Bulgar zulmünden kaçıp, Türkiye'de hayallerine kavuştu

BULGARİSTAN’da Türklere uygulanan zulümden 16 yaşında annesi ile birlikte kaçan Yıldız Çankaya (48) hayallerine Türkiye’de kavuştu. Hacettepe Üniversitesi  Ankara Devlet Konservatuvarı ve Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Kısmını bitiren Sargın, 2007 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı Hoş Sanatlar Genel Müdürlüğü Devlet Halk Dansları Topluluğunda sanat direktörü olarak vazife yapıyor.

Bulgaristan’da doğan Yıldız Çankaya, Türklere uygulanan asimilasyon siyaseti sonrası 1989 yılında annesi Sabiha Çankaya ile birlikte trenle Türkiye’ye geldi. Annesi ile birlikte Ankara’da yaşamaya başlayan Yıldız Çankaya, 1 ay sonra gerilerinden gelen babası, ağabeyi ve ablası ile buluştu. Yıldız Çankaya, birebir yıl küçük yaştan bu yana balerin olma hayalini gerçekleştirmek için Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nın imtihanlarına hazırlanmaya başladı. İmtihanda başarılı olan Yıldız Çankaya, konservatuvardan 1995 yılında mezun oldu. Yıldız Çankaya, daha sonra Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Kısmını kazanarak, mezun oldu. Akabinde sanat direktörü olarak çalışmaya başlayan Yıldız Çankaya, 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Hoş Sanatlar Genel Müdürlüğü Devlet Halk Dansları Topluluğunda sanat direktörü olarak işe başladı. Çankaya’nın yapıtları, yıllardır Ankara’da beğeniyle izleniyor.

‘EVİMİZ HER VAKİT BASILIYORDU’

Yıldız Çankaya, DHA’ya yaptığı açıklamada, Bulgaristan’ın Rusçuk kentinde doğduğunu, Türkiye aşığı bir ailenin çocuğu olduğunu söyledi. Çankaya, “Evimiz her vakit basılıyordu, taranıyordu, aranıyordu. Babam o devir, isimlerimizin değiştirileceğini çok evvelden fark etmişti. Bizi Türkiye’ye ulaştırmak için uğraşıyordu. Elçiliklerle görüşüyor ve her seferinde de yakalanıp bir kampa gönderiliyordu. Türkiye’ye gitmek için çabalıyorduk. 1989 yılında ülkemize kavuşabileceğimizi öğrenince farklı bir göç kıssası başladı. Bir saat içinde alınan bir kararla, annemle ben bir trene hakikat koşmaya başladık. Babam, ağabeyim ve kız kardeşim orada kaldı. Türkiye’ye giden bir tren vardı; ancak aslında kimse tam olarak nereye gittiğini bilemiyordu. Ben o vakit 16 yaşındaydım” dedi.

‘YAŞADIĞIMIZ ZORLUKLARI DÜNYAYI DUYURMAK İSTİYORDUM’

Yıldız Çankaya, hayalinin her vakit Türkiye’ye gidip konservatuvarda bale kısmını okumak olduğunu söyleyerek, “Tren seyahati uzun sürdü; ancak ben çok meşguldüm. Zira, prova yapıyordum. ‘Af edersiniz konservatuvar nerede var’ diye devamlı prova yapıyordum. Trenden iner inmez bunu soracaktım. Zira hayalim her vakit Türkiye’ye gidip Başkentte, konservatuvarda bale kısmını okumaktı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bale kısmını kazandım. Sonra Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Kısmını bitirdim. Bayrağın olmadığı yerde, Türk olmanın ne kadar sıkıntı olduğunu ve özgürlüğümüzün olmadığını yaşadık. O denli bir yerden geldiğimiz için, yaşadığımız zorlukları sanatımla söz etmek istiyordum. Bir biçimde bunu dünyaya duyurmak istiyordum. Dünyanın dört bir yanında Türklerin olduğunu, bizim üzere hisler içinde olduklarını bildiğimiz soydaşlarımızla, daha sıkı köprüler kurabileceğimizi biliyordum. Zira biz bunu duygusal olarak yaşıyorduk. Yaptığım işi de en güzel formda yaparak oralara ulaşmak istiyorum. Sonra sahiden de hayat bana bu imkanları sunmaya başladı” sözünü kullandı.

‘HÜRREM SULTAN’I 77 BİN KİŞİ İZLEDİ’

Sahneye koyduğu yapıtlardan bilgi veren Yıldız Çankaya, “2003 yılında Hürrem Sultan’ı seyirciyle buluşturduk. Epeyce da ilgi gördü. 24 gösterimde 77 bin kişi izledi. 2010 yılında ‘Türkler’ diye bir eser sergiledim. Devlet Halk Dansları topluluğunda yaptığım birinci çalışmaydı. Türklerin Orta Asya’dan başlayıp Anadolu’ya kadar gelip sonra da Cumhuriyete kadar uzanan bir vakit tüneli biçiminde klâsik danslarımız içinde anlatılan 90 dakikalık bir oyundu. 2014 yılında devrin bakanı Sayın Yetenekli Ünal, 2015 yılında Çanakkale Destanı’nın 100’üncü yılının geldiğini ve bir ‘Çanakkale destanı yapalım’ diye karar verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda pek çok kurum bir ortaya geldik. ‘1915 Bir Hilal Uğruna’yı sahneledik. Pek çok vilayetimizde de şovumuzu sergiledik. 2019’da Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yıl dönümüydü, yeniden bana misyon verildi. Samsun’da bu sefer 800 bireyle, ‘1919 Bitmeyen Yolculuk’ isimli gösteriyi sahneledik” dedi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/6630385/bulgar-zulmunden-kacip-turkiyede-hayallerine-kavustu