Siyasetin röntgeni DİM TV'de çekildi... Bugün seçim olsa kim yüzde kaç oy alır? İşte yanıtı...

DUAYEN gazeteci Mehmet Ali Dim'in DİM TV'de hazırlayıp sunduğu İğneli Fıçı, bu akşam gündemine Türkiye siyasetindeki son gelişmeleri aldı. Optimar Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir, canlı yayında çarpıcı açıklamalar yaptı. Dim’in "Bugün seçim olsa anketler ne diyor?" sorusunu yanıtlayan Daşdemir "AK Parti yüzde 42 civarında. MHP yüzde 10-12. CHP yüzde 24-25. İyi Parti yüzde 8-9. HDP yüzde 10 civarında. Deva ve Gelecek partileri de yüzde 1 sularında” dedi.

CUMHUR İTTİFAKI ÇATIRDIYOR MU?
Son günlerde ülke gündeminde sıkça tartışılan ‘Cumhur İttifakı çatırdıyor mu?’ sorusuna karşılık veren Daşdemir “Ak Parti MHP birlikteliğini sindiremeyenler bu birliktelik bitsin diye çaba gösterdiler. Ancak sonuçsuz kaldığını gördük. Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerekse de Sayın Bahçeli’nin açıklamaları bu yönde oldu” dedi.
İYİ PARTİ’DE İSTİFALAR DEVAM EDECEK Mİ?
İyi Parti’de yaşanan sürece ilişkin ise “Uzun zamandır takip ediyorum. Gelinen süreçte HDP ile arka kapı diplomasisi denilebilecek şekilde işbirliği yürüten bir ekip içerisinde yer alması, FETÖ bağlantıları gibi ciddi iddialar var. Günümüze gelindiğinde önemli isimlerin istifaları da söz konusu. İstifa eden isimlerin temel gerekçeleri de HDP ile yapılan işbirliği ve FETÖ. Bunlara bakıldığında ciddi bir sıkıntı olduğu görülüyor. İyi Parti’de yaprak dökümü devam edecek” şeklinde konuştu.
ALİ BABACAN EKONOMİYİ DÜZELTEBİLİR Mİ?
Ak Parti’den ayrılarak parti kuran Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’na da değinen Daşdemir “Şu an Türkiye’de anketlerde en önemli sorun ekonomi olarak görülüyor. İkinci sorun ise pandemi. ‘Ekonomik sorunları kim çözer?’ diye sorduğumuzda Babacan’a meyil eden kesim yüzde 1 görünüyor. Ak Parti ile arasında açık ara fark var” ifadelerini kullandı.
BÜLENT ARINÇ İSTİFAYA MI GİDİYOR?
Bülent Arınç’a istifa açıklamaları yaptıran süreci ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cevabını değerlendiren Daşdemir, “Arınç genel olarak liberal diyebileceğimiz bir yapıya sahip. Arınç’ın yanlış yaptığı kanaatindeyim. Siyasete etkileri bakımından Sayın Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada Arınç’ın yorumlarının kendisi ile ilişkilendirilemeyeceğini söyledi. Sonuç itibariyle değerlendirmeleri Arınç’ın şahsi bakış açısı olarak yorumlamak gerekir” dedi.
BERAT ALBAYRAK’IN İSTİFASININ PERDE ARKASI
Ekonomiden sorumlu eski Bakan Berat Albayrak’ın istifasını değerlendiren Daşdemir “Enerji Bakanı iken başarılı bir süreç yaşadı. Ekonomi Bakanı olduğunda da üretimi hedefleyen bir yaklaşım içerisindeydi. Ancak piyasaların çok kabul etmediği bir isim oldu. Değişimle birlikte piyasalar ve siyaset rahatladı diyebilirim” şeklinde konuştu.
ERKEN SEÇİM OLURSA ANKETLER NE DİYOR?
‘Yeni dönemde erken seçim kapıda mı?’ sorusunu da yanıtlayan Daşdemir, “Ben beklemiyorum. Aslına bakarsanız bu tartışmaların hedefinin istikrarın bozmak olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. ‘Ola ki seçim yapıldı, anketler ne diyor?’ sorusuna karşılık olarak ise “Ak Parti yüzde 42 civarında, MHP yüzde 10-12, CHP yüzde 24-25, İyi Parti yüzde 8-9, HDP yüzde 10 civarında, Deva ve Gelecek partileri de yüzde 1 sularında olduğunu söyleyebilirim. Ekonomide biraz daha toparlanma sağlanırsa siyasete de bu toparlanmanın yansıyacağı yönünde bir kanımız var. Yarın ne olur ancak Allah bilir ama rakamlar bunu söylüyor. Toplumu okuyan biri olarak değerlendirmemiz bu şekildedir” dedi.
“TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ VAR”
Türkiye'deki durumu da değerlendiren Daşdemir, "Türkiye’nin potansiyeli var. Yeter ki devlet milletin potansiyelini açığa çıkarması için kapılar açsın. Aslında bakarsanız dünyaya liderliğimizi gösterdiğimiz günler yaşıyoruz. Kendi coğrafyamızda istediklerimizi alıyoruz. Olumsuz algılardan kurtulmamız lazım" (Şerife Çoban)

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5739362/siyasetin-rontgeni-dim-tvde-cekildi-bugun-secim-olsa-kim-yuzde-kac-oy-alir-iste-yaniti