Gözler bu toplantıda! Risk haritası ve yeni kararlar...

Yerinde karar dönemiyle birlikte koronavirüs risk haritası dört bölüme ayrılmıştı. Antalya turuncu renkle yüksek riskli iller arasında yer aldı. İlçeler bazında açıklanan haritaya göre ise çok sayıda ilçeyle birlikte Alanya da kırmızı renk ile gösterildi. Şimdi ise gözler alınacak yeni kararlarda. 

Kontrollü normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte mutant virüsünde etkisiyle  Türkiye'de vaka sayısı yine artışı geçti. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı  Fahrettin Koca, alınacak yeni tedbirlerin karışıklık yaratmaması adına söz konusu verilerin hafta sonu açıklanacağını açıklamıştı. Ancak yeni haritanın gelmemesi merak konusu oldu.

HAFTA SONU KISITLAMASINA GERİ Mİ DÖNÜLÜYOR?

Çarşamba günü yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından haritada mavi olan iller dışında geri kalan illerde hafta sonu kısıtlamasına geri dönülmesi Kabine'ye verilecek tavsiyeler arasında yer almıştı. Kırmızı illerden çıkışın yasaklanması, kafe ve restoranların denetlenmesi ile toplu taşımada yaşanan sorunlar kurulda görüşülmüştü. İllere göre risk durumu haritası, güncelleneceği iki haftalık periyodu tamamladı. Gözler Sağlık Bakanlığı'ndan gelecek yeni haritada.

KABİNE, PAZARTESİ TOPLANIYOR

Kabine 15 Mayıs Pazartesi günü toplanacak. Kabine toplantısında kısıtlamalar ve illerdeki vaka durumu değerlendirilecek. Toplantının ardından risk haritası değişecek ve yeni tedbirler alınacak. Kabine sonrası alınan kararlar açıklanacak.

RENKLER NEYE GÖRE BELİRLENİYOR

Antalya turuncu renkle yüksek riskli iller arasında yer aldı. İlçeler bazında açıklanan haritaya göre ise çok sayıda ilçeyle birlikte Alanya da kırmızı renk ile gösterildi. Sağlık Bakanlığı haftalık vaka sayısı 100 binde 10'un altındaki illerin "düşük", 11-35 arasının "orta", 36-100 arasının "yüksek", 100'ün üstündeki illerin ise "çok yüksek" riskli' sayılacağını açıklamıştı. Buna göre; mavi düşük riskli, sarı orta riskli, turuncu yüksek riskli, kırmızı çok yüksek riskli illeri temsil ediyor. Renk kodlarının belirlenmesinde tek kriter vaka sayısı değil. Haritada vaka sayısı, nüfusa oranı, artış/düşüş oranı, aşılama oranı, yoğun bakım ve servis kapasiteleri gibi kriterler birlikte hesaplanarak açıklanacak.

- Yeni Alanya Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/6625061/gozler-bu-toplantida-risk-haritasi-ve-yeni-kararlar