Alanya'da 'Asgari ücret' depremi: Kimse beğenmedi

ASGARİ Ücret Tespit Komisyonu son toplantısını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda yaptı. Bu yıl toplantıyı salgın nedeniyle internet üzerinden yaptıklarını belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 18 yılda asgari ücretin reel olarak bir buçuk kat arttığını savundu. Sosyal koruma olan asgari ücretin, ücretler arasında en alt sınır olduğunu söyleyen Selçuk, bu seviye altında ödeme yapılmamasını güvence altına alma görevi üstlendiklerini söyledi. Asgari ücretin sadece ücretleri değil sosyal yardımların kapsamından ödenen primlere kadar her şeyi etkilediğini dile getirdi. Asgari ücret desteğini 75 TL olarak sürdüreceklerini belirten Selçuk, Ocak ayı itibariyle geçerli olacak net asgari ücretin 2 bin 825 lira 90 kuruş olduğunu açıkladı.
Küresel Gazeteciler Konseyi ( KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, vergi yükünü devletle işverenin eşit paylaşması gerektiğini ifade etti.
Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (DİSK) Alanya Şube Sorumlusu Ahmet Uzun, açıklanan rakamın çalışanları mutlu etmediğini söylerken, Alanya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ALSİAD) Başkanı Akın Tabaklar ise yeni asgari ücretin işvereni çok zorlamayacağını belirtti.


‘EMEKÇİNİN HAK ETTİĞİ RAKAM BU DEĞİL’
DİSK Alanya Şube Sorumlusu Ahmet Uzun, “Açıklanan asgari ücret çalışanları mutlu etmedi. Asgari ücret en az 3 bin 500-4 bin TL olmalıydı. Kira, elektrik, su fiyatları her gün artıyor. Asgari ücretle çalışan bir emekçinin bu şartlar altında evini geçindirmesi çok zor. Emekçinin hak ettiği rakam bu değil" dedi.
‘İŞVERENİ ÇOK ZORLAYACAK BİR RAKAM DEĞİL’
ALSİAD Başkanı Akın Tabaklar, “Açıklanan asgari ücret, olması gerekenin altında bir rakam. Ülkemizde yüzde 20’nin üzerinde enflasyon var. İşveren açısından baktığımız zaman işvereni ilk aylarda biraz zorlayacaktır ama sonrasında işvereni çok zorlayacağını zannetmiyorum. Asgari ücretteki artışın ardından mutlaka bir zam furyası olacaktır. Bunu daha önceki senelerde de deneyimlemiştik” ifadelerini kullandı.
‘VERGİ YÜKÜNÜ DEVLETLE İŞVEREN PAYLAŞMALI’
Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ise konuya ilişkin sosyal medyada yaptığı değerlendirmede "Asgari ücret kaç olursa olsun kimseyi mutlu etmeyecek. Hiç değilse vergi yükünü devletle işveren eşit paylaşsa da işçinin eline daha çok ücret geçse" ifadelerini kullandı. (ŞERİFE ÇOBAN)

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5933547/alanyada-asgari-ucret-depremi-kimse-begenmedi