Alanya’da işsizlik yok, iş beğenmemezlik var!

Pandeminin ardından bir çok kişi işinden çıkarılmış birçok kişi de tedbir kısıtlamaları nedeniyle işlerini yapamaz hale gelmişti. Bununla birlikte ülke gündeminin de tartışma konusu olan işsizlik ile ilgili Dim TV halkın nabzını tuttu. Özel açıklamalarda bulunan vatandaşlar, kişilerin iş beğenmediğini bu nedenle de iş bulamadıklarını belirtti.

BORA: ‘BİZİM TOPLUM OLARAK BİR SÜRÜ İSRAFIMIZ VAR’

Cuma Pazarı esnaflarından Cumali Bora, “Ben, ekonomi her gün kötüye gidiyor olayına karşıyım. Biz oldu bitti çalışmayı sevmeyen bir toplumuz. Benim annem gurbetçi. Almanya’da bir hastanede çalışıyordu. Hastaneden sonra da bir 50 Euro daha kazanabilmek için yaşlı bir kadının evini temizliyordu. Bir de asgari ücretle çalışan bir insana köle gözüyle bakılıyor. Devlet de ne yazık ki bu konuda bir çözüm üretmiyor. Bizim toplumsal olarak bir sürü israfımız var. Ne yazık ki iş beğenmemezlik yapıyoruz, çalışmıyoruz. Çalışanı da azarlıyoruz. Bugün Almanya’da diyelim ki çok ünlü bir markanın yöneticisi ekmek arası peynirini kendisi hazırlar ve iş arasında ekmeğini kendisi yer. Bir de bize bakın herkes öğle aralarında restorant ve lokantalarda buluşuyor. Onlardan daha bonkör yaşıyoruz. Devletin bu konuda köşeye sıkıştırıldığını düşünüyorum. İnşallah insanlar ‘açlık’ nedeniyle sokağa dökülmez. Çünkü Türkiye’de iş de var her şey de var. Var olan bu zenginliğe rağmen biz neden asgari ücretle çalışmak zorunda kalıyoruz biz asıl bunu sorgulamalıyız” dedi.

DEMİRARSLAN: ‘TÜRKİYE’DE İŞSİZLİK YOK’

Türk toplumunun kısa yoldan para kazanmak istediğini belirten Esnaf Cihan Demirarslan, “Türkiye’de işsizlik yok. Herkes istese iş bulabilir. Belki de insanlar maaşı beğenmiyor. Kısa yoldan para kazanmaya alışık bir toplumuz. Aylık 3 bin 500 TL’yi kimse beğenmiyor. Beğense iş var yani. İnşaatlarda çalışmıyor, Suriyeli gidip çalışıyor. Sonra bu insanlar neden geldi ülkemize deniyor. Bizim insanlarımızın iş bulamama sorunu yok iş beğenmeme sorunu var” şeklinde konuştu.

YILMAZ: ‘BİZ KOŞULLARI BEĞENMİYORUZ’

İş beğenmemekle eleştirilen gençlerin koşullardan şikayetçi olduğunu belirten Altan Yılmaz, “İşsizlik hakkında gençler iş beğenmiyor diye bir hurafe geziniyor. Gençler 12 saat çalışıp 100 TL almak istemiyor. Ayrıca gençler saati 10 TL ye tekabul eden işleri beğenmemekte birazcık haklı. Şöyle ki dolar ve euro kurundan dolayı öğrenci yemeği denilen tavuk döner bile 15 TL. Biz iş beğenmiyor değiliz, biz koşulları beğenmiyoruz” ifadelerini kullandı.

-(GÜLŞAH ANAK)

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/8786555/alanyada-issizlik-yok-is-begenmemezlik-var