Alanya’da kadınların en büyük sorunlarından birisi …

DİM TV ekranlarının oldukça sevilen sağlık programı Feyza Mırık ile Pozitif Yaşam programında bu hafta genital gençleştirme, idrar kaçırma ve rahim sarkması konuları ele alındı. Programa konuk olan Doğum Uzmanı Operatör Dr. Muhammet Serhat Yıldız birçok kadının korkulu rüyası olan bu hastalıklarla ilgili önemli açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

‘FONKSİYON BOZUKLUKLARIYLA BAŞVURUYORLAR’

Tıp eğitimi ve zorunlu hizmetimin ardından Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yaptım. Şimdi de Özel Alanya Anadolu Hastanesinde görev yapıyorum. Genital Gençleştirme dünyada 10-15 yıldır revaçta olan Türkiye’de ise 3-5 yıldır tercih edilmeye başlayan bir yöntem. Genital gençleştirme vajinal girişten rahim ağzına kadar uzanan, dış ve iç genitallerin totalinde yeniden yapılandırmadır. Bunda aslında çok bir yaş sınırı yok. Anatomik bir problem varsa 16-17 yaşındaki bir genç kızdan başlayıp tam menopoz dönemine kadar yapılabilir. Bu sadece bir cinsel birliktelik problemi değil. Hastalarımız bize genelde görüntü bozukluğu şikayeti ile değil de fonksiyon kayıplarıyla başvuruyorlar. İlişki sırasında ağrıdan bahsediyorlar, idrarlarını yaparken sorun yaşadıklarını belirtiyorlar. İç çamaşırlarını giyerken sorun yaşadığını belirten hastalarımız da olabiliyor. Ancak bu konu Türkiye’de henüz daha çok kozmetik boyutuna geçmedi.

‘MAHREMİYETTEN DOLAYI GİZLENEBİLİYOR’

Hasta gruplarında bu konuda bize başvuran yabancı hastalar daha fazla. Biraz mahrem bir konu ve o nedenle rahatlıkla dile getirmiyorlar. Bazen muayene esnasında biz soruyoruz hastalara. Çünkü ciddi bir şekil bozukluğu görüyorsanız sormak zorundasınız. Bu konuda sosyal ağlarda da çok açık bilgiler yer almıyor. Eğer bu tür bir sorunu olan kişiler varsa mutlaka bir kadın doğum uzmanıyla görüşmelerini öneririm.

‘MUTLAKA SİNİR KORUYUCU YAKLAŞILMALI’

Vajinal alan kadın doğumcunun işidir. Bunlar jinekolojik problemler. Tabii ki plastik cerrahlar estetik alanında çok büyük başarılara imza atıyor. Ancak bu alanda sadece estetik bir kaygı yok. Estetiği sağlarken üzerine fonksiyonu bozmamamız lazım. Geçen hafta bir ameliyat aldım bu konuda. Hastamıza daha önce bu alanda bir müdahale gerçekleştirilmiş ama ciddi anlamda bir fonksiyon bozukluğu oluşmuş. Biz o alana müdahale ederken sinir koruyucu yaklaşıyoruz. Çünkü kadınların cinsel fonksiyonu açısından bu çok önemli. Mutlaka ve mutlaka sinir koruyucu yaklaşılması gerekiyor.

‘GEÇMEYEN VAJİNAL ENFEKSİYON DA BELİRLEYİCİ OLABİLİR’

Kadınlar başta bahsettiğimiz organik patolojilerden, asimetriden ya da sık sık vajinal enfeksiyon geçirdikleri için de bize başvurabilirler. Geçmeyen vajinal enfeksiyonlarda biz cerrahi müdahale yapıyoruz. Çok alakasız gibi duruyor ama o alanın yapısını eski haline getirirseniz cerrahi alanında da ciddi bir iyileşme meydana gelebiliyor. İlerleyen zamanlarda bir de bildiğiniz üzere doğum süreci oluyor. Normal doğum vajinal anatomiyi zaten bozan bir şey. Günümüzde uyguladığımız cerrahi bir teknik uluslararası bir yayında kendi adımızla yayınlandı. Biz vajen yan duvarlarındaki kasları yaklaştırıyoruz. Hiç mukozadan parça çıkarmıyorum. Çünkü orası da fonksiyonel bir yapı ve azaltmamak lazım. Bu teknikle yapılan bir müdahalenin ardından hasta eğer 1.5-2 yıl gebe kalmazsa hiçbir problem olmaz.

‘İDRAR KAÇIRMA ŞEKLİNE GÖRE TEDAVİ BELİRLENİR’

İdrar kaçırma ile bize başvuran bir hastada idrar kaçırmanın nasıl olduğunu sorgulamak lazım. Bazı hastalarımız, idralleri geldiğinde tam WC kapısında kaçırdıklarını belirtiyorlar. Bu şikayet ile başvuran bir hastada medikal tedavi yani ilaç tedavisi uyguluyoruz. Ama bazı durumlarda hastalarımız öksürürken, hapşırırken gülünce ve ağır bir şey kaldırdıklarında ideallerini kaçırdıklarını belirtiyor. Bu şikayetlere cerrahi müdahale gerekir. Pelvik kaslarındaki zaafiyette idrar yolunda bir gevşeme olur ve idrar kaçırır. Kronik kabız ve öksürük gibi rahatsızlıkları olan hastalarımızda, çok fazla doğum yapan ve zorlu normal doğum geçirmişlerse ki bu süreçte sadece normal doğum suçlanmamalı. 3-4 sezeryan yaşayan hastalarımızda da karın içi basınç arttığı için bu tür problemler görülebilir. - (Gülşah ANAK)

- Yeni Alanya Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/9192522/alanyada-kadinlarin-en-buyuk-sorunlarindan-birisi