Fatih Altaylı'dan çarpıcı yazı: 'Turizmde kısa çalışma ödeneği sürmeli'

Alanya, koronavirüs salgınının yurda girdiği dönemden bu yana ekonomik olarak büyük darbe aldı. 2020 sezonu daha başlamadan biterken esnaf ve turizmci elindeki borçlarla kaldı. Şartların gittikçe zorlaştığı salgında kısmi normalleşme adımları gelirken kısa çalışma ödeneği Mart ayında son kez uzatıldı. Türkiye ve dolayısı ile Alanya turizmi için hayati önem taşıyan kısa çalışma ödeneği ile ilgili gazeteci Fatih Altaylı dikkat çekici bir yazı kaleme aldı. Habertürk'te yayınlanan köşe yazısında turizmde kısa çalışma ödeneğinin sürmek zorunda olduğunu ifade eden Altaylı, turizmcilerin kaygılı olduklarını dile getirdi.

Turizmcilerle yakın temas halinde olduğunu belirten Altaylı, şunlara dikkat çekti:

"Turizmcilerle sohbetlerim devam ediyor. Ve şu anda Antalya’da turizmciler kaygılı.

Kaygının nedeni “Kısa çalışma ödeneği”.

Kısa çalışma ödeneğinin kesilecek olması, turizmcileri kara kara düşündürüyor.

Avrupa Birliği ve İngiltere’nin seyahat yasaklarını uzatması nedeniyle Antalya’ya gelen turist sayısında en azından Temmuz’a kadar büyük bir düşüş bekleniyor.

Temmuz’da yasaklar kalkarsa bir kısım turist gelecektir elbet ama o güne kadar müşterinin üçte ikiye yakını ortalıkta olmayacak.

Bu yüzden de Avrupalı turistlere hitap eden oteller o zamana kadar tesisleri açmamayı ya da tam kapasiteye geçmemeyi planlıyor.

Ancak kısa çalışma ödeneği kesilir ise bunu yapmaları mümkün değil.

O zaman da bu personel yükünü taşımaları mümkün değil.

Tesisleri açarlarsa bu kez başka bir sorun var.

Az turist çok tesis olunca zaten yüksek olmayan fiyatlar rekabet nedeniyle iyice düşecek, aynı sayıda turisti çok daha az kazançla ağırlayacağız.

Bu nedenle en azından turizmde kısa çalışma ödeneği yaz sonuna kadar sürmeli.

Yoksa turizm gelirleri de ciddi kayıp yaşayacak."

“YIL SONUNA KADAR DEVAM ETMESİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Mart ayının başında kısa çalışma ödeneğinin devam etmesinin turizm ve konaklama sektörü için hayati önem taşıdığını söylemişti.

Açıklamasında, Covid-19 salgınının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en fazla turizm sektörünü etkilediğini kaydeden Eresin, “Sektöre sağlanan desteklerin devamı ve yeni destekler eklenebilmesi çok önemli. Özellikle kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar devam etmesi sektörümüz için hayati önem taşımaktadır. Bu uygulama, salgının ağır koşullarında sektöre sağlanan en önemli destek olmuştur” dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ), işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde, çalışılmayan süreler için aylık olarak ödenir. Kısa çalışmanın günlük, haftalık veya aylık çalışma süresi içerisinde yapılacağı zaman aralığı işyerinin gelenekleri ve işin niteliği dikkate alınarak işverence belirlenir. 

Bu bağlamda, haftada 15 saat çalıştırılmayacak işçi için haftalık ve aylık çalışma süresi 1/3 oranında azaltılmış olur. Bu işçi için İŞKUR 10 günlük KÇÖ öder. Geri kalan süre için 21 günlük ücret ödenmesi gerekir.

Haftada 22,5 saat çalıştırılmayacak işçi için ise haftalık ve aylık çalışma süresi 1/2 oranında azaltılmış olur. Bu işçi için İŞKUR 15 günlük KÇÖ öder. Yine geri kalan süre için 16 gün için ücret ödenmesi gerekir.

- Yeni Alanya Gazetesi, Turizm bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/6811375/fatih-altaylidan-carpici-yazi-turizmde-kisa-calisma-odenegi-surmeli