Alanya'da turizmcinin ‘Almanya’ umudu

ALMANYA'DA hükümet ve turizmciler seyahat yasağının kalkacağını ve Almanların ilk seyahat rotasının Türkiye olacağını açıkladı. Almanya’dan gelen olumlu haber, pandemi nedeniyle çok zor günler yaşayan turizm sektörü tarafından sevinçle karşılandı. 

‘ALMANYA’NIN CESARETİ DİĞER ÜLKELERE DE REFERANS OLUR’

Almanya’nın cesaretinin diğer ülkelere de referans olacağını ifade eden Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Alman hükümetinin turizm sorumlusu Thomas Bareiss, ‘Yaz sezonunda turizmde patlama yaşanacak’ dedi. Aşı ve hızlı testler sayesinde mayıstan itibaren seyahat koşullarının olgunlaşacağını kaydeden Bareiss, mayıs ayındaki Hıristiyanların dini bayramı olan ‘Hamsin Yortusu’ tatilinde ülke içinde seyahate çıkma olasılığının yüksek olduğunu söyledi. Aşılama hızına ve miktarına göre normal hayata dönüş hızlanacak. 1 yılı aşkın bir süredir pandemiyle, ekonomik sıkıntılarla, üzüntü ve kayıplarla savaşan insanların, ellerine geçen ilk fırsatta tatil ve eğlenceye koşacakları yadsınamaz bir gerçek. Almanlar için en çok tercih edilecek lokasyonlardan biri de Türkiye olacak. Biz güvenli turizmde ne kadar iddialı olursak ve aynı zamanda aşılama toplum geneline yayılırsa gelmiş geçmiş en iyi sezonlardan birini yaşayabiliriz. Sektörde yaşadığımız kayıpları bir miktar telafi edebiliriz. Almanya geçen sezon gösteremediği cesareti gösterip, Avrupa seyahatlerine izin verirse, bu diğer ülkeler için de referans olur. Umarım her şey beklediğimiz gibi olumlu gerçekleşir. Covid-19'a karşı aşı olmuş İsrail ile Yunanistan vatandaşlarının iki ülke arasında kısıtlama olmadan seyahat edebilmesi konusunda anlaşma yapıldı. Anlaşmaya göre, uçuş yasakları kalktıktan sonra yeşil aşı pasaportu ile İsrail vatandaşlarının herhangi bir kısıtlama olmadan Yunanistan'a gidebileceği belirtildi. Benzeri bir anlaşmayı biz de gerçekleştirebilirsek, sezonu garantilemiş oluruz. Devlet büyüklerimizin de bu konuya eğileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘SEZON GEÇ BAŞLAYACAK AMA İYİ DEVAM EDECEK’

Bu yıl turizm sezonunun geç başlayacağını ancak iyi devam edeceğini belirten Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, “Almanya’da hükümet ve turizmcilerin seyahat yasağının kalkması konusunda anlaşmasına yönelik olumlu haberleri biz de yakından takip ediyoruz. Bu bizim uzun zamandır ümit ettiğimiz ve beklediğimiz bir gelişme. Ukrayna ve Rusya gibi ülkelerden nisan itibari ile hareketlerin düşük yoğunlukta başlayacağını düşünüyoruz. Avrupa pazarının da yavaş yavaş devreye gireceğini ve haziranda olumlu gelişmeler olacağını düşünüyoruz. Hazirandan itibaren de tüm Avrupa’dan uçuşlar sırayla devreye girecektir. Ekim ayını temmuz gibi değerlendirebiliriz. Temmuz ayı nasıl geçiyorsa Eylül ve Ekim ayı da aynı yoğunlukta geçecek. Kışın düşüşe geçmeyeceğiz. Kasım ve aralık ayları da gayet yoğun geçecek gibi görünüyor. Çünkü milyonlarca insan uzun süredir seyahat edemedi. Özellikle üçüncü yaş grubu ve emekliler paralarını biriktirdiler, harcamadılar ve seyahat ihtiyacı içindeler. Sezonun geç başlayacağını ama iyi devam edeceğini düşünüyorum” dedi.(ŞERİFE ÇOBAN)

ALMAN TURİZM DEVİ 2021 REZERVASYON RAKAMLARINI AÇIKLADI

AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ!

- Yeni Alanya Gazetesi, Turizm bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/6367441/alanyada-turizmcinin-almanya-umudu