Alanya'da 'Mezarlık talanı' iddiası

ALANYA'DA kıyı talanlarının yanına bir de mezarlık talanı iddiası eklendi. Kestel Mahallesi'nin yukarısındaki Yaylalı Mevkii'nde bulunan Tarihi Yörük Mezarlığı'nın, bir inşaat firmasının bölgede başlattığı villa inşaatı nedeniyle talan edildiği ileri sürüldü. Villa inşaatına ulaşabilmek için mezarlığın içinden yol açtığı iddia edilen firmanın, yaklaşık 200 metrekare alandaki tarihi mezar taşlarını da yok ettikleri ileri sürüldü.
VATANDAŞ ŞİKAYET ETTİ
Kestelli olan ve çocukluğu tarihi mezarlığın bulunduğu bölgede geçen İsmail Uyar isimli vatandaş, mezarlık talanını fotoğraflarla belgelediğini, çok sayıda resmi kuruma şikayet ettiğini ancak sonuç alamadığını, bu yüzden talanı önleyemediğini söyledi.
Uyar, Yeni Alanya'ya yaptığı açıklamada "Tarihi mezarlığın bulunduğu yer 110-45 nolu parsel. Fundalıklar arasına gizlenmş, tarihi bir Yörük mezarlığı. Villa inşaatı da 110-52 nolu parselde başladı. Villa inşaatı başladıktan sonra iş makineleri ile mezarlığın içinden yol açarak tarihi mezar taşlarını yok ettiler. Atalarımızın mezarları resmen talan edildi. Mezar taşları kepçelerle çekilerek toprak altına gömülmüş. Mezarlığımız şantiye alanı olarak kullanılıyor. Kendi arazilerinden yol açmıyorlar, atalarımızın kabirlerinin bulunduğu yerden yol açıyorlar. Durumu ilgili kurumlara fotoğraflarıyla beraber bildirdim, şikayetçi oldum ancak sonuç alamadık. Bu talana birilerinin dur demesi gerekiyor" dedi. İBRAHİM İPBÜKER/ÖZEL HABER

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5872512/alanyada-mezarlik-talani-iddiasi