Cinsel birliktelik yoluyla bulaşan hastalıklar nelerdir?

CİNSEL birliktelik yoluyla bulaşan hastalıklar bakteri, mantar ve virüsten meydana gelmektedir. Son yıllarda pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de cinsel yolla bulaşan hastalıkların artış gösterdiği görülmektedir.

İŞTE O HASTALIKLARDAN BAZILARI

-Bel Soğukluğu

-Frengi

-HIV

-Hepatit B

-Klamidya Enfeksiyonu

-Trikomonas Vaginalis Enfeksiyonu

-Molluskum Kontagiosum

-Uçuk

-Siğiller

-Yumuşak Çıban

HANGİ GRUPLAR RİSK ALTINDA?

Korumasız bir cinsel ilişki hastalıkların meydana gelmesine büyük etken sahibidir. Bunun yanı sıra bazı risk altında olan gruplar bu hastalıkların bulaşabilme olanağının artış göstermesinden dolayı daha dikkatli olmalıdırlar. Bu gruplar içerisinde özellikle korumasız cinsel ilişkiye giren kişilerin olduğu görülmektedir. Çok eşli ilişkilerin de riski kolay bir şekilde arttırdığı söylenebilir.

Eğitim düzeyi ve sosyokültürel düzeyi düşük olan bireylerin cinsel ilişkiye girdiklerinde koruma yöntemlerinden yararlanmamaları doğrultusunda bulaşıcı hastalıkların kolayca yayılma göstereceği de görülebilecektir. Bunun önüne geçebilmek adına evlilik dışında cinsel ilişkiye girmenin de riski arttırdığı söylenebilir. Önceden cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birisini geçirmiş olan kişilerin sonraki dönemlerde daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

KORUNMA YOLLARI

Halk arasında yaygın olan düşünce tarzı kondomların tüm cinsel hastalıkları koruyabileceğidir. Cinsel hastalıkların bazılarının korunma yolu ile engellendiği bilinir. Fakat bazı hastalıkların ne yazık ki tedavisi olmamaktadır. Bunun için öncelikle tüm ülkelerin cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yolları oluşturabilmeleri için eğitimi amaç edinmeleri gerekmekte. Aynı şekilde eğitimin haricinde bu hastalıklardan korunabilmek için tek eşlilik de büyük bir öneme sahiptir. Evlilikle yapılan ilişkiler de önerilmektedir. Evlilik öncesinde kan kontrolü yapıldığı için cinsellikte de sıkıntı oluşmamaktadır. Hastalıklardan korunabilmenin bir diğer yolu halka açık tuvaletleri mümkün olduğunca kullanmamak ve ya kullanmak zorunda isek olabildiğince dezenfekte etmektir.

- Yeni Alanya Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/6341413/cinsel-birliktelik-yoluyla-bulasan-hastaliklar-nelerdir