‘Hedefimiz Alanya markası olarak Türkiye’de büyümek’

PAZARTESİ SOHBETİ/EBRU AKARPAT

ALANYA Altınbaş Bayisi ALD Group Kurucusu Veysi Aladağ, Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu oldu. Kuyum sektöründeki başarısıyla adından sıkça söz ettiren Aladağ ile sektör ve markalaşma üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Markalaşma yolunda emin adımlar atan isim, Alanya markası olarak Türkiye’de büyümek ve ülkeye daha büyük katkılarda bulunmak istiyor. İşte Veysi Aladağ röportajından öne çıkanlar:

 - Veysi Bey merhaba. Öncelikle Pazartesi Sohbeti’ne hoş geldiniz. Bizler ve iş dünyasından pek çok kişi sizi tanıyor ama tanımayanlar için kendinizden bahseder misiniz?

 Merhaba, hoş bulduk. Ben Veysi Aladağ. 35 yaşındayım. Hayate Hanım İlkokulu’nun ardından Alanya Lisesi’nde lise öğrenimimi tamamladım. Evli ve iki çocuk babasıyım.

 ‘GÜVEN İLİŞKİSİNE ÖNEM VERİYORUZ’

 - ALD Group nasıl doğdu? Bize biraz şirketinizin hikayesini ve hedeflerini anlatır mısınız?

 Altınbaş markasıyla 22 yıldır süren köklü bir geçmişimiz var. Bu süre boyunca Alanya ve bölge halkına Alanya Altınbaş olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Markayla yıllardır süregelen iş ortaklığımızda sektöre dair çok şey öğrendik. Öğrenmiş olduğumuz bu bilgileri, tecrübemizle birleştirerek güçlü bir marka oluşturmak için ALD Group’u kurduk.

Markayı kurarken hedefimiz bir Alanya Markası olarak önce Akdeniz’de sonra  Türkiye’de büyümek ve adımızı dünyada duyurmak. Bu hedefimiz için büyük bir ciddiyetle çalışıyor; güven ilişkisine büyük önem veriyoruz. Artan özel koleksiyonlarımızla markamıza her geçen gün değer katıyoruz.

 ‘SEKTÖRÜ DEĞİŞTİRMEK DEĞİL; GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ’

 - Peki önümüzdeki yıllarda sizi farklı sektörlerde de görecek miyiz? Hedefleriniz arasında neler var?

Sektörümüzü seviyoruz ve sevdiğimiz işi yaparken sektörde büyümek istiyoruz. Bir şeyi başarmak için gerekli olan en büyük domino taşlarından biri istikrardır. Bizler, istikrarlı bir şekilde 22 yıldır sürdürdüğümüz mesleğimizde büyümeye devam edeceğiz. Her geçen gün geliştirdiğimiz potansiyelimiz ile markalaşma yolunda büyümek istiyoruz. O nedenle sektör değiştirmek değil; sektörü geliştirmek  amacımız.

 ‘ENERJİMİZİ SEVGİDEN ALIYORUZ’

- Alanya’da altın ve pırlanta deyince akla gelen markalardan birini çok uzun yıllardır temsil ediyorsunuz. Bununla birlikte ALD Group çatısı altında kuyum mağazalarınız da var. Hem yerli hem de yabancı misafirlerinize verdiğiniz bu kaliteli hizmetin sırrı nedir?

 Kardeşim Fatih Aladağ ile birlikte yürüttüğümüz işimizde enerjimizi sevgiden buluyoruz. İşi severek yapınca ne çalışma saatleri, ne iş için gidilen uzun yollar ne de başka bir koşul sizi geriye çekemiyor, aksine daha da kuvvetle işe sarılmanızı sağlıyor. Biz işe yalnızca patron ya da yönetici olma gözüyle bakmıyoruz. Bizimle çalışan ekip arkadaşlarımıza sağladığımız istihdamla daha çok çalışma azmi içinde buluyoruz kendimizi. Çünkü biliyoruz, çok çalışırsak daha hızlı büyürüz ve büyürsek daha çok kişiye istihdam ile topluma ve ülkeye fayda sağlarız. Başarının çalışarak elde edileceğinin verdiği inançla işimizi büyük bir azimle sürdürüyoruz.

 ‘MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ’

 - Yabancı misafirlerinizi evinize gelen konuklar gibi ağırlıyorsunuz adeta. Bu durum elbette Türkiye ve Alanya için büyük bir artı.

Yerli müşterilerimize yıllardır bildiği ve güvenerek tercih ettiği Alanya ve Manavgat Altınbaş markamızda; yurt dışından gelen müşterilerimize ise ALD Mağazalarımızda hizmet veriyoruz. Müşteri memnuniyeti kırmızı çizgimiz, bu nedenle misafir nasıl ağırlanır ise öyle ağırlıyoruz mağazalarımızda. Yabancı müşterilerimizi geldikleri otellerden VIP araçlarla alarak doğrudan mağazamıza gelmelerini sağlıyoruz, bu sayede yorulmadan güvenilir ve sertifikalı koleksiyon satan markadan alışveriş yapmış olurlar. Yabancı müşterilerimizi ağırlarken önem verdiğimiz diğer konu ise ülkemizi tanıtmak. Paraya dayalı bu sektörde güvenilir alışveriş yapan ve memnun kalan her müşteri, ülkesinde Alanya’mızı ve Türk insanını iyi anlatacaktır.

- Ürün çeşitliliğinden bahseder misiniz?

Müşterinin ne istediğini ve ne isteyeceğini bilerek ürün çeşitliliğimizi hem güncel hem de her tarza hitap edecek yelpazede tutuyoruz. 14 ve 22 ayar altın, alyans, pırlanta, saat çeşitlerinin yanı sıra moda, evlilik ve hediye koleksiyonlarımızı müşterilerimize sunuyoruz. Altınbaş tarafından verilen, tüm dünyada geçerli sertifikalı ve garantili ürünler ile  ALD Mağazalarımıza özel tasarlanmış koleksiyonlarla geniş bir ürün skalamız var.

 ‘DÜNYAEVİNE GİREN ÇİFTLERE GÜZEL HABERLERİMİZ OLACAK’

Pandemi döneminde hem halk hem de sektör çalışanları ciddi yaralar aldı. Düğünlerin yapılamıyor olması da sizisektörünüzdeki darbelerden biri oldu. Pandemi sürecini nasıl geçirdiniz?

2020 yılı hem ülkemiz hem de dünya için zor bir yıl oldu. Sevdiklerimizi kaybetme korkusu da bizleri yıprattı ama bu süreç, kendimizi dinlememizi ve her yönüyle eleştirel olmamızı sağladı. Hedeflere ilerlerken daha dikkatli olmayı öğrendik. Biz tüm mağazalarımızı açtık ve personellerimizin tamamı çalışmaya devam etti. Bu bekleme sürecinde koleksiyonlarımızı genişleştik, herkese ve her kesime hitap edilebilecek ürünler sunmak için sürekli üretim halindeydik. Düğün sezonun açılmasıyla birlikte, yüklü borcun altına giren çiftlere güzel haberlerimiz olacak, bizi takipte kalsınlar derim.

 ‘ALTINA YATIRIM YAPAN KAYBETMEZ’

- Bu dönemde altın fiyatları da oldukça arttı. Beraberinde altına yatırım eğilimi de oldu mu? Günümüzde birbirinden farklı yatırım seçenekleri varken yatırımcı neden altına yönelmeli?

 Bu süreçte ciddi bir al-sat rüzgarı oldu. Özellikle külçe ve 24 ayar altın alan yatırımcılara ALD Group olarak daha çok hizmet verdik. Altın, her zaman yükselme trendi içinde. Bu nedenle özellikle uzun vadede altına yatırım yapan kaybetmez diyebiliriz.

 ‘KÜLÇE ALTINDA İŞÇİLİK KAYBI OLMAZ’

 - Yatırım yapmak isteyenlere ne gibi önerileriniz olur? Halkın alım gücünü nasıl değerlendirirsiniz?

 Amaç tamamen yatırım ise işçilik kaybı olmayan külçe altın tavsiyemiz olur ama ben yıllardır bu sektörün içinde olan biri olarak hediyelik olarak alınan altında dahi zarar edilmediğini söylerim. Bugün 400 liraya aldığınız kolye bir sene sonra 1.000 liraya çıkabiliyor. Sektörümüz lüks sektörü olduğundan alım gücünü bize gelen müşterilerle yorumlayacak olursak hareketli bir süreç oldu diyebiliriz.

 ‘ÇİFTLERE DESTEK OLACAĞIZ’

- Vaka sayılarının azalmasıyla birlikte dünya evine girecek çiftler kültürümüzde olan düğünlere izin verilmesini heyecanla bekliyor. Düğün alışverişi yapacak çiftlere öneriniz nedir? Kuyum alışverişinde dikkat edilmesi gereken unsurlar var mı?

 Sertifika veren, ürün garantili mağazaları tercih etmemeliler. Alanya Altınbaş’tan alınan sertifikalı ürünlerin Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde geçerliliği var. Ürünü satmak ya da değiştirmek istediklerinde ürünün kimliği olan sertifika çok önemli. Buna dikkat etmeliler. 2021 yılı için müşterinin istediği fiyata özel, kaliteli koleksiyon sunma hedefimiz mevcut. Her keseye uygun düğün setleri ile maddi anlamda çiftlere destek olacağız.

 ‘SERTİFİKA ÜRÜNÜN KİMLİĞİDİR’

-     Sohbetimizde pırlantaya da yer vermek istiyoruz. Pırlanta sadece aksesuar mıdır yoksa yatırım için değerlendirilebilir mi? Pırlanta Sertifikası nedir?

 Pırlanta, tarih boyunca zenginliği, aşkı temsil etmiş önemli bir taş. Pırlantanın en genç olanının 9 milyon, en yaşlısının da 3.2 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor.

15. yüzyılda hediyeleşme ürünlerinin arasına giren pırlantanın sadece aksesuar olduğunu düşünmüyorum çünkü yüzyıllardır kıymetli olan bu ürünün karatı ve büyüklüğü arttıkça değeri artar ve yatırımlık bir maden haline gelir. Sertifika, ürünün kimliğidir. Ürünün üzerindeki özel kod ile nereye giderseniz gidin sizi hem değişime hem de çalınmaya karşı korur.

 ‘BÜYÜK VE SES GETİREN BİR KAMPANYA HAZIRLIYORUZ’

- Sevgililer Günü’ne sayılı günler kaldı. Alanya Altınbaş olarak halihazırda bir indirim ya da kampanyanız var mı?

Altınbaş markamız ile büyük ve ses getiren kampanya hazırlığı içindeyiz. Bir hafta televizyonlarda ve gazetelerde kampanyalarımızı duyurmuş olacağız. ALD Kuyum için de özel kampanyalarımız olacak.

- Son olarak neler söylemek istersiniz?

2021 yılında herkese sağlık ve başarı diliyorum. Zor geçen bir yılın ardından ülkemiz ve insanlık için zor zamanlar yaşadık. Umarım herkes çalışmalarının karşılığını alır ve ailesiyle, sevdikleriyle güzel zamanlar geçirir. Teşekkür ederim.

- Yeni Alanya Gazetesi, bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/roportaj/6133482/hedefimiz-alanya-markasi-olarak-turkiyede-buyumek