunuyor. Bölgede çok inşaat var fakat bizim projemiz, mimarisi ile çok farklı oluyor. İlham kaynağımızı yelkenin keskin hatlarından aldık. Çizgisi, tasarımı farkımızı hemen yansıtıyor. Tüm koleksiyonlarımız gibi, bölgenin yeni merkezi olması dolayısıyla kira geliri yüksek olan bir proje.

‘THE VOYAGE’

Avsallar ve İncekum bölgesinde muhteşem bir doğanın içinde yeşil ve mavinin bütün tonları var. Oksijenin bol olduğu, güneşin insanları mutlu ettiği bir lokasyona sahip. Alanya’nın yeni çekim merkezi oluyor bu bölge,  birçok inşaat başladı ve daha çok başlayacak projeler var. Bizim projemiz ise mavi yolculuğu simgeliyor. İnşaat için ruhsata başvuru yaptık, kısmet olur ise ruhsatımız çıktıktan sonra mayıs ayında inşaata başlayacağız.

 ‘MUTLULUĞUN VE HUZURUN OLDUĞU YAŞAM ALANLARI’

-Sizin için ev, yuva neyi ifade ediyor? Evin olmazsa olmazları nelerdir, yaptığınız projelerde en çok neyi önemsiyorsunuz?

Ev, hayatın anlamı; yuva ise mutluluğun ve huzurun olduğu yerdir.

Bizler, insanlar için hayatın anlamının olduğu, mutluluğu ve huzuru bulabilecekleri yaşam alanları inşa ediyoruz. Bunu yaparken hem kaliteli malzemeye hem de kaliteli bir dış cepheye çok özen gösteriyoruz. İnsanda ilk baktığımız yer dış görünüşüdür, binalarda da öyle. İstiyoruz ki, koleksiyonlarımızda yaşayan insanlar, denizin, mavinin, doğanın o güzel varlığını hissetsin. Marine konseptli yapıların içinde, sosyal alanlardaki aktivite alanlarında keyifli vakit geçirsin.

‘İNŞAAT SEKTÖRÜ EKONOMİ İÇİN KALDIRAÇ OLDU’

- Alanya’da inşaat sektörü nasıl ilerliyor? Pandemi günlerinde bu sektörde olmanın artıları eksileri neler oldu?

Pandemi, pek çok sektörü maalesef olumsuz etkiledi. Fakat Alanya’da inşaat sektörü bulunduğumuz dönemde iyi ilerliyor. Ülke ve bölge ekonomisi için çoğu zaman bir kaldıraç görevini üstlenen inşaat sektörü Alanya için ayrı bir öneme sahip. İnşaat ruhsatlarında, geçtiğimiz yılların aynı dönemlerine kıyasla büyük bir artış var.

Artıları; pandemiden dolayı inşaat sektörüne ilgi çoğaldı. Çünkü insanlar 5 yıldızlı otellerde kalabalık ortamlara girmeyip daha çok izole bir yaşam tarzı istiyorlar. Özellikle yabancı sermayenin ilgisi, ülkemize giren döviz miktarından dolayı mutluluk veriyor. Pek çok kişinin iş kaybı yaşadığı dönemde, ekibimiz iş kayıpları yaşamadılar. Süreç oldukça uzun olsa da işlerimizi ülkemize kazanç sağlamanın verdiği mutluluk ile yürütüyoruz.

Eksileri; yatırım maliyetleri çok yüksek Dövizdeki hareketlilik, inşaat malzemelerinin fiyatlarında ciddi artış olmasına neden oluyor. Riski yüksek olan bir sektördeyiz. Örneğin; pandemi ve kısıtlamalardan dolayı kalabalık gruplarla çalışıyoruz, bu da riskleri beraberinde getirebiliyor. Ka Collektion ekibi olarak elbette maksimum çabayı gösteriyoruz.

‘MALİYETLER ARTTI, KAR AYNI’

-Peki bir anda artan konut fiyatları ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu artışın sebepleri ne?

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) fiyatlarının ve arsa maliyetlerinin artışından dolayı. Maliyetleri çıkardığımızda kazancımızda büyük bir değişiklik olduğunu söyleyemeyiz. Küçük bir örnek ile önceden 10 liraya alınan bir arsa, bugün en az 60-70 lira. Bu durum inşaat malzemesi, aracı, ekipmanları ile de ilintili. Kısaca, hammaddenin artışı, konutlara da yansıdı. 

 ‘DÜNYANIN HER YERİNDEN İNSAN, BURADAN KONUT ALARAK VATANDAŞIMIZ OLABİLİYOR’

-Alanya’da ev sahibi olmak isteyen pek çok yabancı var. Onlara Alanya’yı nasıl anlatıyorsunuz? Sizce neden Alanya’yı tercih ediyorlar?

Sahip olduğu tarihi dokusu, doğal güzellikleri ile Türkiye'nin en önemli destinasyonlarından biri. Doğası, iklimi, tarihi ile dikkat çeken Alanya’da 120’yi aşkın ülkeden insanlar yaşıyor. Güvenlik, özgürlük ve inanca saygı olduğu için Alanya tercih ediliyor. Burası bu kadar tercih edilen bir bölge olması ile de yatırım için de çok dikkat çeken bir kent. Yabancıların duyduğu, bildiği bir yer. O yüzden hem yaşamak hem de yatırım yapmak için tercih ediliyor. Ayrıca devletimizin, buradan ev alan yabancıların tapu sahibi olması karşılığında verdiği vatandaşlık hakkı da oldukça harekete geçiren bir durum.

‘THE YACHT PROJESİNDE BU SORUNU YAŞADIK’

-Kentsel dönüşüm projeleri de yürütüyorsunuz. Alanya’da kentsel dönüşüm nasıl gidiyor? Altyapılar kentsel dönüşüme uygun mu?

Altyapılar kentsel dönüşüme uygun değil. Sebebi ise altyapı tesisatları çok eski olup, kentsel dönüşüm başladığında su, elektrik ve internet hatlarında sürekli kesintiler yaşanıyor. Kesinti yaşayan vatandaşlar, altyapı eksikliklerini bilmediğinden dolayı sorunun bizden kaynaklandığını zannediyorlar. İnşaatını yaptığımız komşularımız ile maalesef karşı karşıya getiriliyor. Güllerpınarı Mahallesinde bulunan The Yacht projemizde aynı sıkıntıları yaşadık. Bu sorunların olmaması için yapılması gereken şeyler, altyapı eksiklerinin tamamlanmasıdır. Çünkü bizler kentsel dönüşüm ile kentin üst yapısını yani görünen yüzünü güzelleştiriyoruz.

‘YENİ NESİL DIŞ CEPHE ALÜMİNYUMLAR İLE AKDENİZ BÖLGESİ’NİN LİDER OYUNCULARINDANIZ’

-Aynı zamanda Aluka Alüminyum’un da kurucususunuz. Aluka Alüminyum’daki faaliyetleriniz neler?

Akdeniz bölgesinin alüminyum toptan tedariğini sağlayan bir firmayız. Merkezi Antalya Şubesi, Alanya’da bulunan mağazalarıyla hizmet vermektedir.

Fethiye, Kemer, Antalya, Burdur, Bucak, Isparta, Manavgat, Alanya ve Gazipaşa’da faaliyet gösteren otel ve rezidanslara “Yeni Nesil Dış Cephe Alüminyum Mimari Sistemleri” ürün tedariğini sağlıyoruz. İmalat ve uygulama tecrübemizle de toptan ticaret ve alüminyum tedariğinde bölgede lider oyunculardan bir tanesiyiz.

-Pazartesi Sohbeti’ne katıldığınız için teşekkür ederiz, eklemek istediğiniz bir şey varsa dinlemek isteriz.

Eklemek istediğim, başka bir Alanyamız yok. İnşaat firmaları olarak, tüm meslektaşlarımızla rekabet yerine daha kaliteli yapılar nasıl yapılabilir öncelikle bunları tartışmalıyız. Alanya’nın Nice, İbiza, Dubai gibi şehirlerden farkı yok ve bu şehirlere göre daha çok artısı var. Alanya'mızın tarihi kalesi, kızılkulesi , güneşi ve plajları olduğu sürece her daim cazibe merkezi olacaktır. Yabancı ülke vatandaşlarına satışlar ile büyük bir ekonomi içerisindeyiz. Alanya’da ticaret ve esnaflık yapan herkesin dikkat etmesi gereken en önemli hususlarından birisi güven sağlamaktır. Kapıcısı, marketçisi, manavı yani tüm esnaflar bu ekonomide büyük rol oynamaktadır. Hepimizin asil görevi şehrimize gelen her insanı mutlu edip en iyi şekilde ağırlamaktır.

Çocukluğumun geçtiği Alanya’da, bölge halkına ve Yeni Alanyalı olacak olan yabancı misafirlere yaşam alanları sunmaktan dolayı çok mutluyum. Denizi çok seven biri olarak Marina konseptli yaşam alanlarımız, bizi çok heyecanlandırıyor. Özellikle pandemi günlerinde hiç durmadan çalışmak ve ülke ekonomimize katkı sağlamak ayrıca motivasyon kaynağımız. Umarım, daha fazla can kaybı yaşanmadan, süreci tamamlarız ve herkes eski günlerine geri döner.

11 Nis 2021 - 23:12 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?