ALANYA’YA yeni taşınıp da siyasete ilgi duyanlar, “Alanya’yı kimler ve hangi zihniyetler yönetiyor?” diye merak edenler için, hasbelkader 18 yıldır bu mesleğin içinde olan, Alanya siyasetini gözlemleyen, yazıp çizen bir gazeteci olarak, ileride kaleme almayı tasarladığım “YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN: ALANYA SİYASETİ” başlıklı kitabımın eskizlerini paylaşmak istedim. “Konu Alanya siyaseti olur da Hasan Sipahioğlu’suz olmaz” deyip yazıya 13 yıllık Alanya Belediye Başkanı’ndan başlıyorum. Bugün siftah Sipahioğlu ile, yarın da diğerleriyle devam. İşte, Alanya siyasetini kimlerin ve hangi fikirlerin idare ettiğinin kısa bir analizi…
HASAN SİPAHİOĞLU (Alanya Belediye Başkanı)
1959 Alanya doğumlu olan Sipahioğlu, 1980 İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu bir avukattır. 1994 yerel seçimlerini de işin içine katarsak, yaklaşık 18 yıldır Alanya siyasetinin içindedir. 1999’dan beri de tam ortasında. İleride “Alanya’da Siyaset” adında bir kitap yazılsa, önsözünü yazması için teklif götürülecek nadir isimlerden biridir. Siyasete Anavatan Partisi’nde (ANAP) başlamış, fakat 2009’da partisi dibi görünce çareyi AKP’ye transfer olmakta bulmuştur. Yeni partisindeki yeni mesai arkadaşları her ne kadar tam tersini söylese de, gönlü 12 Temmuz 2009’dan beri AKP’dedir.
***
Altın suyuna batırılmış parti rozetini, Antalya İl Kongresi’ne katılan Başbakan Erdoğan bizzat takmıştır. Kısa kollu Lacoste marka beyaz gömleğine parti rozeti takan Başbakan Erdoğan’dan söz ederken “Patron” diye hitap ettiği söylenmektedir. Alanya Belediyesi personelinin kendisi için kullandığı “Patron” ifadesiyle ismini andığı Başbakan Erdoğan’la arasının çok iyi olduğu, hatta bir telefon açma mesafesinde olduğu izlenimi vererek teşkilata “aman dikkat edin, ayağınızı denk alın” mesajı verdiği belirtilmektedir. Seçimden seçime çevresine toplanan kalabalıklar dışında ekip çalışmasından hoşlanmadığı konuşulur. Muhalefet partilerinin “Alanya’yı tek adam zihniyetiyle yönetiyor” eleştirilerini bıyık altından gülerek izlediği, bu iddialara hiçbir yanıt vermediği bilinmektedir.
***
Alanya’daki oy potansiyeli yüksek belli başlı bazı grupları, simitçiyi, mısırcıyı, hatta belediye personelini, “Ben buradan gidersem rahatınız bozulur. İşbaşına yeni gelen başkan ve ekibi sizde ne huzur bırakır, ne de neşe” imajı verip kendisine sıkı sıkıya bağladığı iddia edilir. Her seçim öncesi başka partilerden aday olacakmış, sanki o partiye transfer olacakmış imajı verip son dakika golüyle yine kendi partisinden aday olarak rakiplerini ekarte etme formülünün mucidi olduğu ileri sürülmektedir. Bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda arkadaşı olduğu, bunlardan da sadece bir ikisini çok yakınına yaklaştırdığı konuşulmaktadır.
***
1999’dan bu yana, çevresindeki pek çok arkadaşını ve destekçisini, zamanın siyasi ve ekonomik şartlarına göre tıpkı bir uzay mekiğinin kapsülünden ayrılıp uzaya doğru gitmesi gibi usulca, sessizce ve tabanda kırgınlık yaratmayacak şekilde terk ettiği belirtilmektedir. Bir hayli vefalı olduğu söylenegelir. Öyle ki, kapanan eski partisi ANAP’tan istifa edip Bağımsızlar Grubu ismini alan Belediye Meclisi’ndeki eski ekibiyle bağlarını hiçbir zaman koparmamıştır. Esprili yönüyle bilinir. Öyle ki, “Bir Çin atasözü ‘Gülmesini bilmeyen dükkan açmasın’ der” diyerek gülmenin, gülümsemenin, insanları mutlu etmenin kendince formüllerini de verir. Alanya Belediyesi aleyhine işe iade davası açıp, masa başı görev beklerken çöp kamyonu arkasına gönderilen işçiler için düzenlediği pikniklerde kendi elleriyle gözleme pişirecek kadar da engin hoşgörülüdür, yüreği geniştir.
***
Transfer olduğu yeni partisinin ülkenin geri kalmış başka bölgelerine yatırım yaptığını göz önünde bulundurarak Hazine’den, yani Ankara’dan tek kuruş para istemeden yatırım yapmaya çalıştığı bilinmektedir. Yedi ay önce “Suyunu güneş enerjisiyle ve arıtmadan çıkan sıcak suyla ısıtacağım” dediği Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nun suyu için yeni ay sonra nedense akaryakıt ihalesi açacak kadar da yasalara bağlıdır. Avukat olması hasebiyle hukuku iyi bildiği için, küçük esnafın dükkanını kaçta açıp kaçta kapayacağının kararının yasalarla encümene verildiğini söyler, fakat Alanya Belediyesi’ne milyonluk tazminat davaları açılırken hukuki bilgisini neden kullanmadığı sorularına yanıt vermez.
***
Son olarak…
Katıldığı bir TV programında, “2014’te yeniden aday mısınız?” sorusuna önce “Başbakan bile ‘Üç kereden sonra aday olmam’ diyorsa ben de ısrar etmem. Gençlerin de önünü açmak lazım” yanıtı vermişliği, daha bu açıklamasının mürekkebi dahi kurumadan, katıldığı TV programının kayıt altına alındığını unutarak, “Ben öyle bir şey demedim” demişliği bile vardır.
Kısacası…
Eğer arzu ettiği gelişmeler yaşanırsa ve AKP İlçe Teşkilatı’nı da yanına çekebilirse, ufukta yeni bir beş yıllık “Sipahioğlu Dönemi” gözükmektedir.
(Yarın: AKP İlçe Başkanı Hüseyin Güney, CHP İlçe Başkanı Şevki Türktaş, MHP İlçe Başkanı Cafer Uyar ve diğerleri…)
***
Baro’da “Doğan” sesleri
ALANYALI 285 avukat, 15 Kasım'da Antalya Barosu'nun Alanya temsilcisini seçmek için sandık başına gidiyor. Son yerel seçimde MHP'nin Alanya Belediye Başkan Adayı olan Osman Doğan, adaylığını açıklayarak “Hedefim Alanya Avukatlar Lokali'ni açmak, meslektaşlarımın adliye, emniyet ve diğer resmi kurumlarda yaşadıkları sorunları bitirmek, seminerler düzenlemek, avukatları sık sık etkinliklerde buluşturmak” dedi.
***
ALTSO’nun nabzı
Kozan’da atıyor
ALANYA Atçıları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı olmasının yanı sıra cemiyet hayatının pek çok bilinmeyen konularından Alanya’da en başta haberi olan isim olarak bilinen Ömer Kozan’ın sahibi olduğu Sanayi Sitesi girişindeki Kozanoğlu Oto Yıkama, tıpkı yerel ve genel seçimlerde olduğu gibi ALTSO seçimleri öncesi de nabzın tutulduğu başlıca mekanlar arasına girdi. ALTSO’ya 2005 seçimlerinde başkan adayı olan, 2009 yerel seçimlerinin Alanya Belediye Başkan Adayı Kerim Kılınç, önceki gün Kozan’ın konuğu oldu. ALTSO seçimlerini değerlendiren Kılınç ile Kozan’a daha sonra ALTSO’nun muhtemel başkan adaylarından Mustafa Tuna ile müteahhit Hakkı Tille de eşlik etti. Kılınç ile Tuna’nın sohbeti ALTSO seçimleri üzerine olurken, şimdilik nabız yokladığını söyleyen Tuna’nın kesin kararını vermediği öğrenildi.
***
GÜNÜN TWİTLERİ
Hüsnü Akçalıoğlu @hsnakcaloglu
Dün mecliste kabul edilen yeni Büyükşehir Yasası’nın ülkemize hayırlar getirmesini diliyoruz.
Hüsnü Akçalıoğlu @hsnakcaloglu
Büyükşehir Yasası’nın en önemli amacı kaynak israfının önüne geçmektir. Vatandaş 5 yıl emlak vergisi ödemeyecek.
Saadet Alanya @SAADETALANYA
@hsnakcaloglu. Sadece köylerde ödenmeyecek Hüsnü Bey, yazınız sanki Alanya merkez ve beldelerdeki tüm vatandaşlar da ödemeyecek gibi anlaşılıyor.
Murat Gjikolli @GjikolliMurat
Hayret! Alanya Belediyesi Kuzey Alanya’yı hatırlamış, 6 yıl sonra asfalt atmaya başlamışlar. Malum sahil kesimine makyaj yapmaktan oraları unuttu.
Mustafa Özen @mustafozen
Bugüne kadar kendi iradesiyle kendi düşünceleriyle bir yol alamayan, iyi bir yatırım yapamayan Alanya için şimdi belki başkaları bir şey yapar.
Nurkan Şaşmaz @nurkansasmaz
Tekirdağ Büyükşehir oldu. CHP'li Belediyeyi tebrik etmeye gidenler varmış. Yasaya ret veren CHP'lileri de ziyaret etsinler.
Ali Baba 07 @Ali_Baba07
Büyükşehir Yasası’nın kabulü ile Alanya Belediyesi Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanmış oldu. Yine AKP kazandı, yine Alanya kaybetti.
Merve Yılmaz @MrveYilmaz
Yıllardir Alanya'nın il olmasını bekliyorduk. Hayaldi, AKP sayesinde hayal olarak kaldı.
Yaşar Yiğit Kaçmaz @yykacmaz
İl olmayı bekleyen Alanya bu sabah itibari ile mahalle olmuş. Yıllardır sessizce il olmayı bekleyen Alanya sessizce tepki gösterir artık!
Alanya Metro Metal @metrometal
26 yeni ilçe geliyor. Alıştık nasıl olsa Alanya olarak kandırılmaya.
Yusuf Abaz @yusuf_abaz
Dershanelerin artık tüm velileri tam bir kıskaca aldığına inanıyorum. Küçücük Alanya'da bile tam 11 dershane var. Nedir bu?
Dr. Lastik & Jant @DrLastikJant
Kış lastiğinde maksimum güvenlik ve yüksek performans çok cazip fiyatlarla sizleri bekliyor. Dr. Lastik 0 242 515 05 25 Sanayi girişi, Alanya.
Hilmi Karagöz @HilmiKaragz
İdam cezasını destekliyorum ama Adnan Menderes'in mirasıyla iktidarını perçinleştiren hükümetin bu çıkışını samimi bulmuyorum.
Hilmi Karagöz @HilmiKaragz
İdam cezası Apo’yu asmamak için kaldırıldı, şimdi geri getirilirse asılacak mı? Bence blöf ve birilerine gözdağı veriliyor gibi sanki!
Aykut Akdağ @aykutakdag
Kasım’ın ortasına geldik ama Alanya sahilleri hala cıvıl cıvıl. Böyle giderse yeni yıla denizde merhaba diyeceğiz:)
Onur @prehumanity
Seyahat işletmeciliği okuyacağım zaman babam “O zaman sana bir 403 alalım da Alanya-Antalya ekspres yaparsın” diye bozmuştu beni.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349