NASA: Alanya kuraklığın pençesinde

ÖZEL HABER

GERİDE bıraktığımız 2020'nin son aylarında Türkiye'de ve Alanya'da yağış oranları neredeyse her ay ortalamanın altında kaldı. Yağış oranlarındaki düşüş Alanya Dim Barajı dahil ülkedeki tüm baraj seviyelerini etkilemiş durumda. Son günlerde görülen etkili kar ve yağmur yağışlarının bu baraj seviyelerini arttırması beklense de NASA'nın açıklamasına göre kuraklık sorunu ciddi bir seviyede.
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) yeni bir Türkiye paylaşımı geldi. NASA bu defa Türkiye'nin yer altı su rezervlerini gösteren iki harita yayınladı. Gravity Recovery and Climate Experiment Follow On (GRACE-FO) uydularıyla 11 Ocak 2021 itibarıyla Türkiye'deki yer altı sularının durumu hesaplandı. Yayınlanan karedeki mavi kısımlar normalden fazla su olan bölgeleri, kırmızı ve turuncu renkteki kısımlar ise normalden az su olan bölgeleri gösteriyor. Yani tablodaki söz konusu hesaplamaya göre, tüm Türkiye'de olduğu gibi Alanya'da da yer altı suları ortalama seviyenin altında.
'Yeraltı Suyu Islaklık Yüzdesi' ve 'Kök Bölgesi Islaklık Yüzdesi' açıklamalarıyla yayınlanan her iki haritada da Alanya, normalden az su olan bölgeleri gösteren kırmızı ve turuncu renklere boyanmış durumda.
ÜRETİCİLERE SULAMA UYARISI
Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar ile Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, vatandaşları Yeni Alanya aracılığı ile suyu tasarruflu kullanmaları konusunda uyardılar.
Kuraklıkla birlikte tarımda yaşanabilecek tehlikeye dikkat çeken Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, üreticileri doğru sulama yöntemleri kullanmaları konusunda uyardı. Alanya’nın yüksek kesimlerine yağan kar yağışlarının yer altı suları için önemli olduğunu belirten Rüzgar, “Ülkemiz ve tüm dünya kuraklıkla mücadele ediyor. Bu yıl yağışların az olması nedeniyle kurak bir yıl geçiriyoruz. Üreticilerden ricamız damlama yöntemiyle sulamayı tercih etsinler. Bu konuyla ilgili bakanlığımızın destekleri de var. Yer altı sularını kontrol altına alabilirsek ve doğru sulama yöntemlerini uygularsak ciddi tasarruf sağlayabiliriz. Sadece üreticiler değil tüm vatandaşların su tüketimi konusunda duyarlı olmaları gerekiyor. Alanya’nın yüksek kesimlerine kar yağışı başladı. Kışın yağan karların eriyip çayları, dereleri, nehirleri doldurmasını bekliyoruz" dedi.
‘HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI’
Kuraklığın önüne geçmek için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, “Kuraklığın çok olmadığı, yağışın bol olduğu 2018-2019 yıllarında bile risk vardı. Açık alanlarda muz ve avokado üretiminin başlamasıyla risk daha da arttı. Çünkü her bir bahçe için artezyen kuyu açılması gerekir. Bu durum da yer altı sularını direkt etkiliyor. Pandemi döneminde tarımın önemini daha iyi anladık. Bu süreçte insanlar tarıma yöneldi. Su bizim için her zaman kırmızı alarm veriyordu. Bu sene için durum daha da ciddileşti. Elimizdeki kaynakların kolay tükenmemesi için herkes elini taşın altına koymalı ve suyu tasarruflu kullanmalı. Yarın suyumuz bitecekmiş gibi hareket etmeliyiz. Vatandaşlarımız bu konuda bilgilendirilmeli. Üretim açısından bakarsak, üreticimiz damlama sulama sistemine geçmeli. Özellikle muz seralarında bazı sıkıntılar yaşıyoruz ve üreticilerimizi bu konuda uyarıyoruz. Ürüne çok su verdiğiniz zaman kalite ya da kiloda her hangi bir değer kazanmıyor. Bazı bölgelerde üreticimiz suyun kullanımı adına yanlışlar yapıyor. Nasıl sulama yapılacağıyla ilgili bizlerden bilgi alabilirler. Yer altı sularının zenginleşmesi kar yağışıyla da alakalı. Eğer kar fazla yağarsa eridiği zaman oluşacak sular yer altı kaynaklarını besleyecektir” ifadelerini kullandı. (ŞERİFE ÇOBAN - ÖZEL HABER)

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/6140771/nasa-alanya-kurakligin-pencesinde