Müftüoğlu kardeşler...

Veysel Okşar
Veysel Okşar

Bir saniye sonrasına bile hükmedemediğimiz şu kısa dünyada hepimizin amacı iyi anılmak, hoş bir seda bırakmak değil midir? Öldükten sonra bir süre iyi anılıp, bir süre sonra da unutulup giden değerlerimiz çoktur. Bu yüzden insanlar hayatta iken Necmeddin Okyay'ın dediği gibi; "Marifet iltifata tabidir" sözünün yanında ahde vefa duygusunu göstermemiz gerekir. Ben spor alanında bunu yapmaya çalışıyorum ama her dalda muhatabı olan insanlar yaşarken bunun yapılması gerektiğine inanıyorum.

***

Yazımın ana konusuna geçecek olursam; hepimizin bildiği üzere Emin Müftüoğlu, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanlığına 5 yıllık aradan sonra tekrar seçildi. Ben de bu vesile ile Müftüoğlu kardeşlerin verdikleri hizmetleri tekrar yazma fırsatı buldum. Yeni nesillerin bu değerlerimizi öğrenmesi, bilenlerin unutmaması ve görmezlikten gelenlerin tekrar görmesi için bunu kendimde vazife olarak görüyorum. Ömrüm yettiği sürece de, sporda ve futbolda bu değerlerimizi yazmaya devam edeceğim.

***

Müftüoğlu kardeşlerin en büyüğü Emin Müftüoğlu, Alanyaspor'un ilk profesyonel oyuncularındandır. Alanyaspor'da yöneticilik de yapan Emin Bey, Alanyaspor Kulübü'nde başkanlık da yapmıştır. Alanyaspor alt liglerde oynarken birçok kez uçurumun kenarına geldik ve o zor günlerde yaptığı katkıları en iyi bilenlerdenim. Bir gün kitap yazmaya karar verirsem, mutlaka o katkılara ayrıntılı yer vereceğim. Alanya'yı bisiklet ile buluşturan Emin Müftüoğlu, 2004 yılında Federasyon Başkanı oldu ve bu görevde 12 yıl kaldı. Bu süreçte yarışmaları Alanya'dan başlatan/bitiren ve önemli organizasyonların Alanya'da olmasını sağlayan Emin Müftüoğlu, Alanya'nın tanıtımına inanılmaz katkılar yaptı. 2016 yılında lobilere yenilerek seçimi kaybeden Müftüoğlu, 5 yıl aradan sonra bu koltuğa hakkı ile tekrar oturdu. Şimdi hepimiz zaman içinde Müftüoğlu farkını hep birlikte izleyeceğiz. Ben, müstesna insan sayın başkana hoş geldin diyorum.

***

Müftüoğlu kardeşlerin ortancası Kuddusi Müftüoğlu, 2000 yılında başladığı Süper Lig hakemliğini aralıksız 15 yıl devam ettirmiştir. Bu süreçte FIFA Kokartı da takan Kuddusi Hoca hepimizin gururu olmuştur. Hakemliği bıraktıktan sonra 1 yıl Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı yapan Kuddusi Müftüoğlu'nun değeri, burada da bilinmedi. Büyütülmüş takımların yanı sıra şov peşinde olan eski hakemler ve sosyal medya tarafından kurban edilmiştir. Tüm bu haksızlığa karşı susan ve camiasına zarar vermek istemeyen Kuddusi Hoca, herkesten büyük takdir toplamıştır. Ben de hep takdir ettim ve etmeye de devam edeceğim.

***

Müftüoğlu kardeşlerin en küçüğü olan Adil Müftüoğlu da ağabeylerinden hiç geri kalmayan bir isim. Alanyaspor'un alt yapısında yetişen Adil Müftüoğlu, Alanyaspor genç ve amatör takımlarında, daha sonra da 2. ve 3. Lig'de profesyonel olarak Alanyaspor'da futbol oynadı, takım kaptanlığını yaptı. Yeşil sahalardan sonra plaj futboluna geçen Adil Müftüoğlu, 130 kez A Milli Plaj Futbol Takımı'nda forma giyerek inanılmaz bir rekora imza attı. Bir süre sonra Plaj Futbolu A Milli Takım Teknik Direktörü olan Müftüoğlu, bu görevde de 5 yıl kaldı. Adil Müftüoğlu da ağabeyleri gibi mütevazi ve egosu sıfır olan nadir insanlardandır.

***

Sonuç olarak; tabi ki yaptıkları katkılar daha fazla ama özet geçmek zorundayız. Alanya'da spora bu kadar katkı sunan ve Alanya tanıtımda birinci sırada olan bu evlatları yetiştiren aileye hepimizin bir teşekkür borcu vardır. Bu üç kardeşin başarılarının yanında birbirlerine bağlılıkları da takdir edilecek şekildedir. Bu başarılı insanları bir vesile ile yazdığım için huzurluyum. Allah üç kardeşe de uzun ömürler versin.

- Yeni Alanya Gazetesi, Veysel Okşar tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/8290856/veysel-oksar/muftuoglu-kardesler