Alanya'da Rektör Kalan'dan çarpıcı açıklama: 'Virüsü hepimiz tadacağız'

ALANYA Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, Alanya'da son günlerde korona vaka sayılarının artışına ilişkin Yeni Alanya’ya özel açıklamalar yaptı. Benzer salgınların insanlık tarihi boyunca görüldüğünü ifade eden Kalan, virüs karşısında herkesin eşit olduğunu belirtti. Kimsenin kalkanı olmadığını da ifade eden Kalan “Aşı tam anlamıyla devreye girene kadar bizlerin maske, mesafe ve hijyen noktasında hassasiyet gösterip, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız son derece önemlidir” dedi.
‘SABIRLI OLALIM’
Koronavirüsle mücadelede maske, sosyal mesafe ve hijyenin önemine dikkat çeken Kalan, “İnsanlık tarihine baktığımızda bu türden salgınların insanlığa çok ciddi zararlar verdiğini ama bu zararlar ile birlikte hayatta bazı dersleri de birlikte verdiğini görüyoruz. Nihayetinde bugün dünyamızın karşı karşıya kaldığı Covid-19 salgını da ciddi rakamlara ulaşmış durumda. Bunu bir karşılaştırmayla anlatmak gerekirse, mesela HIV (AIDS) virüsünün Amerika’ya ilk girişi 1980 yılına kadar uzanıyor ve 2018 rakamlarına göre 770 bin civarında HIV virüsünden ölen insan bulunuyor. Bugün dünya genelinde bu rakam artık 3 milyonun üzerine çıkmış durumda ve herkesi tehdit eden bir virüsten bahsediyoruz. Bu noktada toplum olarak bizim de yaşam tarzımızı baştan aşağı değiştirmemiz gerektiği ortaya çıkmış durumdadır. Peki, ne yapmak gerekir? Başta sağlık çalışanları ve konunun uzmanı bilim insanlarımızın da ifade ettiği üzere maske, mesafe ve hijyen üçgeni vazgeçilmezlerimiz olmak zorundadır. Toplum olarak farkındalığı arttırmamız gerekiyor. Yaşam tarzımızın değişmesinden kastımız artık daha sağlıklı beslenmek ve mutlak suretle vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri düzenli olarak almamız gerekiyor ki bağışıklık sistemimizi güçlendirelim. Nihayetinde ne kadar tedbir alırsak alalım her gün milyonlarca insan yeni vaka olarak karşımıza çıkıyor. En büyük tehdit tabii ki bu üç unsura maske, mesafe ve hijyen dışında bağışıklık sisteminin zayıflığı, gerekli ölçüde vitamin ve minerallerin alınması, düzenli spor yapılması bu noktada çok önemli. Her şeyin başında toplumumuzun önemli bir değer yargısı olan temizliği koymamız gerekiyor. Bunları yerine getirdiğimizde korkacak hiçbir şey olmadığını hepimiz göreceğiz. Ülkemizde de çok önemli laboratuar çalışmaları yapılıyor, ümit ediyorum ki en kısa sürede başta yerli aşımız olmak üzere insanlığın başına bela olan Covid-19 virüsünden de hep birlikte kurtulacağız. Unutmamak gerek, bu aşı tam anlamıyla devreye girene kadar bizlerin maske, mesafe ve hijyen noktasında hassasiyet gösterip bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak son derece önemlidir. Herkes eşit ve kimsenin kalkanı yok. Ne yaparsak yapalım bir gün karşımıza çıkacak bu virüsü hepimiz tadacağız. Önemli olan buna hazırlıklı olmak. Biraz daha sabır ve hassas duygular ile çevremize dikkat etmek gerekiyor” dedi.
BAŞHEKİM LAKADAMYALI'DAN AÇIKLAMA
ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (EAH) Başhekimi Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı ise, Dünya Sağlık Örgütü'nün ve Sağlık Bakanlığı'nın rehberliğinde, hastane enfeksiyon komitesinin önerileri ışığında güvenli ve eksiksiz bir sağlık hizmeti için çalışmaları titizlikle yürüttüklerini aktardı. Hastane Enfeksiyon Komitesi kararıyla Covid-19 Salgın Koordinatörlüğü’nün oluşturulduğunu ve salgın sürecinin güncel, tıbbi bilgiler ile gelişmeler eşliğinde yürütüldüğünü bildiren Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı, hastane bünyesinde koronavirüse karşı alınan tedbirlere değindi. Prof. Dr. Lakadamyalı, "Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs sonrası güçlü ekibimiz ve yetkin kadromuz ile birlikte tüm önlemlerimizi aldık. 'Sağlıkta Güven' sloganıyla çıktığımız bu yolda hastane hizmet binalarında ortak kullanım alanları olan koridorlar, bekleme alanları, asansörler ve tuvaletler gibi tüm noktaların insan sağlığına uygun, en güvenlikli ürünlerle temizliği ve kontrolleri sağlanıyor. Hastanemiz şehrimizin en güvenilir yerinden birisidir. Bunun için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Gerek yapısal gerek çalışma sistematiği açısından yeni düzenlemeler ve modernize çalışmaları yaparak halk sağlığını korumayı amaçladık. Bu süre zarfında hekimlerimiz ve tüm çalışanlarımıza Covid-19 için gerekli tüm eğitimler verildi. Gelen tüm misafirlerimizin maske kontrolü yapılmaktadır. Daha sonra ateşi ölçülerek gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır. Hastane içerisinde belirlenen noktalarda vatandaşlarımız için el dezenfektanı bulunuyor" dedi.
‘POLİKLİNİK HİZMETLERİMİZ KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR’
Pandemi süresince poliklinik hizmetlerinin kesintisiz devam ettiğini aktaran Prof. Dr. Lakadamyalı, ”Koranavirüs ile mücadele kapsamında tüm branşlarda ayaktan muayene MHRS (randevu sistemi) üzerinden alınmaktadır. Böylelikle hastanelerde kalabalığın önüne geçilmekte hastalarımızın daha sağlıklı bir ortamda sağlık hizmeti alınmasını sağlamaktayız. Acil Servis ve Ameliyathane hizmetlerimiz de hasta ve hasta yakınlarına hizmet sunmaya devam ediyor. Pandemi döneminde hekim arkadaşlarım yine birçok başarılı operasyona imza atarak, hastalarımızın eski sağlığına kavuşmasına yardımcı oldu. Hastalarımıza her 20 dakikaya bir bilgilendirme anonsu geçiliyor. Oturma alanlarımız sosyal mesafe kurallarına göre oluşturuldu. Hastanemizde yatmakta olan hastalarımızın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tek kişinin ziyaretine izin verilmekte, 18 yaş altı refakatçi kabul edilmemektedir. Yoğun bakımda ve palyatif bakım servislerinde yatan hastalarımızın güvenliği ve sağlığı için ziyaret kabul edilmemektedir. Sürecin hız kazanması ve verimi arttırmak adına kurum dışı görevlendirmelerle destek aldık. Ergonomik düzeni; diğer birimlerden izole olarak ve özel ekipman teminleriyle yönettik. Covid testi sonuçlarının analiz edilebilmesi için eksik olan tıbbi cihazların teminini sağladık. Pandemi süresince tüm aktif servislerimizin çalışma sistemlerinde düzenlemeler yapıldı. Ayrı izole alanlarda Covid Servisleri oluşturuldu. Yatak kapasitemizi en verimli ve en kapsamlı biçimde kriz yönetimine uygun bir şekilde kullanıma sunduk. Özel Covid Yoğun Bakım Ünitelerini bu süre zarfında hizmete açtık. Pandemi kapsamında Bakanlık tarafından gönderilen 10 adet yerli ventilatör hastanemizin yoğun bakım ünitelerinde hizmete sunuldu. Covid Polikliniği kapsamında izole alanlar oluşturulup bulaş riskini en aza indirgendik. Bu kapsamda 2 poliklinik odasını hizmete açtık. Riskli hastalarımız PCR testi, kan alma ve takiben işlemlerini aynı alanda gerçekleştiriyoruz. Yurt Dışı Covid Test Alanımızda İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde ek hizmet binamızda aktif hale getirildi. Pandemi süresince hastane olarak hiç bir zaman tam doluluk oranı yaşamadık. Bizim sağlıkçılar olarak halkımızdan tek istediğimiz 'maske, mesafe ve hijyen kurallarına' uymalarıdır. Bizlere verebilecekleri en büyük destek bu olacaktır” diye konuştu. (ŞERİFE ÇOBAN - ÖZEL HABER)

- Yeni Alanya Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5751516/alanyada-rektor-kalandan-carpici-aciklama-virusu-hepimiz-tadacagiz