Ve turizm patladı! Alanya'da boş oda kalmayacak

PANDEMİNİN en çok etkilediği sektörlerin başında gelen turizmde normalleşme ile yaralar sarılıyor. Alanya’ya çeşitli ülkelerden gelen turistlerin yoğunluğu her geçen gün artarak devam ediyor. Alanya turizm sektörü temsilcileri 15 Temmuz itibarıyla Alanya’da boş oda bulmanın zorlaşacağını öngörüyor.

‘HEDEF 25 MİLYON ZİYARETÇİYİ GEÇMEK’

Antalya’da çeşitli temaslarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu yılki verilerin yüzleri güldürdüğünü belirterek, hedefi 25 milyon ziyaretçiyi geçmek olarak belirledi. Bu hedefin yakalanmasında başrolü çeken Antalya’yı ise ocak ayından bugüne kadar 2 milyon turist ziyaret etti. Geçen yılın aynı dönemine göre artış oranı ise yüzde 256 olarak açıklandı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, 1 Ocak-8 Temmuz döneminde Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı, 2 milyon 100 kişiye ulaştı. Ocak ile haziran arası 6 aylık dönemde Antalya'ya en çok turist 439 bin 209 kişiyle Rusya'dan gelirken, bu ülkeyi 429 bin 366 misafirle Ukrayna, 145 bin 444 kişiyle Almanya ve 90 bin 739 turistle Polonya takip etti.

‘CİDDİ BİR HAREKET BAŞLADI’

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Alanya turizminde ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Patlama denmese bile yoğunluklar ciddi oranda artıyor. 15 Temmuz’dan sonra şehirde boş oda bulmak zorlaşacak. Yoğunluğun sebebi Rus, Ukraynalı ve yerli turistler. Almanya pazarından henüz Alanya’ya önemli sayıda talep gelmedi. Kurban Bayramı’nda da otellerimiz dolu olacak. Bir taraftan bu doluluklara, rezervasyonlara sevinirken; bir taraftan da Covid vaka sayılarında artış olmaması için dua ediyoruz. Kademeli normalleşme bir anda tam serbestliğe döndü ve vaka sayıları hala 5000’in altında değil. Tüm turizmcilerin çok dikkatli olması geren zamanlardan geçiyoruz. Güzel gelişmelerin tersine dönmemesi için maksimum tedbir almalı, vakaların artmaması için gayret etmeliyiz. Umuyorum varyantlardan uzak kalabiliriz, hepimiz için sezon güzel geçer” dedi.

‘BAYRAMDA OTELLER DOLU’

Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan, “Alanya turizminde bayram döneminin yaklaşması vesilesiyle iç pazarda ciddi bir artış söz konusu. Bunun yanı sıra Rus pazarından da yoğunlaşma beklenmektedir. Bayram döneminde tesislerimizin hemen hemen tamamı tam doluluk yakalayacaktır. Temennimiz dolulukların ilerleyen haftalarda da sürmesi. Avrupa’dan uçuş kısıtlamalarının kalkmasıyla daha yoğun bir talep bekliyoruz. Tabii ki bu süreçte gerek iç pazar gerek dış pazar, özellikle de Rus misafirlerimizden dolayı korona vakalarına karşı gereken tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. Personelimizi ve vatandaşlarımızı duyarlı olmaları konusunda uyarmalıyız" ifadelerini kullandı. ŞERİFE ÇOBAN

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/7408193/ve-turizm-patladi-alanyada-bos-oda-kalmayacak