Şiddet görüyorsanız haklarınız var

Size şiddet uygulayan kişi eşiniz, eski eşiniz, sevgiliniz, aile bireyleri veya akrabalarınız, ısrarla sizinle birlikte olmak isteyen tanıdığınız veya tanımadığınız bir kişi olabilir. Tüm bunlara karşı sizi koruyan yasal haklarınız vardır.
6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine dair kanuna göre, sizi şiddetten korumak için verilecek koruyucu ve önleyici tedbir kararları vardır:
Şiddet uygulayanın size, evinize, işyerinize veya okulunuza yaklaşmaması, birlikte yaşadığınız evden uzaklaştırılması, evin size tahsisi, şiddet uygulayanın silahının alınması, şiddet uygulayanın sağlık kuruluşuna zorunlu sevki, adresinizin, kimliğinizin gizlenmesi, gerekli hallerde kimlik değiştirilmesi…
Eğer bu tedbirlerin sizi korumayacağını düşünüyorsanız sığınma evine yerleştirilmeyi talep edebilirsiniz.
Kaymakamlık ya da valilikten geçici maddi yardım ve çalışıyorsanız kreş yardımı isteyebilirsiniz.
Sizin için koruyucu tedbir kararı verildiyse sizi korumakla görevli polisle her şeyi paylaşmalısınız. Şiddet uygulayan ya da uzaklaştırma kararı alan kişi sizinle yeniden görüşmek ister, yanınıza gelirse bunu mutlaka polise bildirmelisiniz. Tedbir kararına uyulmaması halinde şiddet uygulayana hapis cezası verilir.
KADES ( Kadın Acil Destek İhbar Sistemi) uygulamasını cep telefonunuza ücretsiz indirerek acil yardım butonuna bastığınızda polis en kısa sürede yanınızda olacaktır.
Şiddet gördüğünüzde başvurulacak telefonlar:

Polis İmdat : 155
Jandarma : 156
Ambulans-Acil Yardım : 112
Alo Şiddet Hattı : 183
TKDF : 0212 656 96 96

ANTALYA BAROSU ALANYA KADIN VE ÇOCUK HAKLARI İLE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KURULU

- Yeni Alanya Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5751412/siddet-goruyorsaniz-haklariniz-var