Yozlaşmak

YOZLAŞMAK; bize sunulan her türlü bilgiyi sorgulamadan kabul etmek demektir. Daha ayrıntıya indikçe birçok farklı boyutu bulunmaktadır. Geçmişten günümüze aynı döngünün içinde değişimden ve gelişimden uzak olmak da yozlaşmanın bir türüdür.

Aileler erken yaşta çocuklarına ve ya diğer insanlara yozlaşmanın neden kaynaklandığını ve bireysel olarak nasıl baş etmemiz gerektiğini farklı çözüm yolları ile göstermesi ve bu yolda ilerlemesi gerekmektedir.
Yoz kelime anlamı olarak kendin olmamaktır. İnsanlar bir araya gelerek grupları ve toplumları oluşturur. Her toplum farklı yönetim şekilleri ile yönetilmektedir. Cumhuriyet, demokrasi, kapitalizm, konfederasyon vb. gibi birçok yönetim biçimi mevcuttur. Halk verdiği oylar ile başkanlarını belirler ve kazanan kişi artık o ülkenin yürütme yetkisine sahiptir. Ülkelerin kalkınması, gelişmesi, gerilemesi ve ya ilerlemesinde yönetim şekli büyük bir payını oluşturur.
Peki, herhangi bir başkanın ve ya herhangi bir insanın, grubun ve ya topluluğun görüşünü SORGUSUZ, SUALSİZ KABUL ETMEK kişiye ne kazandırır? Kişiden ne götürür?
İnsanların yalnız kalma, geçinme, işinden olma, kaybetme vb. gibi birçok kaygıları ve korkuları vardır. 
Azınlık olmaktan korktuğu için susan bir insan gerçekten bir kere geldiği hayatta ne kadar var olabilir?
Her insan din, dil, ırk, düşünce ayırt etmeden sadece bir bebek olarak dünyaya gelir ve daha sonra ait olduğu ne varsa onun kişiliğini belirler.
Sorgulamak bazı insanlar tarafından kabul edilmez bir suçmuş gibi görülmektedir. Düşünmekten yoksun olmak bir erdem, düşünmek bir suçmuş gibi kabul eden topluluklar ve bireyler hayatları boyunca kendilerine ait bir yaşam alanı oluşturmakta yalnız kalacaktır.
Bu ülkenin hangi savaşlardan geçip, neler atlatıp günümüze geldiğini bilmek, hangi yarım kürede bulunduğumuzu ve bunun sonuçlarını bilmek, haksızlığa susarsak ne olacağımızı görmek, çıkıntı olmamak adına verilen her şeyi kabul etmek sizi gerçekten geliştiriyor mu? Yoksa yok olmanıza bir zemin mi hazırlıyor?
Günümüzde birçok  kişi televizyonda izledikleri hayatlara özenmekte ve sorgulamadan kabul etmektedir. Pahalı hayatlar, gösterişli yaşamlar, ışıklı düzenlerin onlar gibi olmazsan yok olursun gibi verilen mesajlar… Daha hayatında ne olmak istediğini bir kere bile kendine sormamış çocuklarınıza aldığınız 5 binlik telefonlardan mı öğrenecekler amaçlarını, hayatlarını, değerlerini…
Sizi sevsin diye istediği her şeyi altın tepsi ile önüne sunan ve daha sonra saygısız diye yakındığınız her çocukta parmak izleriniz var. Yozlaşmak budur. 
Yozlaşmak doktor olmazsan ölürsün, dişçi olmazsan açlıktan ölürsün vb. gibi kendi hayallerimizle çocuğun yeteneklerini ve değerlerini yok saymaktır. 
Yozlaşmak, Tv.,Instagram,Facebook gibi sosyal medyadan gördüğümüz hayatların neden bizde olmadığını sorgulamak ve o hale gelmek için olmadığımız bir bedende ve ruhta hayat bulmaya çalışmamızdır.
Yozlaşmak tutuğun takımın, inandığın partinin, sevdiğin sanatçının, sevgilinin ve ya işinin herhangi bir durumun getirdiği her türlü düşünce ve duyguyu tüm fanatikliği ile kabul etmek ve kabul etmediğin her türlü düşünceyi yargılamaktır. Saygı duymadan saygı beklemektir.
Herkes her düşünceyi savunabilir ve her istediğine inanabilir. Bunun sorun olduğu boyut başkasının hayatını maddi ve ya manevi zarara soktuğu anda başlar. Kimsenin, kimsenin hayatına zararı dokunmadığı sürece yargılamaya hakkı yoktur. Bugün çocuklarınızın ve ya herhangi bir insanın, nesnenin, varlığın başkasının hayatına olumsuz olarak kattığı her düşünce ve duygudan sorumluyuz, sorumlusunuz… O yüzden çocuklarımıza ve insanlığa öğretmemiz ve öğrenmemiz gereken en önemli şey HOŞGÖRÜLÜ bir kalbe, akla sahip olmak. GELİŞMENİN, OKUMANIN VE DEĞERLERİN gücüne inanmak. Verdiğimiz kararların bize ne getirdiğini ve ne götürdüğünü fark etmek ve bundan sonraki yolumuzda ona göre hareket etmektir. Bizler değerliyiz ve çocuklarımız bizden daha değerli..Dokunduğumuz ve baktığımız her şeyin güzelleşmesi dileğiyle.Yozlaşan her beyinden uzak durun. Yenilik güzeldir, yenilik iyileştirir…

YORUM EKLE

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479