Alanya'da rektörden uyarı: ‘Ya Covid-19 olacağız ya aşı’

ÇİNLİ Sinovac şirketinin Coronavac aşısı, Alanya’da sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı. Alanya Aladdin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 20 tane ayrı aşı odası oluşturuldu. ALKÜ’de 49 tane personel, sağlık çalışanlarına 08.00 ile 24.00 saatleri arasında aşılama yapıyor. Şu ana kadar Alanya’da 901 sağlık çalışanına koronavirüs aşısı uygulandı.
Alanya Aladdin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, Alanya’da sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlayan Covid-19 aşılama süreciyle ilgili Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulundu. Aşı çalışmalarıyla ilgili Alanya’da gelinen son durumu aktaran Kalan, “Covid-19 ile mücadelede yeni bir evreye geçtik. Ülkemize ilk aşılar aralık ayının sonlarında intikal etti. Aşıyla ilgili 14 günlük kontrol süreci tamamlandı ve ivedilikle başta Antalya olmak üzere ülkemizin dört bir tarafına aşılar iletildi. 14 Ocak 2021 itibariyle de Alanya'daki ilk aşı uygulaması hayata geçirildi. Yapılan çalışmalar içerisindeki bizim için en önemli kısım Sağlık Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu listeye göre önceliğin sağlık çalışanlarına verilmesi oldu. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 4 gün boyunca sağlık çalışanlarına uygulanacak olan aşılama için özel birim oluşturuldu. Hastanemiz bünyesinde de hâlihazırda 20 tane ayrı aşı odası hazırlandı. Sağlık çalışanlarına aşılama çalışmaları sabah 08.00 ile 24.00 arasında yapılacak. Şu anda aşı çalışması için 40 hemşire, 2 doktor, 3 güvenlik, 2 tıbbi sekreter ve 2 tane de bilgi işlem çalışanı olmak üzere toplam 49 tane personel hizmet veriyor. Bu süreçler tamamlandıktan sonra vatandaşlarımıza MHRS sistemi üzerinden randevu usulüne göre ilerleyen aşamalarda aşılamalar devam edecek. İlk etapta hastanemize Antalya'dan intikal eden aşı sayısı bin 200 dozdu. Daha sonra hastanemizin girişimleriyle 325 tane daha bünyemize kazandırıldı. Hâlihazırda toplamda bin 525 doz aşımız elimizde mevcut. An itibariyle toplam 901 sağlık çalışanımıza koronavirüs aşısını uygulamış bulunmaktayız. Bu kapsamda ülkemize parti parti gelecek olan aşılar da Sağlık Bakanlığı’mızdaki 14 günlük kontrol süreçlerini tamamladıktan sonra ivedilikle birimlere dağıtılmaya devam edecek. Bu kurmuş olduğumuz sistem üzerinden MHRS’den randevu talebi oluşturan öncelik grupları başta olmak üzere sırası gelen, talep eden tüm vatandaşlarımıza aşı uygulaması gerçekleştirilecek. Biz de üniversite yönetimi olarak eğitim camiasındaki sıralamamıza uygun bir şekilde aşılarımızı yaptıracağız” ifadelerini kullandı.
‘COVİD-19 OLMAKTANSA AŞI OLMAYI TERCİH EDERİM’
Vatandaşlara gönül rahatlığıyla aşı olmalarını tavsiye eden Kalan “Aşının başarı oranları son derece yüksek seviyede. Aşı inaktif olması hasebiyle vücudumuzda kalıcı herhangi bir etkisi söz konusu değil. Klasik vatandaşlarımızın her sonbahar yaptırdığı gribal aşılar gibi inaktif bir aşı. İçerisinde ölü virüs barındırıyor. Vücudumuz bu aşı sayesinde kendi antikorunu üretecek ve bundan sonra virüsle karşılaştığı takdirde kendini koruma altına alabilecektir. Bu bağlamda başta Alanyalı hemşehrilerimiz olmak üzere tüm vatandaşların vakti geldiğinde bu aşıyı yaptırmalarında herhangi bir sorun olmadığını düşünüyorum. Gönül rahatlığıyla aşı yaptırabilirler. Ben Covid-19 olmaktansa aşı olmayı tercih ederim” dedi. (ŞERİFE ÇOBAN - ÖZEL HABER)

- Yeni Alanya Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/6128656/alanyada-rektorden-uyari-ya-covid-19-olacagiz-ya-asi