Sahil kenarında tedirgin eden çalışma

 Konyaaltı Sahili'nin hemen karşısında bulunan lüks yapı Sunis Blue Residence önündeki 3 bin 500 metrekarelik alanın lüks konutun altındaki ticari işletmelerin kullanımına sunulmak üzere hazırlandığı öne sürüldü. Alana 'Konyaaltı Belediyesi park ve inşaat alanına girmek tehlikeli ve yasaktır' tabelası yerleştirerek çalışma yapan belediye, alandaki birkaç ağacın yerini de değiştirdi. Kepçe yardımıyla bazı ağaçların sökülerek taşındığını gören ve fotoğraflarını çeken vatandaşlar, alanda park çalışması yapılıyorsa ağaçların neden yerinin değiştirildiğini sorguladı. Alanın yeşil alan ya da vatandaşın hizmetine sunulan bir park olarak düzenlenmesi gerektiğini belirten vatandaşların iddiası üzerine Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu, alanda bir dizi inceleme yaptı.

'TİCARİ KULLANIM PLATFORMU'

Grup, 'Konyaaltı Belediyesi tarafından siteye ait ticari alanlar açık alan kullanımı için hazırlanıyor' ifadelerine yer verdiği bir açıklama yaparak, ilgili kurumlara uyarıda bulundu. Çalışma grubunun ada ve yapı numarasına kadar yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“20057 ada 4 numaralı yapı önünde bulunan park alanı Konyaaltı Belediyesi tarafından yapının ticari ünitelerinin kullanımı amaçlı düzenlenmektedir. Konstrüksiyon üzerinin kaplanmasıyla yaklaşık 3500 metrekarelik park alanın büyük kısmı ticari kullanım platformuna dönüşecektir."

YASA NE DİYOR?

Yapılan çalışmanın yasalara uygunluğunu da araştıran Antalya Kent Konseyi İmar ve Planlama Çalışma Grubu açıklamasında, “Yasa ve yönetmelikler park alanlarında; havuz, spor ve oyun alanı, genel tuvalet, pergola yapılabileceğini, 1000 metrekareyi geçen parklarda ise açık alanları dahil taban alanı en fazla yüzde 3'ü olacak büyüklükte inşaat yapılmasını emretmektedir. Bu alanların tamamı kamuya açık olmak zorundadır" ifadelerine yer verdi.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Konyaaltı Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise alanın ticari amaçlı kullanımının söz konusu olmadığı belirtilerek, vatandaşın kullanımına sunulacak park ve yeşil alan çalışmasının sürdüğü ifade edildi. Açıklamada, yerinden sökülen ağacın ise başka bir noktaya uygun şartlarda taşındığı kaydedildi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/6619589/sahil-kenarinda-tedirgin-eden-calisma