Kafka’nın Evi: Prag

Gizem Eren
Gizem Eren

Diktatörlükle yönetilen ülkeler ve genellikle ataerkil ailelerde karşılaştığımız diktatör bir babaya sahip aileler birbirlerine yapısal olarak çok benzer. Baskıya maruz kalan kitlenin biri toplum, diğeri ise aile bireyidir. Diktatörün yaratmaya çalıştığı atmosferde kendisine baş kaldıran herkes suçludur. Bu suçluluk duygusu ilk önce insanın öz benliğini hedef alır, insan kendini gerek yaşadığı ülkede gerek yaşadığı evde değersiz hisseder. Sebebini bilmediği herhangi bir suçtan ötürü yargılanmak ve hiçbir suç işlemese dahi suçlu hissetmek artık kaçınılmazdır. Diktatör bir babayla büyüyen büyük yazar Franz Kafka’nın “Dönüşüm” adlı eserinde sebepsiz yere hissettiği suçluluk psikolojisiyle bir sabah böcek olarak uyanan Samsa ne hissediyorsa, Türk toplumunun bugün psikolojisi o yöndedir. Bugün Kafka’nın şehri güzeller güzeli Prag’a birlikte kısa bir yolculuk yaparak ruhumuza sirayet etmiş bu toplumsal suçluluk psikolojisinden sizleri bir nebze uzaklaştırmak niyetindeyim.

Prag köprüleriyle ve sıra dışı mimarisiyle insanı büyüleyen bir şehir. “Old Town” yani eski şehir olarak geçen meydan turistlerin en çok rağbet ettiği bölgeler arasında. Biz gittiğimizde tadilat dolayısıyla kapalı olan Eski Belediye Sarayı ve üzerinde bulunan Astronomik Saat bu güzergahta yer almakta. Bu saat yıllar boyu astrologlar ve büyücüler tarafından da kullanılmış olan bir araç. Efsaneye göre bu saat, döneminde oldukça ünlü olan Master Hanus’a yaptırılmış. Aynı yapıyı başka bir yere bir daha yapamaması için inşadan sonra kral tarafından kasıtlı olarak kör edilen Hanus, intikam için ölmeden önce saati bir daha kimsenin kullanamacağı şekilde bozmuş. Saatin esrarengiz hikayesi bir yana, bu kulenin en tepesine çıkılarak muhteşem Prag manzarası izlenebilir ve binanın bodrum katında yer alan Gotik döneme ait labirent şeklinde odalardan turistik alışverişler yapılabilinir. Vlatna Nehri üzerinde yer alan Karl Köprüsü ise tabiri caizse Prag’ı, Prag yapan en önemli yapılardan biri. Old Town ile Prag Kalesi’ni birbirine bağlayan bu köprünün üzerinde göreceğiniz Barok tarzda heykeller çok ilgi çekici. Gelmişken görelim dediğimiz, postmodern bir yapı olan “Dans Eden Ev” ise ne yazık ki neden çok rağbet gördüğünü anlamadığım bir yapı. Evin çatısındaki kafeden şehri izlemek çok güzel ancak illaki görülmesi gerekir diyemeyeceğim. Yine şart değil fakat zamanınız varsa John Lennon Duvarı’nı ziyaret edip çok keyifli fotoğraflar çekebilirsiniz. Franz Kafka’nın müzesini ise ziyaret etmeden uçağa binmeniz çok büyük ayıp olur, benden söylemesi!

Lafın sonunda sizleri birkaç kelime ile kendi dünyamıza davet etmek isterim. Daha önce bahsetmiştim, ben ve eşim birçok Türk genci gibi hiçbir kabahatimiz olmasa da Samsa misali, içinde yaşarken suçlu hissettiğimiz ülkemizi bırakıp, fırsatları değerlendirerek, prosedürel kısmı da hallederek sonunda Belçika’ya yerleştik. Buralarda kalıcı olma fikri ve psikolojisi ile tatile çıkmak psikolojisi çok farklı. Uçağa biner binmez insanı basıyor bir memleket özlemi ama sonra ayak basar basmaz hissedilen derin özgürlük duygusu birçok şeye değiyor. İnsanı ve kültürü ile Türkiye’nin yerini hiçbir şey tutmaz. Evet, memleketimin sıcak iklimini şimdiden özledim fakat fenomen sözü hatırlamak gerekiyor; “Silivri soğuk”, ne yazık ki Türk gencinin elinden hiçbir şey gelmiyor.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gizem Eren tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/7603448/gizem-eren/kafkanin-evi-prag