Şok... Şok... Şok... Alanya tatilindeki turistler kaçıyor!

İNGİLTERE'NİN Türkiye’yi 'Seyahat Koridoru' listesinden çıkartarak ‘Karantina Uygulanacak Ülkeler’ arasına eklemesi, pandemide ciddi bir İngiliz turist kitlesi yakalayan Alanya’yı vurdu. İngiltere'den Alanya'ya yönelik çok sayıda rezervasyonun iptal edildiği, üstelik Alanya tatilindeki İngiliz turistlerin büyük bölümünün tatillerini yarıda keserek ülkelerine dönme kararı aldıkları öğrenildi.

OTELCİYE PARA YOK

Alanyalı otelciler, bu kararda turistlerin 14 gün karantinaya girmek istememesinin etkili olduğunu belirterek "Tatillerini yarıda kesenler olduğu gibi henüz 7-10 gün tatil süreleri olup da dönme kararı alanlar da var. Üstelik, boşaltılan bu odaların paraları, sözleşmeler gereği bir ülkenin resmi kararı olduğu için otelcilere ödenmeyecek. Bu da turizmciye bir büyük darbe daha demek" dediler.

‘KARANTİNA KOVİD-19’DAN DAHA ÇOK KORKUTUYOR’

Karantinanın insanları virüsten daha çok tedirgin ettiğini belirten Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarının ardından, İngiltere, Türkiye ve Polonya’yı karantina listesine aldı. Karar cumartesi gününden itibaren uygulanacak. Türkiye’deki vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığı, uzun süredir halk arasında konuşulan bir konu. Ayrıca Kovid-19 sebebiyle ölen vatandaş sayısının da daha yüksek olduğu söyleniyordu. Bunun bir şehir efsanesi mi yoksa gerçek mi olduğunu bilemiyoruz. Bize açıklanan rakamlar bile yeterince tedirgin edici iken, aslında daha yüksek olduğu fikri korkunç. Bu ikilem içindeyken, Sağlık Bakanı tarafından yapılan, 'Kovid-19 pozitif ama belirti göstermeyen vakalar rakamlara dahil değil' açıklaması, duyan herkesi rahatsız etti. Belirti göstermeyen ama hastalığı bulaştırabilen kişiler büyük tehdit saçıyor. İngiltere şaibeli bir duruma dönüşen süreçte, karantina talebini yeniden devreye soktu. Bu da İngiltere pazarında talebi çok çok düşürür. Karantina insanları kovid-19’dan daha fazla korkutuyor çünkü. İngiltere’yi takiben diğer ülkelerden de aynı tepkiler gelebilir. Daha net ve kafalarda korku senaryoları yaratmayan ifadeler ile açıklama yapmak gerekli olacak. Aksi taktirde 2020 sezonunun uzaması beklenemez. 2021 sezonunu olumsuz etkilememesi için harekete geçilmesi taraftarıyım” dedi.

‘TÜRKİYE ANA NOKTALARDAN BİRİYDİ’

Pandemi kapsamında oldukça zor bir sezon geçiren Türkiye turizmine İngiltere’nin can suyu olduğunu vurgulayan ALTAV ve ALTİD Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, "Türkiye’den ülkelerine giden yolcular 14 gün karantinaya tabii tutulacak. Bu da ister istemez İngiltere’den gelecek yolcularımızın azalmasına, iptallere neden olacak. Çünkü herkesin durumu dönüşte 14 gün karantinada kalmaya elverişli değil. Sezonun sonuna yaklaşmıştık. Gönül isterdi sezon sonuna kadar iyi bir tur operasyonu devam edebilsin. Gerçekten Türk turizmine 2020 yılında uçuşlarını erken başlatarak ve devam ettirerek İngiltere Türkiye’ye can suyu verdi. Almanya’da da olduğu gibi son 48 saatte alınacak testlerin negatif çıkması durumunda karantina zorunluluğu kaldırılırsa Almanya’nın uyguladığı gibi yine yolcu sayımızda belli bir artış sağlanabilir. Biz bu sene Türkiye’yi iyi tanımayan, normalde İspanya’ya giden bir İngiliz kitle aldık. Gerçekten çok nitelikli, üst segmentten diyebileceğimiz bir İngiliz kitle aldık. Onlara da en doğru şekilde hizmet ettik. İngiltere bu kararı aldı ama pratikte de baktığımızda Türkiye’den dönüp de koronalı olan bir turist kitlesi yok. Türkiye’de son derece hijyenik, sıhhi ortamlarda İngiliz turistler ağırlandılar. İngiltere Seyahat Acenteleri Birliği tarafından da bugün yapılan açıklamada alınan bu karara tepki verildi. Çünkü İngiltere’de seyahat sektörü çok önemli. Binlerce kişi çalışıyor. Hala tatiller, köşe başlarındaki travel ofislerden satın alınıyor. Online satın almalar o kadar hakim değil. Şu anda da İngiltere’den dışarıya çıkan turist hareketinde Türkiye en ana noktalarından bir tanesiydi. Bu İngiliz seyahat sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Onlar da bu kararı anlamış değil. Umarız önümüzdeki günlerde daha olumlu gelişmeler olur. Türkiye İngiliz misafirleri hasta etmeden ülkelerine göndermeyi başardı. Buna da devam ediyordu. Burada yorum farkı var. Bakanlığımızın yaptığı hesaplama ile İngiltere’nin algıladığı hesaplama farklı gibi bir durum ortaya çıktı. Bazı vekillerimiz Türkiye’de yirmi kat daha fazla hasta var diye beyanatta bulundular. Bu İngiltere basınında işlendi. Hal bu ki bu bilginin aslı astarı yok. Tüm bunlar da bu kararda etkili oldu" şeklinde konuştu.

‘İPTALLER BAŞLADI’

Aynı zamanda ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi olan Egzotik Tur sahibi Cengiz Topçu ise “İngiltere, açıklanan vaka sayılarının Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi kriterlerine göre olmadığının anlaşılması üzerine Türkiye’yi tekrar kırmızı listeye aldı. Bu aslında ülkemizde açıklanan vaka sayılarının güvenirliliğini sorgulayan bir hamle oldu. Dönüşte karantina uygulaması, bu sene dikkat çeken bir pazar haline gelen İngiltere’den gelişleri olumsuz etkileyecek. İngiliz seyahat acentelerinin buna itirazları var ama karşılık bulur mu, bunu zaman gösterecek. Ancak fazla zamanımız kalmadı. Sağlık Bakanımızın dün vaka sayıları ile ilgili yaptığı açıklama aslında sayıların güvenirliliğini ülke içinde ve dışında tartışılır hale getirdi. Zaten sınırlı olan hareketlenmede önemli bir pazar olan İngiltere’den bugün aldığımız bilgiler de iptallerin başladığı yönünde. Bu gelişmelerin ışığında kış aylarında vaka sayılarının kabul edilebilir seviyelere çekilebilmesi 2021 yılı için de belirleyici olacaktır. Bütün çalışmalarımız bu yönde olmalıdır. Hem sağlığımız hem de sektör için 2021'e bu seneki tecrübelerimizi aktarmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. (GÜLŞAH ANAK - ÖZEL HABER)

- Yeni Alanya Gazetesi, Turizm bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/5533777/sok-sok-sok-alanya-tatilindeki-turistler-kaciyor