HÜSEYİN GÜNEY (AKP İlçe Başkanı)
1966 Alanya’ya bağlı Oba beldesi doğumludur. İzmir’deki Ege Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nün ikinci sınıfında üniversite hayatına noktayı koyup Alanya Sanayi Sitesi’ndeki baba mesleği olan Oto Güney’in başına geçmiştir. Esas işi muz üreticiliğidir. AKP İlçe Başkanlığı’nın yanı sıra aynı zamanda Alanya Muz Üreticileri Birliği’nin de başkanıdır. Ailesinin, Alanya’daki pek çok eski ve büyük ailede olduğu gibi CHP’li olduğu söylenegelmektedir, kendisinin siyasete giriş tarihi ise 2006’da AKP’den olmuştur. 2004 yerel seçimlerinin yapıldığı akşam, eski ilçe başkanlarından Ali Taşar’ın hala tartışmalı olan istifası sonrası Mersin’den apar topar Alanya’ya getirilen Kemal Kaçmaz’ın ilçe başkanlığı döneminde siyasete başlamıştır.
***
Kaçmaz döneminde geri planda duran, sesi soluğu pek çıkmayan bir yapısı olan Güney’in yıldızı, Kaçmaz’ın 2007 genel seçimleri öncesi Antalya Milletvekili Adayı olmak için istifa etmesiyle parlamıştır. 2007’de Kaçmaz’ın yerine atama yoluyla AKP’nin yeni İlçe Başkanı olan Güney, 2008’in Ekim ayında yapılan ilk kongresine tek listeyle girip kazanarak partideki rüştünü ispatlamıştır. 2009’un Mart ayında yapılan yerel seçim sürecinde şimdinin AKP’li, o dönemin ANAP’lı Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu hakkında sarf ettiği, “Artık miadı doldu. Bir daha seçilmesi mümkün değil” sözleriyle belki de 2009 yerel seçimlerine damgasını vuran nadir siyasetçilerden biridir.
***
AKP’nin adayı Kerim Kılınç ile yola çıkan, ancak kaderin bir cilvesi olsa gerek, AKP’ye transfer olduğu 12 Temmuz 2009’dan beri Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ile çalışmaktadır. İlk döneminde arasının limoni olduğu ileri sürülen Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ile ikinci döneminde ilişkilerini düzelttiği ve Çavuşoğlu ile birbirlerini anlama, aralarını bozmaya çalışanların gerçek niyetlerini çözme sürecine girdiği konuşulmaktadır. Sipahioğlu ile Alanya Belediye Meclisi’nin AKP’li üyeleri arasında 2009’un ilk aylarında başlayan, daha sonra sessizce süren iç çekişmelerde en büyük yarayı alan isim O olduğu belirtilmesine karşın, zaman zaman yumruğunu masaya vuramamakla, tarafları sakinleştirmekte basiretsiz davranmakla da eleştirilmiştir.
***
2011 genel seçimlerinde Antalya Milletvekili adayı olması için teklif getirildiği, ancak 2014 yerel seçimlerinde Alanya Belediye Başkanlığı’na oynamayı tasarladığı için bu teklifi kibarca geri çevirdiği ileri sürülmektedir. Her ne kadar kapalı kapılar ardında Sipahioğlu bunun tam tersini söylese de, ya da böyle bir imaj vermeye çalışsa da, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek’le arası en iyi olan nadir Alanyalıdan biri olduğu bilinmektedir. Bunca yıllık tecrübesi ve birikimine karşın, siyasetteki noksanlıklarının başında ise duygularını saklayamamasının geldiği ifade edilmektedir. Bir duruma veya bir olaya öfkelendiğinde, her siyasetçide olmazsa olmaz bir özellik olan poker oyuncularına özgü kayıtsızlık ilkesini bilmediği rivayet edilmektedir.
***
Buna mukabil kin tutmadığı, arkadan konuşmadığı bilinir. Yakın arkadaşları, olumlu ya da olumsuz olsun, kimin hakkında ne düşünüyorsa o kişinin yüzüne direkt söylemesinin siyasi kariyerine zarar vereceğini söylese de, Güney’in bu uyarıları dikkate almadığı belirtilmektedir. Siyasi kulislerde, aday olması halinde 2014 yerel seçimlerinde favori Alanya Belediye Başkan Adaylarının başında geldiği konuşulmaktadır. Adaylık konusunda şu an için önündeki tek engelin veya rakibin ise, aynı partide çalıştığı, üç senelik mesai arkadaşı olan Hasan Sipahioğlu olduğu ifade edilmektedir.
(Yarın: CHP İlçe Başkanı Şevki Türktaş, MHP İlçe Başkanı Cafer Uyar ve diğerleri…)
***
Çapkınlığın bedeli!
BİZİM haber timiyle dün sabah çarşıda rutin haber avındayız. Şehrin en kalabalık ve en hareketli sokaklarından birinden geçerken, esnafın biri kolumuzdan yapıştı, “Gelin, size müthiş bir haberim var” deyip dükkanın içine soktu. Ofisindeki masanın üzerinde duran bilgisayarını açtı, güvenlik kamerasının gece yarısı çektiği ilginç bir görüntüyü izletmeye başladı. Kameralar gece saat 22.15’i gösterirken, apartmanın önüne bir arazi cipi yanaşıyor. İçinden, Alanyalıların yakından tanıdığı, müteahhitlik yaptığı bilinen bir işadamı iniyor. Adam görüntüden kaybolduktan tam 1,5 saat sonra kameraya bu kez genç bir kadın giriyor. Adamın cipinin yanına yaklaşıyor, elindeki telefonla bir yeri arıyor, az sonra cipin kapıları uzaktan kumandayla açılıyor.
Kadın, gecenin karanlığından da istifade edip cipin kapısını açıyor, arka koltuğun altındaki çantayı alıp kayıplara karışırken, cipin kapıları birkaç saniye sonra yine uzaktan kumandayla kapanıyor. Bir iki saat sonra cipin sahibi olan işadamı geliyor ve soyulduğunu anlayıp olay yerinden hızla ayrılıyor.
Meğer, çapkınlığa ve gece yarısı kaçamağına gelen çapkın işadamını, evinde halvete girdiği kadın ile onun işbirlikçisi olan diğer kadın soymuş. Çapkın işadamı halvetten sonra sızarken, evdeki kadın cipi uzaktan kumandayla açmış, diğer kadın da içinde 18 bin TL olan çantayı alıp sırra kadem basmış. Çapkın işadamı, ertesi gün güvenlik kamerasının her şeyi kaydettiği esnaftan görüntüleri önce izletmesini, ardından kendisine vermesini rica etmiş. Görüntüleri izleyince de kendisinin kimin soyduğunu anlamış, 10 bin TL’sini kurtarmış, 3 bin TL’yi bağışlamış, 5 bin TL’sini de sonra almak şartıyla soyguncuları affetmiş.
Görüntüleri bize izleten esnafa da, “Sana da bir jest yapacağım” demiş ama görüntüleri aldıktan sonra bir daha o semte dahi uğramamış. Anlayacağınız, polis kayıtlarına geçmeyen bu bir gecelik çapkınlık ve sonuçları, bizim tanınmış işadamına epey pahalıya patlamış.
***
Akgül’ün konuğu
Abdullah Sönmez
UZUN yıllar Alanya’da gazetecilik yapan ve geçtiğimiz yıl Antalya’nın en büyük basın kuruluşlarından biri olan Akdeniz TV’ye transfer olan Refika Akgül’ün hazırlayıp sunduğu Haber Ötesi programının bu akşamki konuğu, Konaklı Belediye Başkanı Abdullah Sönmez olacak. İki dönem üst üste seçim kazanan ve Konaklı’da yaptığı önemli alt ve üst yapı yatırımlarıyla beldeyi bölgenin en güzel yerleşim birimlerinden biri haline getiren Sönmez’in, Büyükşehir Yasası sonrası Konaklı Belediyesi’nin kapatılacak oluşuna nasıl bir yorum getireceği ise merakla bekleniyor. Haber Ötesi, uydudan izlenebilen Akdeniz TV’de bu akşam saat 19.30’da ekrana gelecek.
***
Otobüs ihalesi bugün
ALANYA Belediyesi, halk otobüsü filosunu güçlendirmek için açtığı ihaleyi bugün gerçekleştiriyor. En az 35 oturan ve 30 ayakta olmak üzere toplam 65 yolcu kapasiteli üç adet yeni halk otobüsü ihalesi açık arttırma usulüyle yapılacak. Bugün saat 10.00’da Alanya Belediyesi Encümen Toplantı Salonu’nda başlayacak ihaleye katılımın yüksek olacağı öğrenildi. Otobüs ihalesinin muhammen bedelinin 700 bin TL olduğu, geçici teminatının ise 30 bin TL olarak belirlendiği bildirildi.
***
Demirtaş yeşilleniyor
ALANYA’NIN doğusundaki en uzak beldesi Demirtaş'ın girişinden merkeze kadar olan 3 kilometrelik yeni duble yolun orta kısmında kalan refüjde Demirtaş Belediyesi yeşillendirme çalışması başlattı. CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Aras, ilk dikilen ağaçları yerinde inceledi ve kendisi de ağaç dikti. Başkan Aras, “Refüj çalışmasını başlattık, narenciye ağaçları diktik. Bundan sonra zakkum ve palmiye ağaçları dikeceğiz, zemine de çim ekeceğiz. Bu çalışmalarımız beldemize daha modern bir görüntü verecek” dedi.
***
GÜNÜN TWİTLERİ
kayliyari @vkayliyari
Alanya'da bir bina yağmurdan dolayı yıkılmanın eşiğine gelmiş. Oğlum helvadan mı yapıyorsunuz bu binaları, yağmur ne ya.
Mehmet Ali Dim @MADALANYA
Bugün ve yarın KKTC'nin 29. kuruluş yıldönümü etkinliklerinde TGF olarak yavru vatandayız.
Alper Kutay @alper_kutay
Eski kurt işadamının 18 bin TL'ye patlayan kaçamağı. Alanya'da bunlar da oluyor. Okuyunca çok şaşıracaksınız. Yarın Yeni Alanya'da.
Alper Kutay @alper_kutay
Alanya'da 65 yaş üzeri vatandaşa yeniden ücretsiz olan Halk Otobüsü ücreti 2 TL oldu. Peki, bunları kamuoyuna açıklayan oldu mu? Olmadı.
Mehmet Ali Dim @MADALANYA
Büyükşehir Yasası tartışılırken dikkat ettim; MHP, bölücülük olarak niteliyor. CHP, siyasi olarak karşı çıkıyor. Halk ne hissediyor, bilen yok!
Mehmet Ali Dim @MADALANYA
Büyükşehir Yasası’na dair en isabetli, en doğru tespit ve tahliller bugünkü Hürriyet'te Yalçın Doğan'da. Siz de okuyun.
Bekir Özsoy @bekirozsoy
Büyükşehir Yasası, Alanya köy ve beldelerine vergi olarak dönüşü olacak. Beldede başkan yakındı, ilçede tek başkana nasıl ulaşılacak?
Emine Deviren @eminedeviren
Büyükşehir Yasası çıktı. Alanya karışık! Yasa halen pek bilinmiyor ve bu karmaşa bize diyor ki; “Alanya'ya en az 3 yıl tek bir çivi çakılmayacak.”
A.Kadir Çetin @cetin6607
@cbabdullahgul. Sayın Cumhurbaşkanım. Meclisten geçen belediyelerle ilgili yasada Alanya nasıl Antalya’nın alt belediyesi olur?
Alanya Gazetesi @alanyagazetesi
Alanya Belediyesi artık vicdan ölçülerini kaçırarak sokak hayvanlarına yaşama şansı vermiyor.
Braveheart @1WilliamWallece
Madem açık giyinen kadınlardan dolayı deprem oluyor. Antalya, Bodrum ve Alanya’da üstsüzler kampı var, oralarda neden olmuyor acaba?
Alo Bilet Hattı @Alobilethatti
Pegasus ile Alanya Gazipaşa uçuşları 29.99 TL. Bu fırsatı kaçırmayın. Detaylı bilgi için: 0216 566 22 66.
Hüseyin Sarıca @hseyinsarca1
Alanya’da site hayatı mahalle kültürünü ortadan kaldırıyor, toplumu mahvediyor.
Erol Fazlıoğlu @erol0761
Laf üretenle iş üreten arasındaki fark bu işte! Bir gün gelecek, “Ver bir Alanya tren bileti” diyeceğiz inşallah.
Hüsnü Akçalıoğlu @hsnakcaloglu
Alanya'dan Konya, Ankara'ya kadar hızlı trenle yolculuk çok büyük bir hizmet olur. Tabii bunu Alanya fazlasıyla hak ediyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349