Acı kaybımız! Yakup Kocabaş koronavirüse yenik düştü

KORONAVİRÜS testi pozitif çıkan Dim Medya Gazipaşa temsilcisi ve Gazipaşa Gündem Gazetesi sahibi Yakup Kocabaş Özel Alanya Anadolu Hastanesi'nin yoğun bakım servisinde tedavi görüyordu. Gazeteci Yakup Kocabaş'tan acı haber geldi. Dün yoğun bakımda tedavi gördüğü sırada entübe olduğu öğrenilen Kocabaş, bu sabah saatlerinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

MEHMET ALİ DİM ACI HABERİ TWİTTER'DAN DUYURDU

Dim Medya Gazipaşa Temsilcisi ve Gazipaşa Gündem Gazetesi sahibi Yakup Kocabaş'ın ölüm haberini Twitter'dan duyuran KGK Başkanı ve Dim Medya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

'OLMADI YAKUP! Gazipaşalı gazeteci arkadaşımız Yakup Kocabaş bu sabah Kovid-19’a yenik düştü. Çok üzgünüz. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Başımız sağ olsun.'

GÖZYAŞLARI İÇİNDE TOPRAĞA VERİLDİ

Bu sabah koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden gazeteci Yakup Kocabaş'ın cenazesi  saat 14.00 kılınan cenaze namazının ardından memleketi Gazipaşa'da Çamlı mezarlığında toprağa verildi.

10 GÜN ÖNCE UYARMIŞTI: KORONAYI BASİTE ALMAYALIM

Koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede durumu ağırlaşan gazeteci Yakup Kocabaş, 10 gün önce Yeni Alanya gazeteside yazdığı köşe yazısında koronavirüsün ciddiyetini okuyucularıyla paylaşmış ve herkesi bu salgını basite almamaları konusunda uyarmıştı.

İşte Kocabaş'ın o yazısı:

'Bizler halen olayın ciddiyetinde değiliz. Kovid virüsünü ciddiye almıyoruz. Her ne kadar bizlerden gizleseler de çevremizdeki vakalar olayın ciddiyetini ortaya koymaya yetiyor.

*

Bir çoğumuz herkese bulaşacakmış gibi işi dalgaya alıp, kurallara uymuyor. Bir çoğumuz da ölüm oranlarını 65 yaş üstü olarak algılayıp, nasıl olsa bana bir şey yapmaz diye düşünüyor.

*

Oysa ölüm oranında yaşın aşağıya doğru inmeye başladığını bizzat görmekteyiz.

*

Sevgili okuyucular, kovid virüsünü kesinlikle basite almayalım. Birinci dönem bu kadar sıkıntılı ve tehlikeli değildi. Ülke genelinde kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra müthiş bir virüs yayılımı ve bulaşması çoğaldı.

*

Her ne kadar yetkili merciler bize gerçek verileri söylemeseler de Gazipaşa'da, Alanya’da ambulanslar sabahtan akşama kadar vızır vızır hasta taşıyor. Ama biz hala işin bilincinde değiliz ve resmen işin dalgasındayız.

*

Maske, mesafe olayını resmen hiçe sayıyoruz. İşi ciddiye alarak maske, mesafe olayına dikkat edersek bu illeti ancak yeneriz.

*

Tıp dünyası bu virüsü önlemekte geç kalmıştır. Aşı denemeleri başladı. Eğer bu süreçte tedbir ve dikkati elden bırakmaz, kısıtlama kurallarına uyarsak bu işi daha az can kaybıyla halletmiş oluruz.

*

Evlerde huzur kalmadı, işlerimizin tadı tuzu kalmadı, çocuklarımızı öpüp koklamaktan korkar olduk. Esnaf zor durumda. Ekonomik olarak herkes bu olaydan etkilenmiş durumda. Eşimizle dostumuzla rahat rahat oturup konuşamaz, yakınlaşamaz olduk.

*

Herkes ölümden korkuyor ama kimse tedbir almıyor. Eğer kurallara uyarsak tedbiri elden bırakmazsak, eski ortama hep birlikte döneriz. İlle de bir yakınımıza bulaşıp hastalığı görüp ölümünü tadınca mı işin ciddiyetine varacağız.

*

Biliyor musunuz Gazipaşa’da kaç vaka var?

*

Beyler artık kendinize gelin, bu virüs illeti kırsal mahallelerimizin bir çoğunu ele geçirmiş durumda. Daha dün Karatepe Mahalle muhtarının test sonucu pozitif çıktı. İnal Mahallesinin Nazma bölgesi karantinaya alındı, Gökçesaray Mahallesi karantinayla karşı karşıya, Zeytinada Mahallesinde 2 ev karantinada, Ak Parti yönetim kurulu üyesi ve muhtar iki arkadaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Daha saymama gerek var mı?

*

Önemseyebileceğimiz bir rakam kadar da koronadan kaybettiklerimiz var.

Biz tabi resmi sayıyı bilmiyoruz ama ciddi bir sıkıntının olduğunu biliyoruz.

*

Son olarak şunu demek istiyorum kısıtlamalara uyalım, kendi kendimizi evlerimizde izole edelim. Mecbur kalmadıkça sokağa çıkmayalım, kalabalık ortamlardan uzak duralım.

Sokağa çıkmak zorunda kalırsak da mutlaka maske ve sosyal mesafeye dikkat edelim. Bu laneti ancak bu şekilde yenebiliriz. Lütfen önemseyerek dikkate alalım, son pişmanlıklar fayda etmiyor.' ( HABER MERKEZİ)

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5769399/aci-kaybimiz-yakup-kocabas-koronaviruse-yenik-dustu