Alanya'da kur artışı inşaat sektörünü vurdu! ‘Zamlar vatandaşın ev alma hayalini suya düşürdü’

TÜRK Lirası’ndaki değer kaybından en olumsuz etkilenen sektörlerden biri, maliyetlerinin çoğu döviz cinsinden olan inşaat sektörü. Sektörde kullanılan hammadde ve yapı malzemelerinin büyük kısmı yurtdışından ithal ediliyor. Dolayısıyla kurlarındaki hareketlilik sektörü doğrudan etkiliyor. Alanya’da inşaat sektöründe faaliyet gösteren Fatih Yaman, sektörde yaşanan sorunları DİM TV’ye anlattı. Yaman, “ Son altı ayda yaklaşık metre küpü 190-200 TL olan beton fiyatı, bugün 450-500 TL. İthalat kalemi olmamasına rağmen Türkiye’de üretilen demirin fiyatı 3 bin 500 TL’den, 12 bin 500 liraya yükseldi. Yüzde dört yüz artış var. Son gelen doğal gaz zammı ile birlikte fayans, granit, seramik üretimlerinde de yüzde 160-200’e yakın olan artışlar söz konusu. Tabi bu diğer kalemlere de yansıyor. Satışların euro bazlı olması sizi çok karlı kılmıyor. Çünkü dövizdeki artış yüzde 120-130 iken girdi maliyetleri yüzde 200-300’ü buluyor. Tedarik sorunları yaşanmaya devam ediyor. Dolayısıyla Alanya’da son dönemlerde ivme kazan inşaat sektöründe bu artışların kalıcı olması durumunda, orta ölçekli firmaların tıkanacağını gösteriyor. Bu şekilde nereye kadar gider bilemiyorum ama ciddi bir belirsizlik hakim. Güçlü olmayan firmalar, özellikler nakitle alım ve satım yapmayanlar vadeli satım yapan firmalar kısa sürede sıkıntı başlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.


‘YERLİYE EV ALMAK HAYAL OLDU’


Kur artışıyla birlikte inşaat sektöründe yüzde 300 maliyet artışı olduğunu söyleyen Yaman, yerli vatandaşların ev almasının her geçen gün zorlaştığını söyledi. Yaman, “Kendi vatandaşımızın aksine, yabancı talebi oldukça fazla. Bunun sebebi de Türk lirasının değer kaybı, birim bazında baktığımız zaman 400 bin TL’ye 400 bin Euro gibi ev alınmış oluyor. 200 bin Euro olan evi kendi ülkesinde 200 bin TL gibi düşünün. Kendi para birimlerinin yüksek olmasıyla birlikte, yaşam maliyetlerini de en aza indirgemiş oluyorlar. Dolayısıyla, Ege ve Akdeniz bölgesinde ki yabancı popülasyonun artmasına neden oluyor. Her zaman kemer sıkan bizim halkımız oluyor. Konut projemizde maalesef hiç bir Türk vatandaşına ev satışı yapamadık. Bu durumdan üzüntü duyuyorum. Çok güzel bir bölgeye projemizi inşaa diyoruz. Ulaşım, manzara, kullandığımız malzemeleri Avrupa’dan ithal ediyoruz. Biz istedik ki kendi vatandaşlarımız buralarda yaşam sürsün ama maalesef gün geçtikçe talep azalıyor ve azalmaya da devam edecek gibi duruyor’’ ifadelerini kullandı.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/8936411/alanyada-kur-artisi-insaat-sektorunu-vurdu-zamlar-vatandasin-ev-alma-hayalini-suya-dusurdu