CAFER UYAR (MHP İlçe Başkanı)
GERÇEK doğum tarihi 1955 olmasına karşın, dönemin sosyal şartları gereği nüfusa 1957 yılında kaydedilmiş bir köy çocuğudur.
1955 yılında; Alanya’nın batısındaki, şehir merkezine 37 kilometre uzaklıktaki, eski adıyla Çakallar Köyü’nde, Büyükşehir Yasası sonrası yeni adıyla Çakallar Mahallesi’nde dünyaya gelmiştir.
Önce Isparta Gönen Öğretmen Okulu’nda eğitim almış, sonra Eskişehir Üniversitesi’nde iki yıllık ön lisans çalışmasının ardından öğretmen olarak meslek hayatına atılmıştır.
Tembelliğe meyilli bazı eski öğrencileri, O’nun öğretmenlik ve müdürlük yaptığı yıllarda mesai mevhumu gözetmeyen bir memur oluşundan yakınırlar.
***
Pek çok meslektaşının yaptığı gibi, “Sabah okula git, mesai bitince okulu terk edip işine gücüne bak” anlayışını benimsemediği, öğrencilerine kimi zaman arkadaş, kimi zaman babacan bir eğitimci tavrıyla yaklaştığı için görev yaptığı pek çok okulda Hababam Sınıfı’nın Kel Mahmut’una benzetildiği iddia edilir.
Her ne kadar Kel Mahmut’a benzetilse de, Hababam Sınıfı’nın bir diğer unutulmaz karakteri olan İnek Şaban’ı canlandıran Kemal Sunal’ın filmleriyle arasının iyi olmadığı da konuşulur.
Fakat, meselesinin “oyuncu” Kemal Sunal’la değil, Sunal’ın canlandırdığı tembel, haylaz, uslanmaz İnek Şaban’la olduğu sonradan anlaşılır.
Emekliliğine yakın müdürlük yaptığı son eğitim kurumu olan Ali Nazım Köseoğlu İlköğretim Okulu’ndaki bazı eski öğrencilerinin anlattığına göre, öğrencilerine akşam evde Kemal Sunal filmi izlemelerini yasakladığı, “O filmleri seyredeceğinize dersinize iyi çalışın, okuyup adam olun” demişliği olduğu rivayet edilir.
***
Okul çevresinde dolaşan ve “tekinsiz tipler” olarak algılanan bazı eski yaramaz, küçük çeteler kurmaya meraklı öğrencileri güvenlik güçlerine ihbar edip okul çevresinden uzaklaştırma kolaycılığına kaçmadığı, o tipteki eski öğrencileriyle konuşarak, hayatın gerçeklerini anlatarak ikna ettiği bilinir.
MHP’deki ilçe başkanlığı serüveni, 23. Dönem Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız’ın aday adayı olmak için istifa ettiği 2007’nin 3 Mayıs’ında başlamıştır.
O sırada İlçe Başkanı olan Yıldız’ın yönetim kurulu üyesidir ve parti yönetiminin oybirliği ile MHP’nin başına geçer.
Sadece parti yönetiminin değil, tabanın da güvenini kazandığını, 20 Haziran 2009 ve 12 Şubat 2012 kongrelerinden zaferle ayrılıp ispatlayarak görevine devam eder.
***
Nasıl ki, CHP İlçe Başkanı Şevki Türktaş için “Tam bir su katılmamış Alanyalıdır” deniliyorsa, kendisi için de “Tam bir su katılmamış Alanya milliyetçisidir” denilir.
İlerleyen yıllarda “Söz konusu Alanya ise gerisi teferruattır” sözü en çok kime yakışır yarışması düzenlense, liste başı olacak nadir isimlerden biri olduğu belirtilir.
Emekli eğitimci olması nedeniyle MHP İlçe Teşkilatı’ndaki görevini adeta mesaiye gelir gibi sürdürdüğü gözlenir.
Hafta içi her gün mutlaka en geç saat 11.00’de parti ofisindeki makam odasındadır, o esnada ise ya günlük yerel gazeteleri okuyordur, ya o gazetelerde gördüğü bazı bilgileri not alıyordur, ya da bir vatandaşın veya partilinin sıkıntısını dinliyordur.
Tokat’ta öğretmenlik yapan kızını, damadını ve torununu görmek için şehir dışına gitmediği, veya aile fertlerinden biri çok acil hasta olmadığı sürece, ne zaman ararsanız partidedir.
***
Alanya’da “MHP” veya “Ülkücü” denilince akla ilk gelen üç beş isimden biridir.
Buna mukabil, her nedense, Alanya’da “MHP” veya “Ülkücü” denilince akla gelen üç beş isimden biri olan Hüseyin Yıldız ile ne kadar yakınsa, Osman Doğan ile o kadar mesafeli olduğu rivayet edilir.
Hüseyin Yıldız’la ağabey/kardeş gibi olmasına karşın, Osman Doğan’la baba bir anne ayrı kardeşler gibi oldukları ileri sürülür.
Parti içindeki görünmeyen, su yüzüne pek çıkmayan muhalefet tarafından yıllar boyu Hüseyin Yıldız’ın emanetçisi olmakla eleştirilmiştir.
Hatta…
“Yıldız’ın milletvekilliği bitince Alanya’ya dönecek, Cafer Hoca’dan görevi devralacak” iddialarına bıyık altından gülmüşlüğü, 12 Şubat 2012’deki son ilçe kongresinde bu iddiaların boşa çıktığını gören üç beş cılız sesin sağa sola pervasızca kaçıştığını görünce hüzünlenmişliği bile vardır.
***
Her ne kadar, AKP İlçe Başkanı Hüseyin Güney’in kariyer planında Alanya Belediye Başkanlığı olduğu, CHP İlçe Başkanı Şevki Türktaş’ın da kardeşi Şefik Türktaş’ı Alanya Belediye Başkan Adayı yapmak olduğu ileri sürülse de, Cafer Hoca’nın hedefinde ne Alanya Belediye Başkanlığı’nın, ne de milletvekilliğinin olmadığını sağır sultan bile duymuştur.
Tek hedefinin, Alanya Belediyesi’ne MHP bayrağı dikmek, buna ilintili olarak Belediye Başkanlığı koltuğuna da kendisi gibi Alanya milliyetçisi bir ismin oturmasını sağlamak olduğu ifade edilmektedir.
***
Alkol kullanmadığı, ancak eğitimcilik hayatı boyunca öğrencilerine kötülemesine karşın, çok nadir de olsa bazen sigara içtiği bilinir.
İlçe başkanı olarak girdiği iki genel bir yerel seçim çalışmasının tamamına kendisine ait ticari araçla katılmışlığı, hatta bir tek seçimde dahi aynı araçla 100 bin kilometrenin üzerinde yol yaparak bu alanda kırılması güç bir rekora imza atmışlığı bile vardır.
Son olarak…
En sevilen özelliğinin, bugüne dek kendisinden açıklama almış hiçbir basın mensubuna “yalan yanlış”, “o gün işine nasıl geliyorsa”, “durumu nasıl kurtarıyorsa” türü bir açıklama yapmışlığı, veya bilgi vermişliği olmadığı konuşulmaktadır.
Kimin hakkında ne düşünüyorsa, kamera kapalıyken de aynısını söylediği, açıkken de kelimesi kelimesine aynısını telaffuz ettiği belirtilir.
***
Eğitimcilik ve siyaset bilgisi birikimi dışında, hayat tecrübesi anlamında bilgi alınabilecek, birikiminden yararlanılabilecek Alanya’daki nadir siyasilerden olduğu söylenegelmektedir.
Arkasından konuşan bir avuç muhalefetin, O’nu karşılarında görünce adeta otomatiğine basılmış vaziyette saygı duruşuna geçtiği rivayet edilmektedir.
Kısacası…
“Ben bu seçimde oyumu MHP’ye vermek istiyorum ama fikriyatını ve savunduğu değerleri tam olarak bilmiyorum” diye soranlara, vesikalık fotoğrafının gösterilmesinin yeterli olduğu nadir simalardan biri olduğu söylenmektedir.
***
ALTSO yöneticileri
‘Dalabasmaz’ dedi
ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) seçimleri için geri sayım tüm hızıyla sürerken, mevcut oda başkanı Kerim Aydoğan’ın aday olmayacağını açıklamasına rağmen, başkan adayı olacakları konuşulan hiçbir isim henüz sahaya inmedi. Başkan adaylığını Kasım ayının sonlarına doğru açıklayacağı öğrenilen ve şimdiden nabız yokladığı bilinen Alanya Dövizciler Birliği (ALDÖBİR) Başkanı Mehmet Şahin’in yaklaşık üç bin kişiyle Alanya Kültür Merkezi’nde adaylığını açıklayacağı da edinilen bilgiler arasında. Öte yandan Kerim Aydoğan’ın mevcut ekibinin yarıştan çekilmemek için ALTSO Meclis Başkanı Mustafa Tuna’ya adaylık teklifi götürdüğü, Tuna’nın teklife sıcak baktığı, ancak önceki akşam İskele’deki bir restoranda düzenlenen gizli akşam yemeğinde alınan ortak bir kararla Tuna’nın yerine mevcut ALTSO Başkan Yardımcısı Mevlüt Dalabasmaz’ın aday olmasının kararlaştırıldığı da gelen haberler arasında.
***
Demirtaş yeşilleniyor
ALANYA’NIN doğusundaki en uzak beldesi Demirtaş'ın girişinden merkeze kadar olan 3 kilometrelik yeni duble yolun orta kısmında kalan refüjde Demirtaş Belediyesi yeşillendirme çalışması başlattı. CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Aras, ilk dikilen ağaçları yerinde inceledi ve kendisi de ağaç dikti. Başkan Aras, “Refüj çalışmasını başlattık, narenciye ağaçları diktik. Bundan sonra zakkum ve palmiye ağaçları dikeceğiz, zemine de çim ekeceğiz. Bu çalışmalarımız beldemize daha modern bir görüntü verecek” dedi.
***
GÜNÜN TWİTLERİ
Mehmet Ali Dim @MADALANYA
Ablasını kaybeden Ayla Çekiç ve ailesine sabır ve başsağlığı, merhumeye Allah'tan rahmet dilerim.
Alper Kutay @alper_kutay
İki gündür tüm Alanya birleşti, sevgilisinin dolandırdığı tanınmış işadamının kim olduğunu soruyor. Bundan sonra magazin mi yazsam acaba?
Fevzi Yüksekkaya @hfyelsan
@alper_kutay. Magazin yazarsan siyaset sahnesi rahatlar.
Alper Kutay @alper_kutay
Alanyalı siyasileri yalan makinesine bağlasak, gönüllerinden geçenleri sorsak, eminim verdikleri yanıtlarda makine öte öte yanıp kül olur.
Zeynep Yırtıcı @zeynep_ytc
“Gitme! Yoksa atlarım en yakın köprüden” dedim, adam Dimçayı’nın yolunu gösterir gibi gitti!
Zeynep Yırtıcı @zeynep_ytc
Selamete varamayabilir her sabır. Bazı davaların hesabı mahşere kalır. Cumanız mübarek olsun.
Bihter Cansevdi @bihtercansevdi
Alanya sana soruyorum? Toprakların üzerinde nefes alan, ekmek yiyen halkın senin için bugün ne yaptı? Alanya için ne yaptınız?
Saadet Alanya @SAADETALANYA
Saadet Partisi Antalya İl Divanı toplantımız bu ay tüm ilçelerimizin katılımı ile bu Pazar saat 12.00’de Elmalı ilçemizde yapılacak.
Mustafa Tuğlu @AVTUGLU
Alanya Barosu’nun yeni başkanı Av. Osman Doğan oldu. Büyüksün başkan.
Nurkan Şaşmaz @nurkansasmaz
Alanya Balık Hali’ndeki tezgahtarlar milleti geldiğine pişman ediyor. Zorla balık satacağız diye uğraşıyor, sülük gibi yapışıyorlar.
Yunus Pişkin @Yunuspskn07
Alanya'nın sahipsiz olmadığını göstermek için Mahmutlar'da bir araya gelen ülküdaşlarımdan Allah razı olsun.
Alanya Gazetesi @alanyagazetesi
Alanya Belediyesi’nden ders alsaydı bunlar olmazdı. Suya sabit ücret ve su boruları yapım ücreti Alanya halkına ait!
Tufan Türenç @tturenc
Milli Eğitim Bakanı'nın doktor kardeşi Sağlık Bakanlığı'nın bir projesinde 7 bin dolar maaşla çalışıyormuş. Ama Bakan'ın bir ilgisi yokmuş.
Sait Doğruyol @SaitDogruyol
Yeni yasa ile birlikte, bir bütün olarak tek Alanya olduk. Artık hedefimiz öncelikle Alanyaspor’umuzu birinci lige çıkarmak olmalı.
Ahmet Ulaş @ahmetulas
Milliyetçi fikir, Alanya'ya yerleşmiş bir Alman aileyi, Fethiye'ye yerleşmiş bir İngiliz aileyi benimsemek, sorunlarını çözebilmektir.
Bayan Sabit @bayansabit
Otobüs şoförünün 25’lik olması, aynadan deli gibi beni kesmesi, son ses Tarkan çalması! Alanya neyin kafasındasın anlamadım ben seni!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349