Almanlar Türkiye’den 2022’de de vazgeçmiyor

DER Touristik Merkez Avrupa Müdürü Ingo Burmester'a göre oluşacak yüksek talebin nedenlerinden biri 2021 ile aynı kalan, hatta yüzde 55'e kadar gerileyen fiyatlar. Şirket, yüzde 55'e varan erken rezervasyon kampanyalarıyla kış döneminde satışları artırmayı hedefliyor.

‘REZERVASYON ÇEKİNCESİ KALICI DEĞİL’

Ingo Burmester, son dönemde Avusturya ve Almanya'da alınan önlemlerin insanları rezervasyon konusunda çekimser hale getirdiğini kabul etse de, bunun kalıcı bir olumsuz etki yaratmayacağı görüşünde. Burmester, "Destinasyonlar açıldığında talebin hızla yükseldiğini geçtiğimiz aylarda gördük. Kısıtlama süresi kısa olacak." değerlendirmesinde bulundu.

2019’UN YÜZDE 60 GERİSİNDE KALDI

DER Touristik yaşanan korona krizine rağmen 2020-21 sezonunu bir önceki yıla kıyasla, özellikle orta mesafeli destinasyonlarda, artışla kapatmayı ve pazar payını büyütmeyi başardı. Ancak şirket gelir açısından 2018-19 sezonunun hala yüzde 60 gerisinde geliyor. Alman Seyahat Birliğine (DRV) göre gelir kaybının pazar ortalaması ise yüzde 69.

‘SEYAHAT İSTEĞİ HİÇ OLMADIĞI KADAR YÜKSEK’

Son birkaç haftada gelen rezervasyonların büyük bir seyahat motivasyonuna işaret ettiğini kaydeden Ingo Burmester, " Pandemi nedeniyle verilen zorunlu aranın ardından seyahat isteği hiç olmadığı kadar yüksek. Pek çok destinasyona dönük talep pandemi öncesinin aynı dönemini bile geride bıraktı" diye konuştu.

‘REZERVASYONLAR 4-6 HAFTA ÖNCE YAPILIYOR’

Müşterinin kafasında Dubai, Mısır ve ABD gibi destinasyonlarla ilgili soru işaretleri olduğunu söyleyen DER Touristik Merkez Avrupa Müdürü Burmester, rezervasyonların şu aşamada ağırlıklı olarak (yüzde 75) 4-6 hafta önce yapıldığını, erken rezervasyon oranının ise yüzde 25 olduğunu açıkladı.

2022’Yİ 2019’A YAKIN SEVİYEDE KAPATMAYI HEDEFLİYOR

2021-22 sezonunu 2018-19 sezonuna yakın bir seviyede kapatmayı hedeflediklerini söyleyen Burmester, "Şu anda hedefe ulaştık. 2022 rezervasyonları ise nisan ayından itibaren artmaya başlayacak. Uzak mesafe destinasyonlar için ise 2022 yılının yaz sonuna doğru talep patlaması bekliyorum" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE VE YUNANİSTAN VURGUSU

Burmester, "2022'de tercih edilecek destinasyonlarla ilgili olarak ise, "2021 yılında işe yarayan şey 2022'de de talep görecek. Türkiye ve Yunanistan dahil, Akdeniz ve Avrupa. Alman aileler Avrupa içinde kendi arabaları ile seyahat etmeyi de seviyorlar. Avrupa içi arabalı turlara da odaklanacağız" dedi. ( Haber MERKEZİ)

- Yeni Alanya Gazetesi, Turizm bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/8739094/almanlar-turkiyeden-2022de-de-vazgecmiyor