Sevgilisi gerçek adını öğrenince polise koştu! Reza Zarrab'ın ABD lüks hayatı ifşa oldu!

Kara para aklama suçlamasıyla 2016 yılında ABD’de tutuklanan ve 130 yıl hapis cezasına çarptırılan Reza Zarrab, Türkiye aleyhine tanıklık yaparak serbest kalmıştı. Zarrab'ın Miami'de kurduğu yeni lüks hayatı ortaya çıktı. Zarrab'ın Facebook hesabından 'sevgilim' dediği şampiyon jokey Amanda Perkowski, gerçek kimliğini öğrenince terketti. Bunu hazmedemeyen Zarrab, kadını takip edip tehdit etti. Şampiyon jokey de 3 kez Zarrab'ı polise şikayet etti. Öte yandan, Zarrab'ın ABD'de de kara para işlerine devam ettiği iddia edildi. 

ABD Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (Organized Crime and Corruption Reporting Project) , Law&Crime ve Miami Herald’ın ortaklaşa yürüttüğü araştırma kapsamında, Reza Zarrab’ın eski suç ağıyla bağlantısının devam ettiği ve Türkiye’den çok sayıda olağandışı banka havalesi aldığı ortaya çıktı. Zarrab’ın sahte kimlik kullanarak safkan atlara ve binicilik tesisine yatırım yaptığı, dolandırıcılık ve kara para aklama işlerini sürdürdüğü öne sürüldü.

3,6 milyon dolarlık evde yaşıyor

Muhabirler 38 yaşındaki Zarrab’ı Miami’deki Coconut Grove’a kadar takip etti. Zarrab’ın Park Grove apartmanlarının otoparkında volta atarken cep telefonunda yüksek sesle Türkçe konuştuğu da belirlendi. Daha sonra Zarrab’ın şoförlü bir Cadillac’a binerek bölgeden ayrıldığı bildirildi. Zarrab şu sıralar Miami'de Biscayne Körfezi manzaralı ultra lüks bir gökdelende 3.6 milyon dolarlık evde oturduğu da ortaya çıkarıldı.

ABD Senatosu Finans Komitesi Başkanı Ron Wyden, konuyla ilgili “Bu, ABD tarihindeki en büyük yaptırım-kaçırma planıydı ve ABD finans sisteminin Reza Zarrab ve plana dahil olan diğer ortak komplocular için uygunsuz işlemleri kolaylaştırmak için kullanılması olasılığı, ABD yetkililerinin dikkatini çekiyor.” dedi.
Haberde, Zarrab’ın iki avukatının müvekkillerinin onun savunma anlaşmasına uyduğunu ve faaliyetlerinin “tüm maddi yönlerinin” hükümet tarafından bilindiğini söylediği ifadelere de yer verildi. ABD’li yetkililer, Zarrab’ın yeni hayatı hakkında endişeleri olup olmadığı veya servetinin bir kuruşunu teslim edip etmediği sorulduğunda yorum yapmaktan kaçındı. Zarrab’ın hukuk ekibi de iddialara yanıt vermeyi reddetti.

Eski hayatıyla bağlantıları 

Zarrab’ın 2017’deki savunma anlaşmasından sadece bir hafta sonra, şirket kayıtları, yakın çevresinin önemli bir üyesi olan İranlı işadamı Amir Fathrazi’nin yeni bir Türk şirketi kurduğunu gösteriyor. Kurucu başkanı, Aralık 2017’de Zarrab’ın savunmasına yardımcı olmak için New York’a taşınan bir Türk avukatın kardeşi Sami Al-Bazz’dı. Kara para aklayıcının işlerine aşina olan kişiler, avukat Şems Al-Bazz’ın şimdi Zarrab’ın kişisel avukatı olarak çalıştığını söylüyor. Ancak Miami Herald’ın mikrofon uzattığı avukatlar soruları yanıtlamaktan kaçındı. Zarrab’ın Adalet Bakanlığı’nın anlaşmanın şartlarını ihlal ettiğini belirlemesi halinde 130 yıl hapis cezasına çarptırılabileceği ve tamamen yeni suçlamalarla karşı karşıya kalabileceği belirtildi.


Türkiye'den Zarrab'a para mı transfer edildi?

Zarrab’ın Miami’deki lüks yaşam tarzının, Türkiye’deki şirketlerden ve kişilerden uluslararası banka havaleleriyle finanse edildiği belirlendi. OCCRP araştırmasına göre bu paralar yine paravan şirketler üzerinden Türkiye'den ABD'ye aktarılıyor. Bu isimler arasında Türkiye’den Suat Aktaş da yer alıyor. Temmuz 2020’de Aktaş’ın, Zarrab’ın Portekiz’de yaşayan eski kiralık evinin sahibine 78 bin dolar gönderdiği belirlendi. Beş gün sonra Aktaş, Zarrab adına Güney Floridalı bir iç mimara 10 bin dolar havale etti. Kullanılan banka ise Standard Chartered Bank’ın Manhattan şubesi, yani Zarrab’ın daha önce milyarlarca dolar işlem yaptığı banka…

‘John Kaplan’ adıyla kendini tanıştırdı

Floridalı iç mimarın iddiasına göre, Miami’nin kuzeybatısındaki Davie’de bir eve taşınan Zarrab, kendisini ‘John Kaplan’ olarak tanıştırdı ve Türkiye’den geldiğini söyledi. Habere göre, Temmuz 2020’de, Zarrab’ın atları taşımak için tuttuğu Floridalı bir adama, İstanbul merkezli bir otomotiv şirketi muhasebecisi Uğur Kolcu tarafından 1.600 dolarlık Western Union banka havalesi yapıldı. Ertesi ay, Erhan Okçuoğlu adlı bir adam, Türkiye’den Wellington, Florida’ya 3350 dolar havale etti, at eğitmeni ve binicilik antrenörü Endel Ots, Zarrab’ın eski kız arkadaşına verdiği binicilik dersleri için ödeme aldığını doğruladı. Türkiye’ye ulaşan Okçuoğlu, Zarrab’ı tanımadığını ve kendisine asla para transfer etmediğini iddia etti.

WathsApp fotoğrafı da yayınlandı

Zarrab, uluslararası banka havaleleriyle ödeme yapmadığı zamanlarda, firması Zarrab’ın savunmasının yaptırımları ihlal eden kısmını yöneten avukat Erich C. Ferrari adını taşıyan yüksek limitli platin American Express kartı kullandı. Yapılan araştırmada yalnızca Zarrab’ın hayat şartlarına değil, Whatsapp fotoğrafına bile bakılmış. Fotoğrafta, yüz binlerce dolara satılan bir Richard Mille İsviçre saatinin belirgin bir şekilde gösterilmesi de dikkat çekiyor.

Evini özel bir mimar tasarladı

Zarrab 2021'in Temmuz ayından bu yana ünlü mimar Rem Koolhaas tarafından tasarlanan 12 metre tavan yüksekliği olan özel asansörlü lüks apartmanda yaşıyor. Dairesinde çift havuzu da var. Zarrab'ın binasındaki mütevazi 3 odalı bir dairenin aylık kirası 10 bin dolar. Satış fiyatıysa 3.6 milyon dolar.

Ebru Gündeş'ten olan kızıyla fotoğrafları var

Evde Zarrab’ın kızıyla birlikte çekildiği fotoğrafları da yer alıyor. Dairenin dışında, Zarrab’ın Florida yaşamının büyük bölümü ise atlar çevresinde dönüyor. Zarrab, Florida’da 300 bin dolarlık gösterişli bir gösteri atı satın aldı. Sonata MF Chicago’dan çok da uzak olmayan bir arenada bir at terbiyesi ulusal şampiyonluğu kazandığında Zarrab’ın ring kenarında çekilen fotoğrafları gündem olmuştu.

At çiftliği bulunuyor

Zarrab’ın ayrıca Davie’de ticari bir ahır kompleksi inşa ettiği de belirlendi. Kayıtlara göre, Zarrab’ın İkiz At Çiftliği’ni 1,2 milyon dolara satın aldığı ortaya çıktı. Zarrab’ın Aaron Goldsmith adını alarak bir binicilik merkezi kurduğu da belirtiliyor.

Zarrab’ın çalışma izni aldığı ortaya çıkarken, ABD Gümrük ve Göçmenlik Dairesi tarafından verilen ve FBI’ın New York saha ofisine gönderilen kartta Zarrab’ın ceketli ve kravatlı bir fotoğrafı da yer alıyor. Kartta Aaron Goldsmith ismiyle yer alan Zarrab’ın gerçek doğum yeri olan İran’ın ve gerçek doğum tarihinin yer alması da dikkat çekiyor. Zarrab’ın Aaron Goldsmith adıyla ehliyet de aldığı bu ismi banka hesapları açmak ve at işini geliştirmek için kullandığı belirtiliyor.

32 büyük ahırdan oluşan çiftliğin girişinde bir tabelada iki irtibat numarası yazıyordu: Zarrab’ın kendi cep telefonu ve bir zamanlar Zarrab’ın ailesinin İran’dan Florida’ya taşınan bir arkadaşı olan Manuchehr Negahban tarafından işletilen Springfield, Virginia’daki kapalı bir nargile barının numarası…

Ayrıldığı sevgilisi 3 kez polise şikayet etti 

Miami çevresinde ve at dünyasında, Zarrab genellikle Richard Ferrari adıyla bilinirken, bu isimle kamu kayıtlarında da yer aldığı da öne sürülüyor. Öte yandan kayıtlarda dikkat çeken bir detay ise Zarrab’ın 8 ay boyunca birlikte yaşadığı 29 yaşındaki profesyonel bir at eğitmeni olan sevgilisi. Güvenlik gerekçesiyle ismi açıklanmayan kadının 13 Mayıs 2021 yılında polise verdiği ifadelerde, “Reza Zarrab yüzünden başına bir şey gelmesinden endişe ettiği’ yer aldı.Sevgilisiyle birlikte yaşıyormuş

Habere göre, Zarrab’ın eski sevgilisi, polis memurlarına, Richard Ferrari olarak tanıdığı adamla 2020’nin ortalarında tanıştığını, kısa süre sonra Jockey Circle’da, ahırlarından 10 dakikalık yürüme mesafesindeki Woodbridge Ranches güvenlikli sitede, havuzlu, beş yatak odalı, geniş bir evde birlikte yaşamaya başladıklarını anlattı. Polis kayıtlarına göre, 29 yaşındaki at eğitmeni, Zarrab’ın gerçek kimliğini gördükten sonra endişeleniyor. Kayıtlarda, “Daha sonra biraz araştırma yaptı ve Zarrab’ın geçmişte kara para aklama ve diğer suçlamalardan tutuklandığını öğrendi.” ifadeleri yer aldı
Şüpheli sesleri ve faaliyetleri araştırmak için polis çağırdı

Ayrılıktan ve Zarrab’ın Miami’deki dairesine geri taşınmasından sonra, kadın şüpheli faaliyetleri veya sesleri araştırmak için iki kez polisi çağırdı ve memurlara Zarrab’ın kendisini takip ettiğine inandığını söyledi. İsmi açıklanmayan kadına ulaşan yetkililer, kendisinin konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındığını belirtti.

Ayrılığın ardından yeni ilişkiye yelken açtı

Zarrab’ın bu ilişkinin ardından bir başka birlikteliği de Facebook hesabı sayesinde ortaya çıktı. Zarrab, Temmuz ayında Aaron Goldsmith ve Next Level Performance Center için Facebook hesaplarını açtığında, 22 yaşındaki at eğitmeniyle ilişkiye başladığını duyurdu. Ancak Zarrab ve kız arkadaşı konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

- Yeni Alanya Gazetesi, Magazin bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/8812993/sevgilisi-gercek-adini-ogrenince-polise-kostu-reza-zarrabin-abd-luks-hayati-ifsa-oldu