Vatandaş isyan etti: Alanya'da aşı krizi baş gösterdi

KORONAVİRÜS aşılarının uygun şartları taşıyan sağlık çalışanlarına tanımlanmasıyla belirlenen " Covid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi" doğrultusunda 14 Ocak'ta sağlıkçıların aşılanma süreci hayata geçirildi. Sağlık çalışanlarının ardından, öncelik sıralamasına göre diğer vatandaşlar aşılanmaya başlandı. Koronavirüs salgınında toplumsal bağışıklık için uygulanan aşı programına göre, 75 yaş üzerindeki vatandaşların sağlık kuruluşlarında aşılanmasına başlandı. Ancak Alanya’da e-devlet üzerinden randevu alıp Sağlık Ocağı’na aşı olmak için giden 75 yaş üstü vatandaşlar ‘Aşı yok’ yanıtıyla şok oldu. Aşı olamadan evlerine geri dönmek zorunda kalan vatandaşlar duruma tepki gösterdi.
‘SAĞLIK OCAĞINA SADECE 2 TANE AŞI GELMİŞ’
Konuya ilişkin bir açıklama yapan CHP Alanya İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesi Halime Dim Ceylan, “75 yaş üzerine aşı yapılacağı söylendi, annelerimiz için internet üzerinden randevularımızı aldık, 3 Nolu Sağlık Ocağı’na gittik. Sadece 2 tane aşı geldiği söylendi, onlar da 80 yaş üzerine yapılmış. Randevu alan herkes aşı olamadan geri dönüyor" dedi.
‘SOĞUK ZİNCİR Mİ BOZULDU?'
Yeni Alanya'ya ulaşarak, soğuk ortamda saklanması gereken koronavirüs aşılarının iyi korunmamış ve soğuk zincirin bozulmuş olabileceğini düşündüğünü söyleyen İlknur Saraç adlı vatandaş "Annemin koronavirüs aşısı olması için e-devletten randevu aldım. Bugün aşı yaptırmak için Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittik. Görevliler ilk önce sistemde bir arıza olduğunu söyledi. Ardından ise sağlık ocaklarında aşı kalmadığı için herkesin devlet hastanesine gelip aşı yaptırdığı, bu yüzden aşının bittiği söylendi. Koronavirüs aşıları soğuk zincir aşısı olduğu için iyi korunması gerekiyor. Soğuk zincirin bozulmasıyla aşıların da bozulmuş olabileceğini düşündüm. Alanya’daki özel hastanelerde aşı var ama devlet hastanesinde aşı yok. Bu nasıl olabilir?" dedi.
‘VATANDAŞLAR AŞI OLAMADAN EVİNE DÖNÜYOR’
Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim de sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı da etiketleyerek yaptığı açıklamada "Bazı ileri yaşlı insanlara e-nabız üzerinden aşı randevusu verildiği halde Aile Sağlığı Merkezi’ne gittiklerinde 'Aşınız henüz gelmedi' diyerek geri döndürülüyorlar” ifadelerini kullandı.
'AŞILAR HAVA ŞARTLARI NEDENİYLE GECİKTİ'
Hastaneden yapılan açıklamada ise, Afyon'daki ana depodan nakliyesi yapılan aşıların hava şartları nedeniyle geciktiğinin belirtildiği, aşıların bu akşam (dün akşam) Alanya'ya ulaşacağı ve hafta başından itibaren vatandaşların aşılanmasına devam edileceğinin söylendiği öğrenildi. (ŞERİFE ÇOBAN)

- Yeni Alanya Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/6329198/vatandas-isyan-etti-alanyada-asi-krizi-bas-gosterdi