"Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaatında patlama" iddiasına valilikten açıklama

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında patlama meydana geldiğini ileri sürdü.

Başarır Twitter hesabından, “Mersinlilerin artık huzuru kalmadı! Nükleer Akkuyu Santrali’nde 18.20 civarıyla yaşanan patlamadan ötürü, Gülnar bölgesinde kırılmayan cam ve kapı kalmadı. Yol yakınken, bu yanlıştan vazgeçin. Henüz tamamlanmadan yaşanan bu patlamalar, felaketin habercisi” dedi.

KANDİLLİ SİSMİK HAREKET ÖLÇTÜ

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ise saat 18.02'de Akkuyu Nükleer Santrali'nin bulunduğu Mersin Gülnar'da sismik hareket tespit etti. Kandilli Rasathanesi'nden verilen bilgiye göre sismik hareket 1,2 büyüklüğünde gerçekleşti.

KONTROLLÜ PATLAMA GÖRÜNTÜLERİ

Sosyal medyada ise bazı kullanıcılar patlamanın kontrollü olduğunu öne sürerek bir video yayınladılar. Videonun nerede çekildiği bilinmezken olayla ilgili belirsizlik sürüyor.

VALİLİK: KONTROLLÜ PATLAMAYDI, SORUMLULAR HAKKINDA İŞLEM YAPILACAK

Mersin valiliği olayın bir kontrollü patlama olduğu, sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını bildirdi.

Açıklama şöyle:

İlimiz Akkuyu Nükleer Güç Santrali Bölgesinde bugün yapılan planlı patlatma sonucu patlamanın etkisiyle Büyükeceli bölgemizde ev ve seralarda meydana gelen zararların tespitine yönelik zarar tespit komisyonu kurulmuş olup gerekli çalışmalara başlanmıştır. Bu çerçevede vatandaşlarımızın zararları tazmin edilecektir.

Patlatma ile ilgili gerekli incelemeleri yapmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı’ndan bir ekip görevlendirilmiştir. Konu her yönüyle incelenecek ve sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/6141042/akkuyu-nukleer-santralinin-insaatinda-patlama-iddiasina-valilikten-aciklama