Alanya'ya kar geliyor! En son 53 yıl önce yağdı...

SON yılların en sert kışını yaşayan Alanya'ya kar yağması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugünden itibaren 3 gün boyunca Alanya için karla karışık yağmur tahmininde bulundu. Yetkililer, Yeni Alanya’ya yaptıkları açıklamada, kar yağışının sahile 3-5 kilometre mesafedeki bölgelerde etkili olmasını beklediklerini, sahil kesiminde ise karla karışık yağmur görülebileceğini söyledi.

EN SON 53 YIL ÖNCE YAĞDI


Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Alanya için yapılan kar uyarısının ardından Alanya Tarihçisi, Araştırmacı, Yazar Oğuz Korum, sosyal medya üzerinden dikkat çeken bir paylaşım gerçekleştirdi. Korum Alanya’nın karlar altında olduğunu gösteren fotoğrafa "1969 ocak ayı sonu… Alanya’ya kar yağar mı yağmaz mı diyenlere cevap olsun… Rahmetli Foto Abidin, Ziraat Bankası yanındaki parkta bu fotoğrafı çektiriyor” notunu düştü.

YOLLAR DEREYE DÖNDÜ

Geçtiğimiz hafta aniden düşen hava sıcaklığı ile birlikte zirai don olaylarının da görüldüğü Alanya’da etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Bir çok bölgede şiddetli sağanak ile birlikte yollar sular altında kaldı. Yağışların etkisini arttırması ile birlikte tıkanan rögarlar Alanya Belediyesine bağlı ekipler tarafından açıldı. Yollarda oluşan dereler ise vatandaşların cep telefonu kameraları ile kaydedildi.

MERKEZ MAHALLELERE KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Deniz suyunun sıcak olduğunu belirten Alanya Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, “Telefonlarımızdaki uygulamalarda hava sıcaklığının ani düşüşü ile bilikte kar yağışı beklentisi görülüyor. Yaptığımız analizlerin sonucunda deniz suyunun sıcak olduğunu belirledik. Bu nedenle sahil kesimlerinde bu kar beklentisinin sağanak yağış veya yer yer karla karışık sağanak yağış olarak karşımıza çıkacağını düşünüyoruz. Sahile 3-5 kilometre mesafedeki bölgelerde ise kar yağışı bekliyoruz. Geçtiğimiz hafta sonu Alanya'da metrekareye 80 kilogram yağış düştü" ifadelerini kullandılar. (Gülşah ANAK)

- Yeni Alanya Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/9216103/alanyaya-kar-geliyor-en-son-53-yil-once-yagdi