Kupa maratonuna başlıyoruz

Veysel Okşar
Veysel Okşar

Alanyaspor, 145 takımın katıldığı Türkiye Kupası'na 5. turda 16 Aralık Çarşamba saat 16.00'da Adanaspor maçı ile dahil oluyor. Geçtiğimiz sezon lig sıralamasındaki başarımızdan dolayı bu sezon son turda girdiğimiz kupa maratonunda, Adanaspor'u elediğimiz zaman son 16'ya kalacağız. Son 16 turunu da geçersek çeyrek finale kalacağız ve devamında da yarı final, final oynama şansını yakalayacağız. Diğer bir deyişle, 4 maç kazanırsak geçen sezon olduğu gibi final oynayabiliriz. Bu kısa bilgilendirmeden sonra tarihimizdeki kupa serüvenimize bakacak olursak...

***

Üç kupa hariç pek başarılı olduğumuz söylenemez. 1988 yılında kupa maratonuna başlayan Alanyaspor, 1992 yılına kadar ilk turlarda elendi. 1993 yılında 6. tura çıkan temsilcimiz, bu turda Kocelispor'a yenilerek elendi. Alanyaspor kupada ilk başarısını 2008 ve 2009 yıllarında yaşadı. Bu iki yılda üst üste gruplara kalarak o dönemin Süper Lig takımlarını Alanya'da sporseverlere izlettirdi. Dönemin flaş takımlarından Fenerbahçe, Konyaspor, Denizlispor, Sivasspor, Gaziantep ilk kez Alanya'da o dönemki adıyla Fortis Türkiye Kupası sayesinde Alanyaspor ile maç yaptı. Güzel galibiyetler ve heyecanlı dönemlerin yaşandığı grup maçlarında varlık gösteremedik. Daha sonraki yıllarda ise (2017-2018) 5. tur ve son 16 turunun ötesini göremedik. Kupada en büyük başarımızı ise geçtiğimiz sezon final oynayarak sağladık.

***

Geçtiğimiz sezon kupaya girdiğimiz 29 Ekim 2019’da maç öncesi kaleme aldığım yazımda şunları demiştim: "Alanyaspor açısından bu sezon oldukça umutluyum. Bugün giriş yapacağımız kupa maçında takımımıza başarılar diliyorum. İçimden bir ses bu sene Türkiye Kupası'nda tarihimizde olmayan bir başarı yakalayacağımızı söylüyor. Öngörülerimin çıkmasında oran çok yüksek, umarım bu da çıkar. Hadi hayırlısı."
Bugün de diyorum ki, bu sezon avantajımız daha fazla ve oyuncu grubumuz daha iyi. Avrupa için bu kısa yolda vizyon ve yerimizi konumlandırma adına final oynamamız gerekiyor. Lige verilen önemi daha çok sezinlediğim için geçen seneki içimdeki ses aynı şeyleri hissetmese de, kupanın kazanılması halinde Avrupa’da gruplara kalarak vizyon ve maddi kazancın iyi analiz edilmesi gerekiyor. Çağdaş Atan planlamayı doğru yaparsa, ilk hocalık deneyiminde Alanyaspor ile Türkiye Kupası'nı kaldıran hoca olarak tarihe geçebilir. Olmaz demeyin, yeter ki inanılsın, başarılamayacak zorluk yoktur. Hissetmesem de bu ışığı görüyorum. Adanaspor ve son 16 müsabakalarını kendi evimizde oynayacağımız maçlarda takımımıza başarılar diliyorum.

***

Her hafta olduğu gibi bu akşam saat 20.00'de Alanyaspor'un Beşiktaş maçını, Çağdaş Atan Hoca'ya yapılanları, kupa serüvenimizi Cemali Aygır ile Dim TV Spor’da değerlendireceğiz. Bekleriz efendim.

OK

- Yeni Alanya Gazetesi, Veysel Okşar tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/5883596/veysel-oksar/kupa-maratonuna-basliyoruz