Eraslan'dan çarpıcı değerlendirme: ‘Twitter’ın uygulamaları dijital iki yüzlülüktür’

SOSYAL Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, Türkiye’de en sık kullanılan beşinci sosyal medya platformu olan Twitter’ın ülkemizde reklamlar ile 11,80 milyon kullanıcıya ulaştığını söyledi. Ancak Twitter’ın geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası kapsamında ülkemize bir temsilci atamayı reddettiğini hatırlatan Eraslan, platformun bu durumu ‘özgürlük’ ilkelerine aykırı olarak nitelendirdiğini belirtti.  Sıklıkla özgürlük vurgusu yapılan bir platform olan Twitter’da keyfi sansür ve dijital faşizm uygulamalarına rastlandığına dikkat çeken  SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, Hollandalı Vekil Geert Wilders’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik yaptığı çirkin paylaşımın sansürlenmemesi hakkında Twitter’ın dijital iki yüzlülük yaptığını ifade etti. Prof. Dr. Eraslan, Twitter’ın keyfi sansür uygulamalarının dijital faşizm olduğunu belirterek, “Amerikan seçimleri sırasında Donald Trump’ın tweetlerinin sansürlenmesiyle sıklıkla konuşulmaya başlanan Twitter’ın sansür faaliyetleri, ülkemizde de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin tweetlerinin sansürlenmesiyle gündem haline gelmişti. Tweetlerin sansürlenmesi sonrasında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ‘Demokrasinin özü olan halk iradesinin ve halk temsilcilerinin böylesine fütursuzca bir sansüre maruz kalması asla kabul edilemez’ açıklamaları ile eleştirilerini dile getirmişti” dedi. Hollandalı Vekil Geert Wilders’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef gösteren çirkin paylaşımına ise herhangi bir sansür uygulamayan Twitter’a SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan şu sözlerle tepki gösterdi: “Hollandalı ırkçı vekil Geert Wilders’ın, sayın Cumhurbaşkanına yönelik yaptığı hedef gösterici çirkin paylaşımına karşı ‘ölü taklidi’ yapmaktadır. Görüldüğü üzere ‘özgürlükçü’ bir platform olan Twitter’ın, Türkiye aleyhine yapılan paylaşımlara izin verdiği fakat Türkiye’deki devlet erkanının kendi değerlerini ve vatandaşlarını korumaya dönük attığı tweetleri engellemektedir. Bu ve benzeri dijital faşizm uygulamaları, dijital iki yüzlülük olarak değerlendirilebilir.”

TOPLUMSAL TEPKİ ŞART

Twitter’ın sansür uygulamalarını keyfi olarak gerçekleştirdiğini belirten Eraslan, “Görüldüğü üzere ülkemizde siyasi isimlerin tweetlerinin sansürlendiği görülürken, terör örgütü mensuplarının propaganda amaçlı yaptığı paylaşımlar ya da Hollandalı Vekilin çirkin paylaşımı sansürlenmemektedir” diyerek toplumsal tepkinin önemine dikkat çekti. Eraslan, “Twitter’ın bu iki yüzlü Doğu’da ve Batı’da uyguladığı farklı politikalarına karşı toplumsal bir duruş sergilemek oldukça önemlidir. Bu haberleri Türk halkı olarak kınamak, ilgili dilde hashtag kampanyaları başlatmak, kendi dillerinde yaptıklarının yanlış olduğunu belirten dijital slaktivizm uygulamaları ve bu ve benzeri paylaşımları şikâyet etmek gibi uygulamalar ile toplumsal tepki göstermek büyük önem arz etmektedir” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Kitlesel tepkiler sonucunda Whatsapp’ın dahil olduğu Zuckerberg grubunun ülkemizde temsilcilik sürecini başlattığı unutulmamalıdır. Bu konuda sosyal medya platformlarına dönük yasal düzenlemeler bulunmasına rağmen Twitter’ın ülkemizde herhangi bir temsilciliği olmadığı için yaptırım uygulanamamaktadır. Bu sebeple bilinçli sosyal medya kullanıcıları olarak duruma tepki göstermek ve dijital faşizm uygulamaları hakkında farkındalık yaratmak büyük önem arz etmektedir.”

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/6499757/eraslandan-carpici-degerlendirme-twitterin-uygulamalari-dijital-iki-yuzluluktur