Atilla Karaoğlan'a selamlarımızla!

Veysel Okşar
Veysel Okşar

Alanyaspor, iki haftalık aradan sonra Türk futbolunun majör takımlarından Beşiktaş’ı yenerek rahat bir nefes aldı. Alanyaspor bu galibiyetle Süper Lig serüveninde 9. kez karşılaştığı Beşiktaş’ı ilk kez yenmiş oldu. İki haftadır ideal 11’inden eksikler ile boğuşan temsilcimiz, Beşiktaş maçı öncesi bunlara Ceyhun’un sakatlığı ve Salih’in cezası da eklenince, Çağdaş Hoca müsabakada son tercihlerini sahaya sürmek zorunda kaldı. Kadrolar açıklandığı zaman diğer bir sürpriz ise Ahmet’in sakatlığı ile geldi. Çağdaş Hoca bu mevkiye de çaresizlikten alışagelmediğimiz şekilde Tayfur’u monte etti.

Maçın ilk yarısında maçı isteyen ve arzulayan bir Alanyaspor izledik. Berkan, Davidson veTayfur üçlüsü ilk yarıda fark yarattı. İlk 20 dakikada net gol pozisyonu üretmesek de ilk yarı ortalamalarımızdan yüksek 10 civarı şut attık. İlk yarı boyunca geride oyun kurmayı, hucümda beraber çoğalmayı, defansta birlikte savunmayı iyi yaparak dikkat çektik. 26. dakikada orta hakeminin vermediği ama VAR sayesinde net penaltı pozisyonu sonucunda öne geçtik. Alanyaspor golde sonra da Caulker ve Tayfur ile önemli pozisyonlar kaçırdı. Rakibimiz ise net diyebileceğimiz pozisyonu 34. dakikada Ghazzal ile yaşadı. İlk yarıda başka gol olmayınca soyunma odasına 1-0 önde gittik. İlk yarıda dikkatimi çeken konu ise yanlı orta hakemin vermediği penaltı pozisyonun yanında ısrarla atılmasını isteyen Rosier ve atmamak için direnen bir hakem vardır. Bunun yanında penaltıya sebep olan Ghezzal’a sarı kart gösterilmemesi bir başka ayrıntı idi.

***

İkinci yarı başlangıcında ilk dikkatimi çeken, atılması için her şeyi yapan ama hakemin atamadığı oyuncuyu Sergen’in oyundan alması oldu. İkinci yarının başlarında hücumdan daha çok skora bağlı kalarak savunmayı düşününce, Beşiktaş ataklarını ve kontra oyunumuzu izlemeye başladık. Beşiktaş 50. dakikada net pozisyondan yararlanamadıktan sonra karşılıklı ataklar oluşmaya ve orta sahalar çabuk geçilmeye başlandı. 76. dakikada direkte patlayan topumuzdan sonra 79. dakikada mükemmel bir paslaşmanın ardından maçın yıldızı Tayfur’un asisti ile Bakasetas durumu 2-0’a getirdi ve rakibin de fişini çekmiş olduk. İkinci yarıda dikkatimi çeken ayrıntılar ise orta hakemin ilk yarıda göstermediği kart yüzünden atılacak olan Ghezzal’ın durumu idi. Ne yazık ki, Alanyaspor’a çok çabuk kart gösteren orta hakem Beşiktaş için bu kartları göstermedi değil gösteremedi. Tüm bunlara rağmen Alanyaspor bir anlamda hakemi de yenerek söke söke 3 puanı hanesine yazdırdı. Son olarak da, yukarıda yazdıklarımın dışında nedenini çözemediğim şekilde maçı 7 dakika uzatarak 11 dakika oynatan Atilla Karaoğlan’a bu galibiyeti hediye ediyorum.

- Yeni Alanya Gazetesi, Veysel Okşar tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/5880135/veysel-oksar/atilla-karaoglana-selamlarimizla