Omicron varyantı ile semptomlar değişiyor

Covid-19 her geçen gün mutasyona uğruyor ve yeni bir varyant ile karşımıza çıkıyor. Alfa, Beta, Delta, Gamma derken şimdi de Omicron Varyantı ile mücadele başladı. 24 Kasım’da tanımlanan Omicron varyantı, çok kısa bir sürede birçok ülkede baskın hale geldi. Bunun en önemli nedeni ise Delta’dan daha hızlı bulaşıyor olması. Öte yandan Koronavirüs mutasyona uğradıkça hastalığın semptomları da değişmeye başlıyor. Covid-19’un en belirgin belirtileri arasında yüksek ateş, öksürük, tat/koku kaybı yer alırken varyantlarla beraber bu belirtiler yavaş yavaş değişiyor gibi görünüyor.

Omicron’un en hızlı yayıldığı ülkelerden biri olan İngiltere’de yapılan bazı analizler, yeni varyantın en yaygın belirtilerinin burun akıntısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve hapşırma olduğunu söylüyor. Bu belirtiler, bu zamana kadar Covid-19 hakkında uyarıldığımız semptomlardan farklı. Omicron varyantını inceleyen Profesör Tim Spector, bu yeni belirtilere dikkat çekmenin öneminden bahsediyor ve çok kritik bir noktanın altını çiziyor: “Omicron’un belirtileri neredeyse soğuk algınlığı belirtileri ile aynı. Bu semptomları tanımak ve ‘hafif bir soğuk algınlığı’ düşüncesinden kurtulup Covid-19 testi yaptırmak hayati önem taşıyor” diyor. Profesör Spector, ateş, öksürük veya koku kaybı gibi 'klasik' Covid semptomlarının artık yalnızca vakaların çok azında bulunduğunu söylüyor.

Araştırma yürüten uzmanlar da Tim Spector ile aynı fikirde. Varyantlarla beraber ortaya çıkan yeni semptomların, Covid-19 belirtileri tablosuna eklenmesi gerektiğinin altını çizen araştırmacılar, bu semptomların insanlara tam anlamıyla duyurulmamasının, erken aşamada virüsün tespitine engel olduğunu ve yayılımın arttığından bahsediyor.

Covid semptom izleme çalışmasından elde edilen raporlar Omicron vakalarının, pandeminin başlangıcından beri devam eden öksürük, yüksek ateş ve tat/koku kaybı gibi virüsün geleneksel belirtilerinin aksine, burun akıntısı ve hapşırma gibi soğuk algınlığı benzeri sağlık sorunlarını tetiklediğini gösteriyor.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ DE SEMPTOMLARI SIRALADI

KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Farabi Hastanesi Test Merkezi sorumlusu Prof. Dr. Faruk Aydın da varyantlara bağlı olarak semptomların değiştiğini doğruluyor.

“Covid-19’un bugüne kadar bilinen belirtileri, öksürük, yüksek ateş, tat-koku kaybı ve halsizlik idi. Zaman içinde varyantların ortaya çıkmasına bağlı olarak semptomlar da değişmeye başladı. Omicron ile beraber burun tıkanıklığı/akıntısı, boğaz ağrısı gibi başka semptomlar da ortaya çıktı. Bu nedenle insanların soğuk algınlığı ile Covid’i ayırt etmesi zorlaştı” diyen Faruk Aydın şunları ekliyor:

“Norveç’te Omicron vakaları üzerinde yapılan bir çalışmada, hastaların yüzde 70’inde öksürük, halsizlik, baş ağrısı ve boğaz ağrısı görüldü. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de son günlerde Omicron varyantı ile alakalı olarak da semptomların öksürük, yorgunluk, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı şeklinde olduğunu belirledi.”

‘SOĞUK ALGINLIĞI SANIYORLAR, TESTE GİTMİYORLAR’

Covid-19’un en majör semptomunun nefes darlığı olduğunu ancak bunun da neredeyse ortadan kalktığını söyleyen Aydın, “Nefes darlığı neredeyse kaybolunca, geri kalan ateş, halsizlik, kuru öksürük, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve akıntısı gibi semptomlar Covid ile ilişkilendirilemiyor, soğuk algınlığı sanılıyor. Hal böyle olunca insanlar koronavirüs kaptığını düşünmüyor ve PCR testi vermeye gitmiyor” diyor.

‘VARYANTIN YAYILMASINA NEDEN OLUYORLAR’

“Biz bir pandemi dönemi yaşıyoruz ve pandemide Omicron gibi çok hızlı yayılan bir varyant ile karşı karşıyayız. Soğuk algınlığı ile benzeyen belirtileri önemsemeyen insanlar, bu varyantın yayılmasına katkıda bulunuyor” diyen Prof. Dr. Aydın herhangi bir semptomu dahi olanlara şu öneride bulunuyor:

“Semptomu ne olursa olsun kişide eğer bir solunum yolu enfeksiyonu mevcut ise hekime başvurmalı, hekimin muayenesi ve kararları sonucunda ise PCR testi yapılmalıdır. Benim çevremde de belirtileri olan ancak kendi teşhisini koyan insanlar var. ‘Grip oldum çünkü geçen gün açık havada yürüyüş yaptım’ gibi bahanelerle test yaptırmayı reddediyorlar. Teste ihtiyaç olup olmadığına kişi kendisi değil, hekim karar vermelidir. Aksi halde virüsle mücadelemiz daha da zorlaşacak.”

- Yeni Alanya Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/8943337/omicron-varyanti-ile-semptomlar-degisiyor