'Bana ne'cilik hastalığımız olmuş...

Yakup Kocabaş
Yakup Kocabaş

Gelecekte Gazipaşa’dan hepimiz çok şeyler bekliyoruz.
*
Hepimizin hayalleri, umutları var yeşermeyi bekleyen.
*
Bunun için bir şeyin temellerini nasıl atarsak devamı da öyle gelir. Ahmet öyle yapmış, Bekir böyle yapmış, Ali şöyle yapmış mantığı ile yaşamayı sürdürdüğümüz sürece doğruları bulmamız mümkün değil.
*
Onlar eğri-büğrü yaptı diyerek bizde mi eğri-büğrü yapmalıyız bütün yaptıklarımızı... Teknoloji ve gelişen Türkiye artık hata kabul etmiyor. Artık o çamur at izi kalsın taktikleri demode oldu.
*
Temelleri sağlam atmalıyız ki; gelecekteki beklentilerimiz yerini bulsun. Eğer bir toplumda siyasetçiler o yerin toplumsal menfaatlerini değil, kendi rantını ön planda tutuyorsa o ilçeden bir şey bekleme.
*
Kısaca o ilçede çekememezlik, iki yüzlülük, yapılanları takdir etmeme duyguları hâkimdir. En önemlisi de ‘bana ne'cilik hâkim olmuştur...
*
Bulunduğu görevi ne olursa olsun, görevinin adını hizmet koyan gelmiş geçmiş ilçe siyasetçilerini şöyle bir gözden geçirirsek yukarıdaki yazdıklarımdan dolayı bana hak verirsiniz. Uzun lâfın kısası, en büyük handikabımız da ‘bahanecilik’...
*
Oturup kahve köşelerinde sözde Kaymakamı eleştirir, Belediye Başkanını yargılar, bu ilçenin siyasi ilçe başkanlarını asarız. Halen siyasi partilerin ilçe başkanlarını bu ilçede istenilmeyen adam ilan ederiz..
*
Bütün bunları düşünür, yaparız da hep kimliğimizi saklarız. Bu yüzden de haklı olduğumuz davada bile ne bu ilçeye ne de kendimize faydalı olabiliriz.
*
Toplum olarak en büyük özelliğimizdir ‘bana ne'cilik ancak bu huyumuzdan da, isteklerimizi açıkça söyleyememe huyumuzdan da vazgeçmeliyiz... Ama birileri götürüyorsa seyirci kalmamalıyız, yine birileri bu ilçenin büyükleriyle olan diyoloğunu bir şekilde değerlendirip, rant kapısına çeviriyorsa bu ilçenin sahipsiz olmadığını da göstermeliyiz..
*
Kısaca şehir olacağız, turizmden ekmek yiyeceğiz diyorsak, altyapı ve imar gibi konularda hissi değil, titiz davranmalıyız... Burnumuzun önündeki ruhsatsız yerleri görmemezlikten gelmemeliyiz.
*
Göz göre göre adam kayırımcılığı yapmamalıyız. En önemlisi de siyasi rant uğruna siyasetin cirit attığı kamu kurum kuruluşlarına gereksiz işçi alıp kurumu maddi sıkıntıya sokmayacaksın.
*
Hele hele almış olduğun işçiyi başka kurumlarda çalıştırıp, kurumunu maddi sıkıntıya hiç sokmayacaksın.
*
Gerek yöneticiler, gerekse Gazipaşalılar olarak geçmişe değil artık geleceğe bakmalıyız... Çünkü umutlar da hayaller de ve dahi hedefler de hepsi gelecekte değil mi? Geçmişin esaretinden kurtulup önümüzü görmeliyiz...
*
‘Bana ne'cilik bize yakışmaz. Biz 'bana ne'ci olmamalıyız...
İnsan gibi insan olduğumuz zaman sorun yok demektir…

- Yeni Alanya Gazetesi, Yakup Kocabaş tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/5760016/yakup-kocabas/bana-necilik-hastaligimiz-olmus