Alanya'da 'İthal Avokado' krizi!

ALANYA’DA her geçen gün üretimi artan avokado ile ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Bir üreticinin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Kozmetik sanayinde kullanmak için getirilen çürümüş avokadolar nedeniyle fiyatlar 1 aydır dip yaptı. Çözüm için CİMER’e şikayet edin, ithal avokado istemiyoruz! Kozmetik yerine 5 büyük mağaza tarafından gıda diye piyasaya sürülüyor. İthal avokadoda vergi var ama kozmetikte kullanılacak denilerek 0 vergi ile ülkemize getiren sahtekarlar yüzünden üreticiler zararda. Vebalini Allah katında görecekler! Bir yandan ihracat yapıyoruz ülkece, bir yandan da çürük meyve ithal ediyoruz ne yazık ki” ifadelerine yer verildi.

‘BU BUGÜN OLAN BİR ŞEY DEĞİL’

Konuyla ilgili Yeni Alanya Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Alanya Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, “İthal edilen avokadolar, dışarıda çok ucuz mal edildiği için buraya 2-3 TL arasında teslimatı yapılıyor. Bu bugün olan bir olay değil. 4-5 yıldır ithal olarak geliyordu. Ama bizim Türkiye’de olan üretim tüketime yetmediği için bize herhangi bir sıkıntısı olmuyordu. Ama şu an bildiğiniz üzere üretimimiz gün geçtikçe artıyor. Bu ürünler verime geçti. Atıyorum önce 20 milyon adet, 30 milyon adet sonra 50 milyon adet ürettik. Şu an 60-70 milyon adet üretimimiz olunca bizim ihtiyacımızı karşılar duruma geldi. Resmi olarak bilmiyoruz ama doğru olduğuna inanıyoruz. Dışarıdan gelen ithal avokadolar bazı ülkelerden hiç vergi alınmadan, bazı ülkelerden de atıyorum 100 bin adete kadar vergi alınmıyor sonrasında alınıyor. Bazı ülkelerde de vergi alınıyor ama bildiğim kadarıyla atıyorum 100 bin TL’lik mal aldılar, kesilen fatura 10 bin TL. Devlet buradan vergiyi kesilen fatura üzerinden aldığından dolayı yüzde 80-90’ı tekrar vergisiz olarak çıkıyor. Örneğin siz gidip marketten ürün alıyorsunuz, 90 TL tutuyor. Ama size 20 TL fatura veriyorlar. Devlet o 20 TL’lik kısmın vergisini alıyor. Geriye kalan 70 TL’lik kısmın vergisini almıyor. Bu olay da bu şekilde” dedi.

‘MUZDAKİ VERGİLENDİRMEYİ İSTİYORUZ’

Daha önceki yıllarda bu sorunu muz üreticilerinin de yaşadığını belirten Sevilgen, “Daha önceki yıllarda muzda da aynı şeyler vardı. Kesilen fatura üzerinden vergi alınıyordu. Şimdi Türkiye’ye giren tonaj üzerinden vergi almaya başladılar. Fatura üzerinden almıyorlar artık. Bizim talebimiz de bu yönde. Tonaj üzerinden vergi alınsın istiyoruz. Bir de kozmetik sanayinde kullanılacak olan ürünlerden vergi alınmadığı duyumunu aldık. Bunun araştırmasını siz daha iyi yaparsınız. Ve kozmetikte kullanılmak üzere alınan ürünler vergisiz bir şekilde ülkeye sokuluyor ve sonra da özellikle zincir marketlere ürünlerini satıyorlar. Burada hem devletin maddi bir kaybı var, hem üreticinin kaybı var hem de tüketicinin kaybı var. Gelen avokadolar o kadar kötü geliyor ki. İlk kez avokado tüketen bir kişi o ürünle tanışırsa bir daha tüketmek istemiyor” diye konuştu.

‘TÜKETİCİ KÜSERSE BİR DAHA SOFRASINA SOKMAZ’

Tüketicinin avokado ile tanışmasının bu kötü ürünlere denk gelmesi halinde bir daha ürünü sofrasına koymayacağını belirten Sevilgen, “Avokado bizim damak tadımıza çok yakın değil. İlk tüketen kişi çok sevemiyor. İlk defa yiyen bir kişi tekrar tatmak istiyor. Ancak bu kötü ürünlerle tanışmışsa bir daha sofrasına bu ürünü koymuyor. Bu konuyla ilgili yetkililerden yardım istiyoruz. Muza uygulanan uygulamayı avokadoda da istiyoruz. Kozmetik diye kullanılmak üzere getirilen ürünlerden eğer gerçekten vergi alınmıyorsa bunun takibatının yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı (GÜLŞAH ANAK)

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/8308164/alanyada-ithal-avokado-krizi