Antalya için tehlike çanları çalıyor! Vaka artışı yüzde 50 sınırına yaklaştı

KORONAVİRÜS Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesindeki son durumu kamuoyu ile paylaştı. Son bir hafta içerisinde vaka sayılarının yüzde 50’den fazla olduğu 15 ilimizin olduğunu söyleyen Bakan Koca, bu iller arasında Antalya’nın da yer aldığını belirtti. Salgının başından beri diğer büyükşehirlere göre vaka sayısının seviyeli bir artışla gittiği Antalya’da son bir haftada artan vaka sayıları endişe yarattı. Öte yandan Alanya’da da vaka sayılarının son 10 gün içerisinde 2 kat artması tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi.

ANTALYA'DA YÜZDE 50'NİN ÜZERİNDE VAKA ARTIŞI 

Son hafta içinde yüzde 50’nin üzerinde vaka artışı olan 15 ilin olduğunu belirten Koca, “Pozitif vakalarımız artıyor, ağır hastalarımız artıyor, vefat sayılarımız artıyor. Bunu sürekli tekrarlayarak dikkatinizi çekiyorum. Hasta sayıları, ölüm sayıları üzerinden tartışmalarla, toplumda güven sarsıcı polemiklerle harcayacak vaktimizin olmadığını düşünüyorum. Dönem birbirimizle uğraşma değil birlikte mücadele etme dönemidir. Bu kadar ciddi bir durum varken, mazeret üretmeksizin sorumluluğumuzu bilmek, tedbirleri almak, üzerimize düşen görevleri hakkıyla yapmak zamanıdır. Tüm sağlık çalışanlarımızla tepeden tırnağa ter dökerek gece gündüz bütün gücümüzle uğraş verdiğimiz, test laboratuvarlarımızın tam kapasite ile ara vermeksizin çalıştığımız, vakaların temaslıları için seferber olduğumuz bir dönemdeyiz. Salgınla mücadelede ulusal seferberliğin yanında, il il dolaşarak, yerel yöneticilerimizle yerinde değerlendirmeler yaparak mahalli imkanları harekete geçirdiğimiz, yerel kaynaklarımızla çözüm çabaları güçlendirmeye çalıştığımız, elimizdeki her türlü aracı kullanmaya çalıştığımız günlerdeyiz. Son hafta içinde yüzde 50’nin üzerinde vaka artışı olan 15 ilimiz var. Hatay, Adana, Osmaniye, Mersin, Artvin, Edirne, Samsun, Kırklareli, Tokat, Trabzon, Aydın, Muğla, Zonguldak, Ordu, Çanakkale’de yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artışlar oldu. Antalya, Düzce, İzmir, Manisa ve Tekirdağ bu sınıra yaklaştı. İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Kocaeli, Gaziantep’te hasta yoğunluğu yönetebilmek için bütün sağlık kuruluşlarımız büyük çaba harcıyor. Alt yapımızın gücü yanında her kapasitenin de bir sınırı vardır. Lütfen, istirham ediyorum. Hiç kimse kendini mücadele sorumluluğu taşımaktan uzak görmesin. Hiç kimse, hasta olursam, sağlık çalışanlarımız tedavimi nasılsa yapar kolaycılığına düşmesin. Bu bir hak ihlalidir. Tedavilerimizi yapan sağlık personelinin, ailelerinin yanına döndüğünde yorgunluktan onlara ayıracak vakitleri kalmadığını unutmayalım. Sağlık çalışanlarımızın en büyük motivasyonu, hasta sayısının giderek azaldığını görmektir. Kimse hastalanmasın, hastalar iyileşsin diye canla başla mücadele eden sağlık ordumuz yıllık izinlerini bile kullanamamaktadır. Onların gücünün de bir sınırı olduğunu unutmayalım. Onlara destek verelim. Kalabalıklardan uzaklaşalım. Zorda kalmadıkça evde kalalım; eş dost akraba ziyaretlerini erteleyelim” şeklinde konuştu.


ALANYA’DA VAKA SAYILARI PATLADI

ALANYA'DA koronavirüs vaka sayılarında hızlı artış sürecine girildiği, bu sürecin günden güne pozitif vaka yükselişleriyle devam ettiği bildirildi. En son 10 Kasım’da Alanya'da 400 civarında olan vaka sayısı hızla tırmandı ve bini aştı. Özellikle son 10 gündür Alanya'da günlük vaka sayısının 80'in altına düşmediği öğrenildi. Hastanelerde ise yoğun bakım servislerinin yüzde 70 doluluk oranına ulaştığı kaydedildi. Alanya'da pandemi ile mücadele eden yetkililer, pozitif vakaların temaslıları, temaslıların da kendilerini saklamasının vaka artışında etkili olduğunu belirtiyor. Yetkililer, maske, mesafe ve hijyen kurallarına harfiyen uyulmasını istedi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5752305/antalya-icin-tehlike-canlari-caliyor-vaka-artisi-yuzde-50-sinirina-yaklasti