Nereden ve nasıl baktığın önemlidir

Veysel Okşar
Veysel Okşar

Pazartesi günü kaleme aldığımız "Maç analizi" yazımızda, Alanyaspor-Trabzonspor maçını kendi penceremizden değerlendirmeye çalıştık. Bugün ise yazıma devam ediyorum ama teknik konudan daha ziyade küçük fotoğrafları birleştirerek büyük fotoğrafa bakmak istiyorum. Trabzon maçında berabere kalmamız kimine göre "Şampiyonluk" nidaları arasında kayıp giden 2 puan, kimilerine göre intikam maçını almalıydık, kimlerine göre namağlup ve lider olarak yolumuza devam ettiğimiz için tolere edilecek sonuç, kimilerine göre ise de "Ben kafamı kuma gömeyim, ben kötü günde konuşup da dertsiz başıma dert almayayım" şeklinde sosyal medyaya yansıdı. Benim bakış açıma geçecek olursam...

***

Alanyaspor, Anadolu takımları içinde şampiyonluklar yaşamış, oyuncu kalitesi ile ön planda olan, puanlamada yeri kötü de olsa ismi olan bir takımla oynadı. Maçın teknik analizleri bir kenara, bu maçtan alınan 1 puan kazançtır. Kimsenin kafasını kuma gömmesine de gerek yok, kimsenin de bu maçı intikam maçı haline getirmesine de gerek yok. Bu maçı önemli yapan tek unsur, büyük bir camiaya karşı oynamamızdır. Oynayacağımız 32 haftada bu tür üst seviye maçları daha çok oynayacağımız için benim baktığım pencereden alınan 1 puan kazançtır.

***

Lakin, sıkıntı dilimizdedir. Kaç yıldır yazıyor, söylüyorum; "Alanyaspor yarışan değil, yaşamaya çalışan bir takımdır." Biz bunu söylerken amacımız şampiyon olmayalım, başarılı olmayalım demek değildir. Biz dev bütçeli takımlar arasında deyim yerindeyse dengesiz bir mücadele veriyoruz. Ben kimsenin işine, demecine karışmam, heyecan verecek sözler edilmesinin yanlış olduğunu vurgular, yoluma devam ederim. Aslında ben birçok şeyin önüne geçmek için ve yaşanacak travmalara set çekmek için bunları söylüyorum. Bu konuda biraz yalnız kalsam da, reel düşünerek söylemeye devam edeceğim. Zira doğru düşündüğümü son maçta bir kez daha anladım. Normalde bu kadro yapısı bizi iyi yerlere taşır ama bir hedefe götürmez. Bu konuda sadece şunu söylüyorum, yetenekli kulübemiz var ama sürekli oynayan oyuncuların kötü oynama hakları ortaya çıkınca yerlerini tamamlayamıyoruz. Ve de maçlar oynandıkça bizi çözerek kilitleyenlere hamlelerimiz sınırlı ve zayıf.

***

Sonuç olarak, ders çıkarmamız gereken bir maç oynadık. Tam olarak etki yapmasa da geçen haftayı boş geçirmemiz bizi motivasyondan uzaklaştırmıştır. Benim bakış açıma göre 1 puan kazançtır ve mütevazi şekilde yolumuza devam ediyoruz. Büyük fotoğrafta ligde mağlup olmayan ve lider bir Alanyaspor var. Eleştiri ve analizler bizim işimiz olsa da bu seviyede bizi tutanlara teşekkür ediyorum.

- Yeni Alanya Gazetesi, Veysel Okşar tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/5693776/veysel-oksar/nereden-ve-nasil-baktigin-onemlidir