Gayrimenkul alana vatandaşlık hediye: Alanya'da satışlar patladı

TÜRKİYE, 250 bin dolarlık gayrimenkul alan yabancılara doğrudan vatandaşlık veriyor. Yüksek gelirli Ortadoğulular hem fiyatların düşük olması hem de Alanya’da tatil yapma imkânı bulabildikleri için uygulamaya ilgi gösteriyor. Gayrimenkul yatırımı yapan yabancıların vatandaşlık alması pandemi döneminde konut satışlarında artışa neden oldu. Süreç yabancı yatırımcının Türkiye'deki bir danışmanlık şirketine başvurmasıyla başlıyor. Gerekli belgelerin teslim edilmesinin ardından ortalama 45-50 gün içerisinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları bütün aileye teslim ediliyor.
‘UYGUN FİYAT, VATANDAŞLIK VE TATİL BİR ARADA’
Pandemi dönemi bittikten sonra Alanya’da çok büyük bir yığılma olacağını aktaran Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği (ALEKOD) Başkanı Kerim Balıktay, “Ülkemizde 250 bin dolarlık gayrimenkul alan ya da parasını bloke eden yabancılara Türk vatandaşlığı veriliyor. İran, Irak, Suudi Arabistan ve Rusya’dan yoğun talep var. Hem ev fiyatlarının uygun olması, hem bu sayede vatandaşlık sahibi olabilmeleri hem de Alanya’da istedikleri zaman tatil yapabilecek olmaları yabancılara cazip geliyor. Avrupa’dan da gayrimenkul alıp Türk vatandaşı olmak isteyenler var. Ama şu an pandemi dolayısıyla Avrupa’dan yurt dışına çıkışlar sıkıntılı olduğu için gelemiyorlar. Yabancılara vatandaşlık verilmesi bizim için büyük bir avantaj. Alanya’nın en büyük hedefi turizmi 12 aya yaymak. Turizmi 12 yaymak istiyorsak gayrimenkul sektörüne çok önem vermemiz gerekiyor. Avrupa ülkelerinden de yabancıların yatırım yapmalarını istiyoruz. Ülkemize en çok parayı Avrupalı turistler bırakıyor. Avrupalılar evleri olsa da dışarıda yiyip içmeyi sevdikleri için ekonomiye katkı sağlayacaktır. Avrupalılar da artık sıkıldılar, tatil yapmak istiyorlar. Pandemi dönemi bittikten sonra Alanya’da çok büyük bir yığılma olacak. Alanya’nın önünün çok açık olacağını düşünüyoruz” dedi.
‘VATANDAŞLIK VERİLMESİ KONUT SATIŞINI ARTTIRDI’
Alanya’da faaliyet gösteren Emlak Danışmanı Anjelika Anzhela Chezhia, “250 bin dolar ve üzerinde gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık verilmesi Alanya’da konut satışlarının artmasına neden oldu. Alanya’da Rus okullarının eğitim vermesinden dolayı Rus vatandaşlar aileleriyle birlikte burada yaşamak istiyorlar. Alanya’dan ev alan yabancılar burada yaşamaktan ve vatandaşlık almaktan çok mutlular. Yabancıların Türkiye’de yatırım yapması ekonomiye de katkı sağlıyor. Yiyecek sektörü, giyim sektörü de bundan payını alıyor. Ülkelerinde kazandıkları paraları burada harcıyorlar, bu da ülkeye döviz girdisini arttırıyor” ifadelerini kullandı. ŞERİFE ÇOBAN

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5949762/gayrimenkul-alana-vatandaslik-hediye-alanyada-satislar-patladi