Alanya'da turizmci ve esnafa 1 Mart şoku!

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca'nın 1 Mart'tan itibaren kriterlere uyan illerde normalleşmenin başlayacağını açıklamasının ardından Alanya’da başta turizm sektörü ve esnaf olmak üzere herkes umutlanmıştı. Koronavirüste il bazlı risk dönemine geçen Türkiye'de, mevcut verilere göre hangi illerde kısıtlamaların kalkacağı belli oldu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan'ın açıklamasına göre yüz binde 35 ve altında vaka görülen kentlerde kısıtlamalar kontrollü olarak kaldırılacak, 100 binde 10'un altında vaka görülen illerde ise normalleşme adımları atılabilecek. Kriterleri sağlayan kentler arasında ise Alanya'yı da kapsayan Antalya bölgesi yer almadı. Antalya bölgesi için şu anki mevcut tablo normalleşme adımları için yeterli görünmüyor. Bakanlığın açıkladığı kriterlerin gevşetilmemesi ya da kentte vakalarda düşüş görülmemesi durumunda 1 Mart'tan sonra kısıtlamalar devam edecek. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ile Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ile Alanya Pansiyoncular ve Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, yaşanan şoku Yeni Alanya’ya değerlendirdiler.

‘YANLIŞIMIZDAN DÖNMEYE GAYRET EDELİM’


Ülkelerin tatil planı yapmaya başladığı dönemde tedbirsiz davranıldığına dikkat çeken Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “ Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 1 Mart'tan itibaren kriterlere uyan illerde normalleşmenin başlayacağını açıklamasının ardından bu illerin hangileri olacağı belli oldu. Ne yazık ki Antalya il olarak bu illerin içinde yer alamadı. Hepimiz ümitle güzel haberleri bekliyorduk ancak başaramadık. Sağlık Bakanlığı'nın 8-14 Şubat tarihleri arasında açıkladığı 81 ildeki koronavirüs vaka sayısı tablosuna göre 100 binde 78.20 kişi ile en riskli iller arasında yer alan Antalya'da, 2 bin 153 olan bir haftalık koronavirüs testi pozitif çıkan sayısı, 13-19 Şubat arasında ise 2 bin 221'e yükseldi. Antalya'nın ortalama günlük vaka sayısı 308 kişiden 317'ye yükselirken, son verilere göre 100 bin kişide 87.15 kişi olarak ölçüldü. Demek ki baş geçim kaynağı turizm olan bir kent olmamıza rağmen, durumun önemini kavrayamadık ve dikkatsiz davrandık. Birçok ülkenin gözü vaka sayılarımızda iken, tatil planları yapılmaya başlanmışken, biz yine tedbirsiz ve rahat davrandık. Tüm esnaflar gibi biz de üzgünüz. Bu bize ders olsun. Demek ki bir yerde yanlış yapıyoruz deyip yanlışımızdan dönmeye gayret edelim. Ancak bu şekilde özlediğimiz normale kavuşabileceğiz çünkü” ifadelerini kullandı.

‘ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI’


Alanya Pansiyoncular ve Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, “Kısıtlamaların kontrollü olarak kaldırılacağı şehirler koronavirüs durumuna göre dört renge ayrılacak. Antalya maalesef turuncu renkte gösterilen iller arasında yer alıyor. Koronavirüs genellikle doğu illerinde daha az. Bilim Kurulu şehirlerin sadece renklerine göre değil, aşılama programının da ne durumda olduğunu değerlendirerek ona göre bir takvim açıklayacaktır. Tabi gönül ister Antalya bölgesinin de listede olmasını ama maalesef şu anda o rakama ulaşamadık. Bu durumun psikolojik, sosyolojik ve ekonomik anlamda zararı var. Esnafın da artık dayanacak gücü kalmadı. İnşallah bölgemiz aşılama konusunda iyi bir noktadadır. Bilim Kurulu da bunu göz önünde tutarak Antalya'daki aşılama oranlarına göre önümüzdeki hafta normalleşme adımları atılır. Dört renge bölündükten sonra illerdeki normalleşme durumunu ele alacaklar. Onlar bu kararı valiliklere iletecekler. İnşallah önümüzdeki süreçte düzeleceğine inanıyorum. Restoranlar ve kafelerin bir an önce kontrollü bir şekilde açılmasını istiyoruz” dedi.

(ŞERİFE ÇOBAN)

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/6531154/alanyada-turizmci-ve-esnafa-1-mart-soku