Alanya'da esnaf için çağrı: 'Devlet hakim rolü oynamalı'

KORONAVİRÜS salgınında artan vaka ve ölüm sayılarının önlenmesi için uygulanmaya başlayan kısıtlamalar nedeniyle, birçok işletme kapısına kilit vurdu. Faaliyeti tamamen durdurulan işletmeler icra korkusu yaşarken, Alanya esnaf odası temsilcileri bu zorlu sürecin ancak birlik olarak atlatılabileceğine dikkat çekti. Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp ve Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, Alanya’da pandemi döneminde icra memurlarının esnafın çok üzerine gitmemelerinin sevindirici olduğunu belirttiler.
Aynı zamanda Alanya Keykubat Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı da olan Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, “Pandemi döneminde esnaf zorlu bir sınav vermeye devam ediyor. Devlet bu süreçte borcu olan esnafın çok fazla üzerine gitmiyor. İcra noktasında esnafa biraz daha esnek davranılıyor. Devletin bu dönemde dükkan sahipleriyle esnaf arasında hâkim rolü oynaması gerekiyor. Alanya’da kiralar euro-dolar üzerinden ödendiği için devletin yaptığı bin TL kira yardımı devede kulak kalıyor. Esnafın rahat nefes alabilmesi için faizsiz kredilere ihtiyacı var” dedi.
‘HERKES BU ZORLU GÜNLERDE ANLAYIŞLI OLMALI’
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir de "Alanya'da şu an çok fazla icralık olan esnaf yok ama alınan kredilerin ödeme günü yavaş yavaş geliyor. Pandemi devam eder, turizm sezonu bu yıl da kötü geçerse işte o zaman esnaflar için kabus başlayacak. Kamuoyuyla sürekli esnafların sorunlarını dile getirdiğimiz için icra memurları çok fazla esnafın üzerinde gitmiyor. Dükkan sahipleri, alacaklılar, icra memurları herkes birbirine süre tanıyor. Olması gereken de bu. Herkesin bu zorlu günlerde birbirine karşı anlayışlı olması gerekiyor. Ancak birlik olursak bu kötü günleri hep birlikte atlatabiliriz" ifadelerini kullandı. ŞERİFE ÇOBAN

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/6015677/alanyada-esnaf-icin-cagri-devlet-hakim-rolu-oynamali