Alanya’da hayvan yetiştiricileri kara kara düşünüyor!

Tarım ve hayvancılıktaki yüksek girdiler üretimi iyice zorlaştırıyor. Döviz kuruna bağlı olarak yem fiyatlarında, veteriner ilaçlarında ve diğer katkı maddelerindeki artış, süt üretimi yapan hayvan yetiştiriciliğini sürdürülemez hale getirdi. Alanya’nın Konaklı Mahallesi’nde hayvan yetiştiriciliği yapan Alaiye Süt Çiftçiliği sahiplerinden Emrah Elçi yaşadıkları sorunları Dim TV’ye anlattı. Elçi, girdi maliyetlerinin yüzde 100 civarında zamlanmasının sektörü çıkmaza soktuğunu söyledi.

‘BU BÖLGEDE OLMAYAN BİR IRKI GETİRDİK’

Bölgede olmayan bir ırkı getirerek ciddi bir yatırım yaptıklarını belirten Elçi, “Yurt dışından bu bölgede olmayan bir ırkı getirttik. İnsanlara daha kaliteli ve daha temiz bir sütü nasıl içirebiliriz düşüncesiyle yola çıktık. Tek kullanımlık şişede evlere günlük süt servisi yapıyoruz. Alanya’da çiftliğimizi 6 ay önce kurduk. Maalesef sabit bir girdi maliyetimiz şu anda yok. En basitinden bu hayvanlar 105 TL ile 125 TL bandında olan ürünler şu anda 200 ile 230 TL bandında. Biz bu hayvanlara ithal ürünler de veriyoruz. Onun maliyeti bin 650 Euro. Devamında biz insanlara tek kullanımlık toplama şişede süt götürelim diyoruz. En basitinden bir ay önce 1 TL 75 kuruş bandında aldığımız şişe şu an bize 3 TL 30 kuruşa geliyor. En son devlet kanadında çiğ süte yüzde 47 oranında bir artış yapıldı” dedi.

‘MÜŞTERİYE NASIL YANSITACAĞIMIZI BİLMİYORUZ’

Artan maliyetleri müşteriye nasıl yansıtacaklarını bilmediklerini belirten Elçi, “Bir hayvanın beslenmesinden bakımına her kalem son altı ayda yüzde 90 oranında bir artış koydu diyebiliriz. Biz bir tarım ülkesindeyiz ve ne yazık ki yem firmalarından sabit fiyat alamıyoruz. Hayvancılığın durumu bu bölgede gerçekten sıkıntılı. Burada 20 ya da 100 hayvan olmuş fark etmiyor. Evin altında 3 tane hayvanı olan da sıkıntıda. Bizim tek sıkıntımız müşteriye bu artışı yansıtamıyoruz” ifadelerini kullandı.

(GÜLŞAH ANAK)

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/8750115/alanyada-hayvan-yetistiricileri-kara-kara-dusunuyor