Online alışveriş kampanyalarına dikkat!

Bu ve benzeri kampanyalara sıklıkla rastlanırken Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan online alışveriş yapmak isteyen kullanıcılara uyarılarda bulundu. Eraslan, kullanıcıların internet kampanyalarındaki tuzaklara düşülmemesi konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

Sosyal medya platformlarının kampanyalarda önemi büyük

Online alışveriş internet kampanyaları ile ilgili tuzaklar hakkında dikkatli olunması gerektiğini belirten SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan şu açıklamalarda bulundu: “Pek çok online alışveriş platformu indirim günleri düzenlemektedir. Firmalar ‘Yılda bir kez gelen fırsat!, Yılın son indirimi!’ gibi sloganlar ile kampanya reklamları düzenlese de yıl içerisinde bu kampanyalara hemen hemen her platformda sıklıkla rastlamak mümkündür.”. Eraslan, sosyal medya platformlarının bu kampanyalar için oldukça önemli mecralar olduğunu belirterek sözlerine “Özellikle firmaların son dönemlerde pazarlama ve tanıtım amacıyla sosyal medya platformlarına yönelmesi de diğer bir dikkat çekici unsurdur. Markalar, reklam kampanyalarında sıklıkla yüksek sayıda takipçiye sahip Influencer’lar ile iş birliği yapmaktadır. Influencer’lar indirim günlerinde reklam filmlerine katılmış, kendi sosyal medya hesaplarından ise çeşitli ürünlerin indirimde olduğunu belirten ‘linkler’ bırakmaktadır.” şeklinde devam etti.

Ürünlerin fiyatı daha da yükseliyor

Online alışveriş platformlarında ürünlerin fiyatlarının daha da yükseltilerek indirim adıaltında satıldığını belirten Eraslan, bu durumun sosyal medya platformlarında kullanıcılar tarafından tepkiye yol açtığını söyledi. “İndirim günlerine pazarlama çalışmaları için sosyal medya platformlarında sıklıkla yer verilmesi birçok insanın sosyal ağlarda bu konu üzerine konuşmaya başlamasına sebep olmuştur. Birçok kullanıcı indirim günlerinden önce daha düşük fiyatlarla satılan ürünlerin, indirim zamanında fiyatlarının yükseltilerek ürüne büyük oranda indirim yapılmış gibi yansıtıldığını iddia eden paylaşımlarda bulunmuştur. Bazı kullanıcılar ise ürünlerin hala aynı fiyata satıldığını ancak ürünlere büyük oranda indirim yapılmış izlenimi yaratıldığını iddia etmiştir. Bu durum sosyal medya platformlarında bir tartışma konusu haline gelmiş, kullanıcılar indirim öncesinde ve sonrasında aldıkları ekran görüntülerini sosyal medya platformlarından paylaşmıştır.” Açıklamalarında bulunan Eraslan, indirim günlerinde ürüne daha yüksek oranda indirim yapıldığı algısı yaratıldığını ifade etti.

Online alışveriş kampanyalarından yararlanırken dikkatli olmak gerekiyor

Dijital platformlarda sıklıkla karşılaşılan internet kampanyaları hakkında kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini söyleyen SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan online alışveriş öncesi mutlaka farklı platformlardan ve satın alınacak ürünün orijinal web sitesinden fiyat karşılaştırması yapılmasını öneriyor. Kredi kartı dolandırıcılığına da dikkat çeken Eraslan, “Güvenilir olmayan platformlardan kesinlikle alışveriş yapılmamalı, kart bilgileri bu platformlar ile paylaşılmamalıdır. Satın alınacak ürünün kullanıcı yorumlarının da okunmasında fayda var.” açıklamalarında bulundu.

- Yeni Alanya Gazetesi, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5750871/online-alisveris-kampanyalarina-dikkat